'De huis-aan-huiskrant staat dicht bij de mensen' r i A l Oh, zit dat zo! Oh, zit dat zo! De Faam WOENSDAG 9 OKTOBER 2019 Lezer Piet van Breukelen: 'VERHALEN OVER WAT MENSEN ÉCHT RAAKT, WORDEN HET MEEST GELEZEN' 'DE BOLLETJES MET FOTO'S OP DE VOORPAGINA ZIJN IJZERSTERK' Wekelijks volt hij op de mat, de huis aan huiskrant. De gratis krant is al jaren een trouwe bezoeker op vele adressen. Tegenwoordig is er naast de papieren krant ook een digitole versie. En ook die wordt steeds meer gewaardeerd. Maar wat komt er allemaal bij kijken voor dat u de krant kunt openslaan? Wie doet nu wat en wat vinden lezers en adverteerders er van? We geven u graag een kijkje in onze keuken. Vandaag bezoeken we een lezer. Want wat vinden de lezers van de krant? Piet van Breukelen: "Ik vind de Zevenaar Rast een goede aanvulling op de andere media, omdat in deze weekkrant vaak artikelen staan die je niet in de dagbladen vindt." "De vijf bolletjes met foto's op de voorpagina van de Zevenaar Post zijn echte eyecatchers", vertelt Piet van Breukelen (73). "Ik ben iedere week benieuwd wie er op de foto's staan. Het motiveert me om direct naar des betreffende pagina te bladeren en het verhaal te lezen. Bij bekenden weet ik vaak al vóór het lezen waar het over gaat. Toch blijft zo'n artikel altijd interessant. Ook bij mensen die ik niet ken. Het gaat om inwoners van de gemeente Zevenaar, mensen die mede onze samenleving interessant ma ken. Over een huisarts die stopt met werken bijvoorbeeld of iemand die trots is op het plaatsen van een AED in zijn omgeving. Dit soort onderwer pen onderschrijven de ondertitel van Zevenaar Post: Altijd in de buurt!" Tekst en foto's: Ab Hendriks ZEVENAAR - Piet van Breukelen is oud-leraar van het Liemers College en is nu een fervent vrijwilliger. "Ik doe veel in de PR-sfeer voor onder meer de Tafeltennisvereniging Zevenaar, De Zonnebloem en de LCAward." Hij weet veel over wat er in Zevenaar allemaal gebeurt, ook waar de knel punten liggen in de lokale samenle ving. "Ik vind de Zevenaar Post een goede aanvulling op de andere me dia, omdat in deze weekkrant vaak artikelen staan die je niet in de dag bladen vindt." "De huis-aan-huiskrant staat daar door dicht bij de mensen. Ook bij jonge mensen, al zijn die misschien minder geïnteresseerd in de fysieke krant. Het is daarom goed dat DPG de digitale weekkrant goed op orde heeft. Ik ontmoet door het vrijwilli gerswerk jonge mensen in het ver enigingsleven. Van hen merk ik dat ze Zevenaar Post op hun mobieltjes en tabiets raadplegen. Vooral de agenda scoort hoog. Ook artikelen over jon geren en scholen, bijvoorbeeld het Liemers College." Sinds een paar jaar is de uitstraling van de Zevenaar Post ingrijpend ver anderd, waaronder de kleursteling. op rust, ook de Zevenaar Post. En dan denkt Van Breukelen vooral aan het tastbare nieuws dat erg dichtbij voelt. "Verslagen van commissie- en raadsvergaderingen worden volgens mij niet veel gelezen. Wel de verhalen over wat mensen raakt, zoals over het gemeentelijk monument de molen van Goldewijk die wellicht gerestau reerd gaat worden." "Of over een gevaarlijk fietspad op een drukke dijk in Spijk waarop te hard wordt gereden. De mensen daar wachten al jaren op een fietspad bui- ten- of binnendijks. Ze zijn ongedul dig en dat begrijp ik wel." "Wat ik mij ook nog herinner is het kappen van bomen langs de Arnhem- seweg. Dat had een enorme impact op de Zevenaarse bevolking. De Zeve naar Post moet met dit soort verha len absoluut doorgaan en daarin mag best een kritische noot geplaats wor den. Dan pas sta je dicht bij de lezers." Impact Als vrijwilliger bij De Zonnebloem weet Piet hoe leuk het is als er aan dacht wordt besteed aan echtparen die 60 jaar of langer getrouwd zijn. "Op die leefijd zijn mensen verguld met de reacties die ze naar aanlei ding van foto en tekst in de Zevenaar Post krijgen. Ik denk dat we de impact daarvan soms onderschatten." Voor de vrijwilliger Piet is Zevenaar Post een belangrijk medium. "Omdat ik teksten instuur namens meerdere verenigingen en instellingen, krijg ik regelmatig reacties van betrokkenen." Knusse dorpse leven "Ik lees vooral de artikelen die gaan over mensen en de directe leefom geving. Ook verhalen over de dorpen in de gemeente Zevenaar boeien mij. Ik woon bijna 50 jaar in Zevenaar, maar ik ben opgegroeid in een dorp. Ik koester mijn herinneringen aan het knusse dorpse leven. Daar komt mijn belangstelling voor de verhalen over dorpen vandaan denk ik! Volgens mij is in de dorpen zelfs nog veel meer nieuws te vergaren." Piet van Breukelen is geen onbeken de in de journalistiek. "Ik heb tijdens mijn loopbaan als leerkracht op de Anne Frankschool, 't Vestersbos en na 1995 bij het Liemers College, de PR voor die scholen gedaan. Na de laat ste fusie tussen voornoemde scholen gaf ik aan dat ik voor zo'n grote scho lengemeenschap eigenlijk te weinig kennis in huis had om de PR in de breedste zin van het woord goed te kunnen doen: een school met meer dan 300 collega's en ruim 3000 leer lingen. Ik vroeg een cursus te mogen volgen aan de Hogeschool voor Jour nalistiek in Utrecht. Ik heb daar in een jaar geweldig veel geleerd." "De kleur rood trekt de aandacht en nogmaals de bolletjes op de voorpa gina zijn ijzersterk. De lay-out is pri ma", zegt Piet. Grote foto's "Ook de grote foto's, veelal op de voorpagina of in het middengedeel te, springen er écht uit. Niets meer aan doen. Het onderwerp op de foto is belangrijk. Niet iedere foto is ge schikt. Het moet een opvallende foto zijn. Ik herinner me een prachtige foto van een bij, op zoek naar nectar en stuifmeel. Een foto met mensen is natuurlijk ook altijd leuk." Piet weet dat huis-aan-huiskranten bekostigd worden uit de verkochte advertenties. Hij ziet ze ook als een toegevoegde waarde. "Ik scan alle advertenties die in mijn interessesfeer liggen." Digitale krant Het is bekend dat lezers niet kunnen wachten en op dinsdagmorgen naar www.zevenaarpost.nl gaan om te kijken of de digitale krant al beschik baar is. Als dat door een kleine storing soms een beetje later is dan normaal, dan hangen ze aan de telefoon... "Dat zegt genoeg", zegt Van Breukelen. "Ik weet dat gepensioneerden bijna iedere dag even naar de bibliotheek gaan om daar meerdere kranten in te kijken. Ik vind dat best positief, dat zegt genoeg over kranten in het algemeen." Lokaal nieuws is een van de pijlers waar een gratis huis-aan-huisblad "Wat ik mij ook nog herinner is het kappen van bomen langs de Arnhemseweg" zegt Piet van Breukelen. "Dat had een enorme impact op de Zevenaarse bevolking."

de Faam | 2019 | | pagina 27