WONEN Walcheren 2019 Voedselsensor Classic Open repetitie Wat vinden wij mooi? Optreden van Toine Scholten Frank van der Meijden Vespers van Rachmaninov li)) De Faam WOENSDAG 9 OKTOBER 2019 WALCHEREN KORT Kennissessie Steeds meer Nederlandse consumenten kiezen kooktoestellen was vorig jaar een gaskookplaat, ervoor elektrisch te koken. Van de kookplaten blijkt uit cijfers die de organisatie Natuur en die vorig jaar werden verkocht, was 73 procent Milieu met netbeheerders Enexis, Liander en elektrisch. Nog maar 27 procent van de verkochte Stedin heeft verzameld in de Gasmonitor 2019. Ml W VLISSINGEN - De Philharmo- nie 50 Plus wil meer mensen kennis laten maken met dit orkest. Dit kan op woensdag middag 16 oktober vanaf 1430 tot 16.30 uur in het Arsenaal in Vlissingen. Belangstellenden kunnen daar een open repe titie meemaken en beluiste ren met wat voor muziek de leden aan het werk zijn onder leiding van dirigent Bram van Overbeeke. Muzikanten uit heel Zeeland zijn van harte welkom. De Philharmonie 50 Plus bestaat intussen al weer bijna twintig jaar. Het is een orkest voor ouderen die een strijk- of blaasinstrument kun nen bespelen of thuis zijn op het slagwerk. De open repeti tie in Vlissingen is bedoeld om wat meer bekendheid te geven aan het orkest. De Philharmo nie 50 Plus heeft haar thuisba sis in gebouw De Blazer aan de Ritthemsestraat nr 45 in Oost- Souburg. Elke woensdagmid dag wordt daar van 1430 tot 16.30 uur gerepeteerd. MIDDELBURG - Voor de vierde keer op rij organiseert Erfgoed Zeeland een serie lezingen in Middelburg. De eerste lezin gen hebben als thema mooi en lelijk, of positief en nega tief. Wat vinden wij mooi? En waar halen we onze neus voor op? Hoe beleven we schoon heid in de architectuur, in het dagelijkse leven en in taal? De tweede reeks van vijf gaat over volksverhalen, kwelgeesten, Zeeuwse volkswijsheid, bijge loof en ook over Van den vos Reynaerde. De reeks kan als geheel worden gezien, maar inschrijven voor één lezing is ook mogelijk. De eerstvol gende lezing wordt gehouden op 22 oktoben Mooie en le lijke woorden in de Zeeuwse streektaal door Veronique De Tier. Op 12 november wordt de lezing Kunst en het interieur gehouden door Katie Heyning en op 3 december de lezing Al ledaagse esthetiek: over mooi en lelijk in het dagelijks leven door Jeanine Dekker en als af sluiter dit jaar wordt op 17 de cember de lezing Positief en negatief in de Zeeuwse streek taal gehouden door Veronique De Tier. Alle lezingen worden gehouden bij Erfgoed Zeeland, Looierssingel 2 in Middelburg van 14.30 tot 16.30 uur. Een lezing bijwonen kost 10 euro. Aanmelden via intzeeuws(5> erfgoedzeeland.nl VLISSINGEN - TEDx-spre- ker, merkstrateeg en business coach Diederick Janssens komt dinsdag 15 oktober om 13.00 uur naar Dockwize in Vlis singen voor een kennissessie 'Love brand basics', waarin hij ingaat op de vraag: waarom houden we wel van het ene merk en niet van het ande re merk? Janssens legt uit hoe je groot wordt door klein te blijven. "Startups hebben een groot concurrentievoordeel op gevestigde merken". Tijdens de sessie leert hij hoe je dit voor deel kunt benutten. Startups starten met veel energie, veel goodwill en een motivatie van volle overtuiging. Toch wordt drie op de vier geen succes ge gund. Waar zit 'm dat in: die gunfector? Waarom krijgt die ene persoon duizenden volgers en een ander geen enkele like? Waarom lijkt het ene product 'zichzelf te verkopen' en krijgt een andere zelfs op de scherp ste prijsactie geen respons? Of wel: waarom houden we wel van het ene merk, maar niet van het andere? Aanmelden voor de gratis kennissessie kan via de website van Dockwize. OOST-SOUBURG - Toine Scholten geeft op 12 oktober om 20.30 uur een optreden in Razzmatazz in Oost-souburg. Toine is gitarist en zanger. Zijn repertoire bestaat uit een mix van eigen composities en be kende stukken van artiesten als George Benson, Ray Charles, Al Green etc. Zijn muziekstijl is te omschrijven als een mix van Singer-Songwriter met invloe den van Blues, Jazz en Funk. Hij heeft de afgelopen jaren het voorprogramma mogen verzorgen van onder andere: Robben Ford, Matt Scofield, Cory Henry. Tevens is hij te gast geweest bij bekende televisie programma's als De Beste Sin- ger-Songwriter van Nederland en was hij tafelgast bij De We reld Draait Door. Razzerveren via razzervering(S)outlookcom MIDDELBURG - Van 12 oktober tot en met 14 december is de tentoonstelling 'La Parata Bi- zarra' met werk van Frank van der Meijden te zien in de ZB. Hij is de tweede 'Artist in Per formance' van ZB, als variant op 'Artist in Residence' en viert hiermee zijn 10-jarig kunste naarschap. De expositie wordt op theatrale wijze geopend op 12 oktober om 16.00 uur op het Plein in de ZB, Kousteensedijk 7 in Middelburg. Frank van der Meijden, oud-manager van onder andere Doe Maar en BL0F, maakt eigentijdse beeldverhalen over het leven, onrecht, onze samenleving, politiek en religie. Woensdag 30 oktober is er van 19.00 tot 23.00 uur een avondvullend programma met Frank van der Toine Scholten geeft op 2 oktober om 20.30 uur een optreden in Razzmatazz in Oost-souburg. FOTO: PR Meijden in het Auditorium van ZB. Hij gaat in gesprek met Di- one de Graaff en Peter Slager over zijn muzikale en artistieke leven, gelardeerd met zelfge kozen fragmenten en muziek. Toegang is gratis. Ter afslui ting van de expositie van Frank van der Meijden organiseert ZB op 9 december een speciaal Umoja benefietdiner. Niemand minder dan Edwin Vinke van De Kromme Watergang ver zorgt deze avond een Fruits de Mer menu. Ook zijn er mu zikale optredens van special guests. Graag vooraf reserve ren. Kijk voor meer informatie op dezb.nl. MIDDELBURG - De Vespers van Sergej Rachmaninov (1873- 1943). ook wel bekend als het Avondgebed, geldt als een hoogtepunt van de Russisch orthodoxe koortraditie. De componist schreef dit werk in 1915, in slechts twee weken tijd, en zag het zelf als een van zijn beste werken. Hij smelt hier, met overrompelend effect, or kestrale klankbeelden samen met eeuwenoude liturgische melodieën (de znamenny). Het Middelburgs Kamerkoor voert tien delen in de Engelstalige versie van dit veelstemmige werk uit. De vruchten van deze Oost Europese liturgische tra ditie worden met regelmaat contrasterend becommenta rieerd door de eenstemmi ge liturgische oertraditie uit West-Europa: het Gregoriaans. Dit wordt uitgevoerd door de Schola Cantorum 'Sint Caecilia' uit Heinkenszand op donder dag 10 oktober om 19.30 uur in de Nieuwe Kerk in Middel burg. Toegang is gratis. Ach teraf kunnen de bezoekers hun waardering laten blijken tij dens de collecte. Elektrisch koken wint aan populariteit Sinds 2016 zijn de verkoopcijfers van elektrische kookplaten al hoger dan die van gaskookplaten. In 2017 zette deze trend door toen 58 procent van de kookplaten elektrisch was. De meest verkochte elektrische exemplaren zijn inductieplaten. Die springen zuiniger om met stroom en zijn populairder dan halogeen en de keramische kookplaat. Koken op elektriciteit "In de keuken heeft de omslag plaatsgevonden. Nederlanders kiezen voor elektrisch, aardgas is uit", zegt Rob van Tilburg van Natuur en Milieu. Bij het gebruik van groene stroom is koken op elektriciteit CÜ2-vrij. Ook eigenaren van zonnepanelen kunnen met recht stellen dat ze C02-neutraal koken met een elektrische kookplaat. Verwarming De volgende stap is nu de verwarming, stelt Van Tilburg. Maar voorlopig is de gasgestookte hr-ketel nog het meeste verkochte verwarmingsapparaat. Daar zijn vorig jaar 430.000 exemplaren van verkocht, tegenover 108.000 warmtepompen. "Aardgasvrij wonen moet voor zoveel mogelijk mensen mo gelijk worden gemaakt. Daarvoor is het nodig dat mensen zo snel mogelijk duidelijkheid krijgen van hun gemeente over het verduurzamingsplan voor hun wijk", zegt Van Tilburg. In het Klimaatakkoord beloven gemeentes dat ze in 2021 duidelijkheid moeten scheppen welke wijken wanneer van het aardgas af gaan. Warmtepomp De warmtepomp is wel bezig aan een opmars. De verkoop van warmtepompen nam vorig jaar toe met 27 procent. Vooral in nieuwbouwwoningen wint de warmtepomp aan populari teit. Sinds juli vorig jaar zijn netbeheerders niet meer verplicht nieuwbouwhuizen op het gasnet aan te sluiten. In het tweede kwartaal van dit jaar werd bijna 70 procent van de nieuw bouwwoningen opgeleverd zonder gasaansluiting. De inductiekookplaat AEG Sense- Pro* is uitgerust met een batterij- loze kerntemperatuurmeter. Deze communiceert draadloos met de kookplaat. Hierdoor kunt u tot op de graad nauwkeurig de kerntem- peratuur meten van de gerechten. Dankzij de voedselsensor weet de kookplaat op ieder moment de exacte temperatuur van het ge recht wat bereid wordt. Daardoor kunnen we gerechten voortaan perfect rosé, medium of doorbak ken bereiden. Foto: AEG Inductiekoken past in een mo derne keuken. Bij het model BORA Classic 2.0 is ook het afzuigsysteem geïntegreerd in de plaat. Het afzuigvermogen wordt automatisch geregeld. De kookplaat laat zich gemakkelijk bedienen. Intelligente verlichting zorgt ervoor dat het toestel zich tijdens het gebruik beperkt tot de essentie en niet stoort met een zee van flikkerende lichtjes. Foto: BORA 1

de Faam | 2019 | | pagina 21