09/10/19 Zeeuwen bezoeken Amerika Duik het Zeeuwse najaar in ^Zeeland Boeren, burgers en organisaties zorgen samen voor Zeeuwse natuur Informatierubriek van de Provincie Zeeland Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.nl Publicaties en bekendmakingen vindt u op www.zeeland.nl/provinciaalblad Nieuw: Planning Control Portaal Thermphos-terrein stap voor stap opgeruimd Waterschap Scheldestromen en Provincie Zeeland zetten samenwerking voort Beleef de Grevelingen tijdens de Grevelingenweek D ovinciewerk D« sanering van het voormalig terrein Thermphos vordert gestaag. Van Citters Beheer (VCB) die de sloop uitvoert, werkt nu aan het opruimen van fosfor- opslagtanks en er is op verschillende plaatsen gestart met het saneren van de bodem. Afgelopen maanden is al een aantal gebouwen gesloopt. Vanwege de hoogte en grootte van de Sinterfabriek is ervoor gekozen om deze fabriek gecontroleerd te laten 'springen'. Dat gebeurde maandag 30 september 2019. Het leverde specta culaire beelden op die u kunt zien via www.zeeland.nl/thermphos. De provinciale Begroting 2020 is dit jaar voor het eerst digitaal en interactief beschikbaar in een Planning Control Portaal via uw smart- phone, tablet, laptop en/of desktop. Het Coalitieakkoord en de Zomernota zijn hierin ook te raadplegen. In het onderdeel 'Programmabegroting' zijn alle zaken te vinden waar de Provincie geld aan uitgeeft. Een belangrijk onderdeel van deze begroting vormen de grote projecten en strategische opgaven. Bij ieder onderwerp worden meteen de inkomsten en uitgaven ver meld. Zo kunt u als lezer gemakkelijk verder klikken naar meer informatie. De komende jaren worden de functionaliteiten van de be- grotingsapp verder uitgebreid. De digitale Begroting is te vinden op https://zeeland.begrotingsapp.nl/ De afgelopen twee jaar werkten de Provincie en waterschap Scheldestromen in een pilot samen op het gebied van ingenieursdiensten, geo-informatie (kaarten en cijfers) en wegbe- heer. Ook maakten beide organisaties gebruik van eikaars huisvesting. Het delen van kennis en capaciteit ervaarden zij als positief en heb ben daarom besloten om deze samenwerking voort te zetten. De komende periode wordt ook gekeken naar de buitendienstlocaties van beide organisaties. Zo zal het Provinciale steunpunt Mauritsfort in Hoek geschikt gemaakt worden voor gezamenlijk gebruik door medewerkers van het waterschap en van de Provincie. Gedeputeerde Harry van der Maas: "We zijn vanuit praktisch oogpunt begonnen met de samenwerking, maar dat heeft zich de afgelopen twee jaar steeds verder ontwikkeld. Elke Zeeuw heeft daar baat bij. want iedereen maakt gebruik van fietspaden en wegen Ik kijk er naar uit om de komende jaren de samenwerking verder te kunnen uitbouwen.' Het waterschap en de Provinc e blijven gezamenlijk optrekken in het bedenken van oplossingen en het uitvoeren van maatregelen, maar beide overheden blijven verantwoordelijk voor hun eigen activiteiten. Maak (opnieuw) kennis met de Grevelingen tij dens de Grevelingenweek van 16 tot en met 23 oktober. Deze week staal bol van de activiteiten voor jong en oud. Beleef al het het moois dat de Grevelingen in de herfst te bieoen heeft en geniet bijvoorbeeld van de zeehonden, flamingo's, prachtige wieren en zilte lekkernijen. Meer lezen? Kijk op www.grevelingenweek.nt York bij. vW Provincie Gedeputeerde Staten namen eind september een besluit over de openstelling van de natuursubsidies voor 2020. Er is 6,6 miljoen euro beschikbaar voor de ontwikkeling en het behoud van Zeeuwse natuur. Dit geld komt niet alleen terecht bij de grotere natuurorganisaties. Verschillende particuliere grondeigenaren en honderden agrarische ondernemers maken er ook gebruik van. Monitoring Boeren kunnen tegenwoordig zelf bijhouden welke vogels ze op hun land gezien hebben in de boerenlandvogelmon tor; vrijwilligers helpen hen daarbij Daarnaast zorgi de Provincie Zeeland dal vogels en andere soorten systematisch geteld worden. De na- tuurrapoorlage over 2019 verschijnt begin 2020. Meer informatie over natuurbeheer in Zeeland is te vinden op www.zeeland.nl/ natuur-en-landschap/natuurbeheer. Naar DOW in Midland, verschillende musea in Holland en naar Calvin University in Grand Rapids. Het is maar een kleine greep uit de bezoeken die vertegenwoordigers van Zeeuwse bedrijven, onderwijs- en cultuurinstellingen en gemeente- en provincie bestuur vorige week aflegden aan Michigan. Het is herfst en dat vergroot de kans op binnen blijven aanzienlijk, maar niet als De openstelling van het Subsidiestelsel Natuur en Landschap Zeeland is een jaarlijks terugkerend proces. Deze subsidie wordt beschikbaar gesteld door het Rijk. In ons Natuurbeheerplan is vastgelegd waar in Zeeland subsidie voor naluur kan worden aangevraagd, zodat het geld zo effectief mogelijk wordt gebruikt. Hierin staat ook beschreven welke planten- en diersoorten we willen beschermen in onze provincie. Dit plan word: ieder jaar b jgewerkt. Vanaf 1 november zijn de nieuwe kaarten voor 2020 te zien op de Atlas van Zeeland. Boerentandvogels Voor agrarische natuur zijn leefgebieden aangewezen waar verschillende typen na tuur kunnen worden aangelegd De stukjes naluur op landbouwgrond zijn bedoeld voor de boerenlandvogels die het moei lijk hebben, zoals bijvoorbeeld de patrijs, veldleeuwerik, geelgors en bruine kieken dief en voor amfibieën als de kamsalaman- der en de boomkikker. Zo richten ruim 300 Zeeuwse boeren hun land in met bloeiende akkerranden, zaaien ze voedselveldjes in. planten hagen en leggen poelen aan. In 2019 was de oppervlakte agrarische na tuur onder deze regeling ongeveer 1100 ha en bedroeg de beschikbare subsidie ruim 2 miljoen In 2020 komt daar 22' .000 bij. Commissaris van de Koning Han Polman: "Sinds de 17e eeuw zijn veel zonen en dochters van Zeeland de Atlantische oce aan overgestoken op zoek naar voorsooed en geluk. Met hun Zeeuwse achtergrond Douwden zij en hun nakomelingen aan de toekomst van de Nieuwe Wereld, ook in Michigan. Op zoek naar kansen op het gebied van onderwijs, cultuur en eco nomie treden wij met deze missie in de voetsporen van hen die ons voorgingen." Hoe doe je zaken met Michigan? Hoe werkt dat juridisch en wat zijn belangrijke cultu rele verschillen? Het komt allemaal voorbij tijdens verschillende bedrijfsbezoeken aan, met name. bedrijven uit de food- en agri- sector. Want daar liggen kansen. Cultuur historisch zijn onder meer de bezoeken aan het Holland Museum en het National Museum of African American History in Washington de moeite waard. Aan het einde van de week woonde een deel van de delegatie de uitreikingsceremonie van de Roosevell Four Freedom Awards in New het aan de Zeeuwse natuurorganisaties, de VVV en de Provincie ligt. 'Duik het Zeeuwse najaar in', is hun motto. In deze periode zijn er verschillende acti viteiten en excursies om gezonde bui tenlucht op te doen Ga bijvoorbeeld naar de Vogelboulevard aan de zuidkust van Schouwen-Duiveland of wandel langs de watergangen van Middelburg naar West- kapelle Wilt u inspiratie op doen voor een dag naar buiten in het najaar? Kijk dan oo www.natuurinzeeland.nl Trek uw rubberlaarzen of wandelschoenen aan en maak u op voor een natuur-avontuur. COLOFON Redactie earn Communicatie Provincie Zeeland Opmaak: Provincie Zeeland. Fotografie: Natuur en Zeeland. Provincie Zeeland. Reageren op deze uilgave van Provinciewed»' Neem dan contact op met team Communicatie per lelefoon 0118- 63 10 SO Wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met hel informatiecentrum via de e-mail infocentrum@aeeland.nl of per telefoon op 0118- 63 1011 Of schri|f naar Postbus 6001, £330 LA Middelburg. Bezoekadres: Provinciehuis. Abdij 6 £331 BK Middelburg. De volgende Provnciewerkve'sch ;nt 23 oktober 2019

de Faam | 2019 | | pagina 18