Lions opent vreemd geld inzamelingszuilen bij AH Poolse topband in de piek Samen sporten verbindt en ontstresst Aagtekerke 75 jaar bevrijd i/AMAev/o«JD H*e Me is «stre uieers vw -z- i-r De Faam WOENSDAG 9 OKTOBER 2019 SPORT COLOFON Vijf bewoners van het Asielzoekerscentrum in Middelburg lopen regelmatig mee in hardloopwedstrijden. Enkele weken geleden liepen ze de Dam tot Dam loop en afgelopen week end deed één van hen mee aan de Kustmarathon. MIDDELBURG - Het initiatief komt van Theodoor Braaksma uit Middelburg, die twee jaar geleden de loopgroep Antilo pen oprichtte. Braaksma is vrij williger in het AZC en gaat elke woensdagmiddag met enkele asielzoekers lopen. "Hardlopen kan een beetje ontstressen" aldus Braaksma. Zeker na de traumatische ervaringen van de AZC-bewoners in hun ge boorteland. De lopers zijn al lemaal tussen de 25 en 30 jaar oud en komen uit Oost-Afrika. In landen als Ethiopië, Eritrea, Guinea of Sudan en hebben ze vaak traumatische ervaringen opgedaan en ook in Nederland hebben ze al diverse omzwer- Ykalo (links) en Theodoor Braaksma en Kamil vingen gehad. Kamil bijvoorbeeld uit Ethio pië, verblijft al vier en een half jaar in Nederland. Hij vlucht te uit zijn geboorteland en kwam via Italië Europa bin nen in een geblindeerde auto. Hij had geen idee waar hij was en kwam uiteindelijk te recht in de opvang voor asiel zoekers in Ter Apel. Vandaar kwam hij via Budel en Goes in het AZC in Middelburg terecht Hij heeft traumatische erva ringen opgedaan in Ethiopië, moet rond komen van 50 euro in de week en leeft nog steeds in onzekerheid of en wanneer hij een verblijfstatus krijgt. Hij vindt het leuk om hard te lo pen, waardoor hij ook aan an dere dingen kan denken. Kamil spreekt al aardig Nederlands, heeft geen telefoon en ook geen contact meer met fami lie en bekenden in Ethiopië en weet niet hoe het met ze gaat. Ze weten niet dat hij in Middelburg is. Laat staan dat ze weten waar het ligt. In de loop der jaren is de samenstel ling van de loopgroep uiter aard verandert momenteel is er met name één loper die erg goed is. Ykalo Fsala uit Eritrea. Hij won al eens de City Trail in Middelburg, in spijkerbroek en op slippers. Onlangs liep hij de Dam tot Dam loop over 16 kilometer in 48 minuten. Vo rig jaar maakte hij zijn debuut in de Kustmarathon en werd toen twaalfde. Afgelopen za terdag liep hij weer mee, maar viel hij geblesseerd uit. Hij is ondertussen ook lid van de Loopgroep Zeeland waarmee hij met bekende hardlopers uit de regio traint. Bij de Dam tot Dam loop lieten de asiel zoekers zich sponsoren door IT Creation uit Papendrecht. Daarmee haalden ze ruim 29.000 euro op voor War Child. Samen met Unicef en Save the Children verzorgt War Child in 24 asielzoekerscentra sport-, spel- en bewegingsactiviteiten voor kinderen vanaf zes jaar. Theodoor Braaksma gaat voor lopig nog door en hoopt dat er meer asielzoekers mee gaan lopen. AAGTEKERKE - Op vrijdag 1 november zal het 75 jaar ge leden zijn dat de geallieerde strijdkrachten bij Westka- pelle zijn geland en Wal cheren bevrijd werd van het Duitse Naziregime. Die dag om 9.30 uur is er een her denking bij het monument aan het Kalfhoeksepad. Alle kinderen van de Jhr. W. Versluysschool - door hen is het monument geadop teerd -zullen aanwezig zijn bij de onthulling van een gedenksteen, waarop de namen staan van de omge komen Aagtekerkers. Hun families zijn uitgenodigd hierbij aanwezig te zijn. vanaf 19.30 uur is er een herdenkingsavond in de kerk van de Gereformeerde Gemeente aan de Prelaat- weg. Meerdere koren en muziekvereniging Apollo werken hieraan mee. Op zaterdag 2 november is er om 9.30 uur vanaf het Dorpsplein een optocht met versierde fietsen. Van 10.00 tot 1400 uur worden films vertoond over de bevrijding en inundatie van Walche ren op op het Dorpsplein, in de Schoolstraat en in ver enigingsgebouw Amicitia. Vijf bewoners van het Asielzoekerscentrum in Middelburg lopen regelmatig mee in hardloopwedstrijden. De landelijke actie van de serviceclub de Lions, die met het project Fight for Sight ruim zes jaar lang oud en buitenlands geld inzamelt om blinden in derdewereldlanden te kunnen laten opereren, is nu ook in Middelburg actief. MIDDELBURG - De Lionsdub Kapelle-de Bevelanden mocht ook bij de Albert Heijn aan het Fazantenhof 18 in Middelburg een Vreemd geld inzamelings zuil plaatsen. half miljoen Bij tachtig Albert Heijn zaken in heel Nederland hebben al vijftig Lions vreemd geld in zamelingszuilen gestaan. Dit resulteerde vorig jaar in een opbrengst van 110.000 euro. In totaal is er in zes jaartijd meer dan 500.000 euro opgehaald. Een eenvoudige staaroperatie kost in bijvoorbeeld Nepal 30 euro. Wilde Ganzen co-finan ciert dit project met 50 procent Ruim 30.000 blinden wereld wijd werden op deze manier geholpen om het zicht terug te krijgen, door een simpele staaroperatie- Meedoen Klanten van de Albert Heijn bij de Veerse Poort die nog buitenlands papier- of munt geld hebben worden van har te uitgenodigd om dat geld daar in de verzamelingszuil te deponeren. Voor meer informatie zie oolc www.vreemdenoudgeld. nl Het optreden van de Freeborn Brothers Band, op vrijdag 11 oktober wordt één van de topconcerten van dit jaar in Vlissingen, belooft Podium De Piek. De vijfmansformatie uit Polen maakt in Europa naam met een wervelende mengeling van gypsy en Americana, die ook de liefhebbers van klezmer, blue grass en roots muziek nog lang zal heugen. VLISSINGEN - Op het ene moment komt het over als een wonderlijk circus: dan weer uitbundig en vrolijk, dan weer intens ver innerlijkt, magisch en mysterieus. De band bespeelt een uitgebreid instrumentarium: ac cordeon, gitaar, contrabas, bas, banjo, trom pet; trombone, en natuurlijk ook zang. Sinds hun nieuwste album is daar ook nog een aan tal exotische instrumenten aan toegevoegd. Als support treedt op: de Ruben en Naomi De Keyzer Band uit Vlissingen. Ruben de Keijzer (38) speelt gitaar, basgitaar, toetsen, mond harmonica en saxofoon. Hij bracht dit jaar zijn eerste plaat uit vol meeslepende, rijk gearran geerde Americana en een diversiteit aan roots muziek. In zijn band speelt ook zijn vrouw Naomi, onder andere op viool en cello. Wie alvast in de voorverkoop een ticket koopt, be spaart 2,50 euro. Want bij online bestelling via https-//depiekstager.nl/web/tickets kosten de kaartjes 10 euro per stuk (plus 1 euro ser vicekosten per bestelling). Resterende kaartjes kosten bij aanvang aan de deur 12,50 euro. De aanvang is 20:30 uur. Advertentieverkoop en media-advies E sven.van.liere@dpgmedia.nl T 06-153143" Krant gemist? Vul svp het formulier op de website in onder de knop Krant gemist of bel met 088-0561595 Familieberichten Efamilieberichte n week bladen@dpgmedia.nl T (o88)-oi372 68 Zelf een familiebericht opgeven kan via de website www.familieberichten.nl Rubrieksadvertenties E rubrieken@dpgmedia.nl T 0900-6743836 Kantooradres Edisonweg37E 4382 NV Vlissingen E Redactie T Bied je nieuws aan op de website via de s - knop Schrijf Mee. Bied je agendabericht aan via Agendaberichten Plaatsen Voor overige redactiezaken: Frank Husslage frank.husslage@dpgmedia.nl 088-0136921 (niet voor krant gemist) Bezorger worden? Meld je aan via krantjecontantje.nl Algemene voorwaarden en overige informatie (Zoals advertentietarieven en oplage) ga naar: H) www.dpgmedia.nl Dit is een uitgave van DPG Media BV. Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale uitgaven van DPG Media. Ykalo Fsala uit Eritrea won al eens de City Trail in Middelburg. Afgelopen zaterdag liep hij mee in de Kustmarathon, maar viel hij geblesseerd uit. FOTO: FRANK HUSSLAGE

de Faam | 2019 | | pagina 3