Zeeuwse Luchtvaartdagen in Lasloods IS Nooit meer di; Westerse filosofie WALCHEREN Slag om de Schelde Bibliotheek zoekt levende boeken De Faam WOENSDAG 9 OKTOBER 2019 Erg veel te doen en te beleven HET EVENEMENT HEET NU WAR, WINGS CONCRETE WINGS TO VICTORY EN FESTUNG WALCHEREN BRAND Theo Rietveld Na één jaar afwezigheid keren de Zeeuwse Luchtvaartdagen terug. Niet op het vliegveld bij Arnemuiden maar in de Las loods in Vlissingen. En wel op vrijdag 18 en zaterdag 19 okto ber tussen 10.00 en 18.00 uur. VLISSINGEN - Voorzitter Mar- tien van Dijk van de Stichting Wings to Victory: "We hebben met de Zeeuwse Luchtvaart dagen tien jaar op het vlieg veld van Arnemuiden gezeten en daar konden we op een gegeven moment geen over eenkomst meer sluiten." Het verhaal begint bij Patrick Sloot, bestuurslid van de Stichting Festung Walcheren. Patrick is bezig met de restauratie van de bunker R630 die bij de Las loods aan de Vlissingse Bin nenhaven ligt Martien: "Ik ken Patrick van het duiken naar vliegtuigwrakken. Hij zei dit jaar tegen mij dat hij graag een evenement wilde organiseren in de Lasloods. Hij zei dat hij de faciliteiten had en Wings to Vi ctory de mensen. Daarop vroeg hij mij of ik wilde samenwer ken. En zo is het gekomen." De Lasloods is met de bunker ernaast een ideale locatie voor de Zeeuwse Luchtvaartdagen. Martien vertelt dat het evene ment op 18 en 19 oktober geen kopie is van de Zeeuwse Lucht vaartdagen maar een breder gebeuren. "Wings tot Victory herdenkt vliegeniers uit W02 en dit jaar zal het evenement deels in het teken staan van 75 jaar Slag om de Schelde. De Lasloods is een ideale evene mentenhal om presentaties en exposities in te plaatsen. Het terrein eromheen is geschikt om onze vliegtuigen te plaat sen. Samen met de gemeen te Vlissingen, de Koninklijke Luchtmacht, museum Vitality uit Kapelle en museum Gdynia en Stichting Festung Walche ren zal de Stichting Wings to Victory met deze partners een nieuwe editie van de Zeeuwse Luchtvaartdagen organiseren. Martien: "Het totale eve nement heet eigenlijk War, Wings Concrete (beton) in plaats van de Zeeuwse Lucht vaartdagen." Martien somt enkele activiteiten op: Voor de kinderen is er veel te doen en te beleven, zoveel moge lijk luchtvaart gerelateerd. We hebben een verkeerspark met trapvliegtuigen en ze kunnen vliegtuigen bouwen. Voor de oudere jeugd hebben we en kele vluchtsimulators van de Koninklijke Luchtmacht, we hebben een echt F-16 en er zijn films. Er zijn lezingen over auteurs die momenteel boe ken aan het schrijven zijn over de Slag om de Schelde en er is een lezing over de RAF tijd tijdens de Slag om de Schelde en tentoonstellingen over deze periode. Maar ook een speciale Zeeuwse Luchtvaartdagen waren tot de editie 2017 nog op vliegveld Midden Zeeland. FOTO: HENCK BACKER. tentoonstelling over de rol van de vrouwen in de RAF (Royal Air Force), een onderbelicht thema dat nu aandacht krijgt. Er staat een Engels koffietentje en er is muziek. Volgend jaar zal naar een an dere locatie worden gezocht, vertelt Martien van Dijk. Welke dat is, is nog niet bekend. "We hebben contacten met enkele Samen organiseren zij deze doorstart van de Zeeuwse Luchtvaartdagen. Niet meer op het vliegveld bij Arnemuiden maar in en om de Lasloods aan de Binnenhaven in Vlissingen. Het evenement zal een vervolg krijgen in de zomer van 2020 onder de naam: War, Wings Concrete. Festung Walcheren heeft naast de Lasloods de bunker R630 in beheer. In de bunker worden machinegeweer en periscoop teruggeplaatst, www.festungwalcheren.nl S~l Een kind dat nooit zorgeloos is, dat is toch oneerlijk? 10 vin- gerprikken per dag en voor alles watje eet en drinkt moeten rekenen om zo de juiste hoeveelheid medicatie te kunnen spuiten. Dat is niet zoals een kinderleven zou moeten zijn. met werken van Mozart en Mendelssohn. Het concert vindt plaats in de Koorkerk in Middelburg op donderdag 10 oktober 011119.00 uur. De toegang VLISSINGEN - Vorig jaar initi eerden organisatoren Martine Rademaker van Stichting Kin- derDiabetes en Roxane van den Berg van Manhattan Vlis singen en Domburg, samen de actie #Vlissingensteuntstich- tingkinderdiabetes. Een ini tiatief waarbij ondernemers, sportverenigingen en scholen ieder de kans kregen Stichting KinderDiabetes te steunen. 12 oktober gaat editie 2019 met dezelfde bevlogenheid van start. Meedoen Iedere deelnemer kan de ac tie sponsoren op zijn eigen manier. Scholieren kunnen zelfgemaakte producten ver kopen, ondernemers kun nen doneren, winkeliers en horecaondernemers zetten Zeeuwse gemeenten en een definitieve keuze moeten we nog maken. In ieder geval wil len we geen datum in oktober maar een datum ergens in de zomer. En dan het liefst in de zomer van 2020." www.wingstovictory.nl een spaarpotje bij de kassa. Er kunnen emballagebonnen gedoneerd worden bij Jumbo Vader in Vlissingen tot eind december. Of er wordt in natu- ra gesponsord. Aftrap De aftrap van de actie is za terdag 12 oktober tijdens het Mode- en Lifestyle evenement in de St. Jacobskerk in Vlissin gen. Het Mode- en Lifestyle event is te bezoeken van 10.00 uur tot 17.00 uur, toegang is gratis. stichtingkinderdiabetes.nl VLISSINGEN - Afgelopen za terdag haalde de juniorenploeg van de Vlissingse jeugdbrand weer de vijfde plaats tijdens de landelijke finale in Harden- berg. De ploeg, bestaande uit jongens en meisjes van 11 tot 15 jaar, moest een brand blussen en een slachtoffer redden dat niet weg kon bij die brand. WESTKAPELLE - Vrijdag 11 ok tober is er in het Polderhuis, aan de Zuidstraat 154-156 te Westkapelle, een lezing over het allernieuwste boek 'Slag om de Schelde 1944'. Hans Sak kers en Tobias van Gent, de au- MIDDELBURG - De ZVU orga niseert binnenkort een nieuwe cursus Inleiding in de Wester se filosofie in Middelburg. De cursus begint met de (filoso fische) vraag naar de aard van de filosofie zelf. Wat is dat nu eigenlijk, filosofie? U krijgt ver volgens een portret van de be langrijkste westerse filosofen, van Plato tot aan 2lste-eeuw- se filosofen als Martha Nuss- baum en Peter Sloterdijk, en maakt kennis met hun denk beelden. Inhoudelijk ligt de teurs van dit boek en tientallen andere publicaties over mili tair-historische onderwerpen, zijn de sprekers deze avond. De lezing start om 19.30 uur, de toegang is gratis opgeven is niet nodig. nadruk op de filosofische vraag naar de verhouding tussen denken en werkelijkheid. De cursus wordt gegeven door Judy Hooymeyer en bestaat uit 8 lessen vanaf donderdag avond 24 oktober. Leslocatie is de ZB in Middelburg. Aanmel den is verplicht en kan in ver band met de herfstvakantie tot 17 oktober bij het kantoor van de ZVU via 0118 - 634800 of via de website: www.volksuni- versiteitzeeland.nl/filosofie/ inleiding-westerse-filosofie MIDDELBURG - ZB| Plan bureau en Bibliotheek van Zeeland wil zaterdag 30 no vember van 13.00 tot 16.30 uur een Human Library or ganiseren in de ZB, Kous- teensedijk7 in Middelburg en zoekt hiervoor mensen die te maken hebben met vooroor delen en daarover in gesprek willen gaan met bezoekers. Mensen die in het dagelijks leven te maken hebben met vooroordelen vanwege ui- teriijk, geloof, beroep of een bepaalde beperking en hun verhaal willen delen met an deren, kunnen zich aanmel den via serden@dezb.nl. Er is een voorbereidingsovereen komst op maandag 11 novem ber van 19.00 tot 21.00 uur in de ZB, Kousteensedijk 7 in Middelburg.

de Faam | 2019 | | pagina 5