Expositie achter Vlissingse vensters 13 Historie in beeld Boeken- en brocantemarkt Foto's van de Kidsrun Kunst- en cultuurroute Taaicafé De Faam WOENSDAG 2 OKTOBER 2019 Stadswandeling Slag om de Schelde WIJ SPEELDEN IN DE KAPOTTE HUIZEN EN NAMEN OORLOGSTUIG MEE DOOR OOG VAN DE NAALD GEKROPEN VEILIGHEID D.b'fMa Marcel van der Voort Het fotoproject over de Slag om de Schelde is vanaf medio oktober te zien achter de ramen van Vlissingse woningen en in de etalages van winkels. Inwoners plaatsen een foto van hun straat achter het raam. Maar dan wel van de situatie eind 1944. Het is de route die de geallieerden in november van dat jaar hebben genomen om de stad te bevrijden. VLISSINGEN - Deze foto's ho ren bij een stadswandeling vanaf de landingsplek Unde Beach, via Landingsstraat, Gra- vestraat Nieuwedijk, Bellamy- park, Breestraat Grote Markt, Westpoortstraat Gasthuis straat, Boulevard de Ruijter, Coosje Buskenstraat, Spuistraat Nieuwstraat Walstraat Betje Wolffplein, Badhuisstraat, Spuikomweg, Boulevard Ban- kert, Krommedijk, Boulevard Evertsen naar strandpaviljoen Panta Rhei. Initiatiefnemer is de Vlissin- ger les Bijleveld, die veel hulp bij het project krijgt van histo ricus Hans Sakkers. Deze bij zondere fototentoonstelling geeft een indruk over de strijd toentertijd. Bij musea en boek handels is een folder beschik baar waarmee de route kan worden gelopen. Daarin staan details over foto's uit de route. Wandelen kan tijdens de her denkingsperiode in oktober en november. Spannend "Ik ben van 1943 en groeide op in de Palingstraat", begint Bij leveld te vertellen. "Wij speel den in de kapotte huizen en namen oorlogstuig mee naar huis. Waaronder munitie. Ook speelden we in bunkers. Dat was spannend." Zo zijn er veel Vlissingers die hun herinne ringen hebben aan de Slag om de Schelde en wat er met hun stad gebeurde. "Ik ben ama teurfotograaf en maak onder andere foto's van de herden kingen van Uncle Beach en de Stoedam. Zo kwam ik op het idee om iets met de foto's van de effecten van de Slag om de Schelde op Vlissingen te gaan doen." Spookstad Sakkers verklaart waarom hij meewerkt: "Het spreekt mij aan, omdat de expositie de hele stad beslaat Ik vind het boeiend om te weten hoe de stad er toen uitzag. Een spook stad. Zo waren de huizen op de boulevard dichtgemet seld en de bewoners wegge stuurd. Om te voorkomen dat de geallieerden zich konden verschansen." Bijleveld: "Op de foto's zie je niet alleen de soldaten optrekken, maar ook straten in het water en schade aan de panden." Bijleveld en Sakkers hebben uit 170 foto's een selectie gemaakt "Samen hebben wij alles bekeken en kozen er 76 voor het project les Bijleveld en Hans Sakkers bij een foto achter het raam uit de expositie over de Slag om de Schelde. FOTO: MARCEL VAN DER VOORT. In sommige straten hangt één foto, in anderen meerdere. Bij voorkeur op de plek waar de originele foto is genomen." De wandelaars worden door de foto's aan de oorlogstijd her innerd. De foto's komen van het gemeentearchief en par ticulieren. Bijleveld wijst naar een opvallende foto: "Dat is een noodbegraafplaats bij Un de Beach" Er is een bunker met daarbij diverse witte hou ten kruizen te zien, met daar op naamplaatjes. En zo zijn er nog veel meer foto's die indruk maken. Aan het project is mee gewerkt door gemeentearchief Vlissingen, MuZEEum, en VOC Vlissingen Tijdens de Slag om de Schelde heeft Vlissingen het zwaar gehad. Volgens historicus Hans Sakkers is de stad destijds door het oog van de naald gekropen. Er waren plannen voor een veel zwaardere actie van de geallieerden. Het zou de Engelse premier Winston Churchill in hoogsteigen persoon zijn geweest om daar een stokje voor te steken. De gevolgen zouden anders niet te overzien zijn geweest. MIDDELBURG/VLISSINGEN - Oktober is de Maand van de Geschiedenis. Ook in Zeeland organiseren diverse culturele instellingen activiteiten rond om het actuele thema van dit jaar: Zij/Hij. Tour d'Amour Het Zeeuws Museum in Mid delburg, gevestigd aan de Abdij 3-4 in onze hoofdstad, verzorgt in oktober elke dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 16.00 uur Tour d'Amour. Deze liefdestour voert je langs ver schillende tentoonstellingen en objecten die allemaal iets te maken hebben met erotiek, het huwelijk, vruchtbaarheid, geboorte, vrouwenkiesrecht monogamie en emancipatie. Wat zie jij als je door een roze bril kijkt? Vrouwen aan wal Het Zeeuws maritiem mu- ZEEum aan de Nieuwendijk 11 in Vlissingen verzorgt op 6,13, 20 en 27 oktober van 14.00 tot 1430 uur speciale rondleidin gen over Zeeuwse vrouwen aan wal. Vrouwen aan wal zijn logischerwijs zelfstandig, vroe ger en nu nog steeds. Als je man op zee is, moet je name lijk je eigen boontjes doppen: zorgen voor de kinderen, het huishouden en je inkomen. Leer deze stoere Zeeuwse vrouwen kennen tijdens spe ciale rondleidingen. De rond leiding zelf is gratis, een ticket voor het muZEEum is wel no dig. De complete agenda met alle activiteiten rondom de maand van de geschiedenis is te bekijken op www.maandvandege- schiedenis.nl/agenda VLISSINGEN-Wil je oefe nen met de Nederlandse taal? En wil je nieuwe mensen leren kennen? Dan is het Taaicafé echt iets voor jou! In het Taai café verbeteren bezoekers hun Nederlands. Dat doen ze bijvoorbeeld in een ge sprek, tijdens een spelle tje of door te luisteren naar een spreker. Deelna me is gratis. Het Taaicafé is iedere woensdag (met uitzondering van de schoolvakanties) van 10.15 tot 11.30 uur in de ZB| Bi bliotheek Vlissingen aan de Spuikomweg 7. Zaterdag staan kinderen niet langs de kantmaar lopen ze zelf ZOUTELANDE - Volgende week brengt De Faam traditie getrouw een fotoverslag van het Kustmarathon weekend. Maar de redacteuren van De Faam doen zaterdag zelf mee aan de hardloopmarathon en de MTB-tocht, en kunnen dus zelf geen foto's maken van de Kidsrun. Stuur daarom de foto van jouw kind bij de Kidsrun naar redactie.faam@dpgme- dia, en wie weet staat die vol gende week in de krant KOUDEKERKE - Op zaterdag 5 en zondag 6 oktober wordt er weer een overdekte boe ken- en brocantemarkt geor ganiseerd in Het Blauwe Hof, Breeweg Tl in Koudekerke. Er worden door particulieren boeken en brocante te koop aangeboden in vele soorten, maten en prijzen. Er zijn veel boeken over Zeeland, atlas sen, ansichtkaarten, bijzon dere kinderboeken, strips, boeken over kunst, koken, ge schiedenis, maritieme zaken, antiek, topografie, model bouw, verzamelaarsitems en religie aanwezig. Ook romans en thrillers ontbreken niet. Tevens zijn er in een aparte loods veel uitverkoopboeken te koop. De openingstijden zijn van 10.00 tot 16.00 uur en de toegang is gratis. VLISSINGEN - In het kader van de week van de veiligheid is er donderdag 10 oktober een bij eenkomst over veiligheid in en om het huis. Deze bijeenkomst is van 13.30 tot 16.00 uur in de Brouwenaarstraat 4 te Vlissin gen. Stichting Dunya tekent voor de organisatie. Meer in formatie via info@de-balie.nl MIDDELBURG - Op zondag 6 oktober openen een dertig tal ateliers en galeries in Mid delburg hun deuren voor het publiek, als onderdeel van de Kunst- en Cultuurroute. Je her kent ze aan de uitnodigende blauwe vlag. Speciaal in deze editie is er een Filosofisch Café Middelburg in Expositie Koe poortstraat 6. Van 1400 tot 17.00 uur is er een tweege sprek tussen Dick Biemen en Leni van den Berge over beel dende kunst, grafiek en het thema 'Panta Rhei'. Maya van Kempen over 'Architectuur van het geluk' en Joyce Pijnenburg over 'Vrouwen, katten en op getooide natuur. Feminisme en kunstkritiek'. Daarnaast is er speciaal aandacht voor gra fisch werk, als onderdeel van de landelijke Grafiek 2019 ma nifestatie in diverse ateliers. De openingsuren zijn van 13.00 tot 17.00 uur. Ga voor meer infor matie over de deelnemers en de locatie's naar kunstroute- middelburg.nl

de Faam | 2019 | | pagina 5