Cruijff en zijn Middelburgse moment Walcheren sport 9 Expositie van Riet Sturm Cursus Design Sketching Taptoe voor 75 jaar bevrijding Klokken luiden voor de vrede Herinneringen in museumcafé Messiaanse om Kipoer Walcheren onder water De Faam WOENSDAG 2 OKTOBER 2019 Een ware stormloop op de kaarten EEN KAARTJE MIDDELBURG- AZTECS KOST 10 GULDEN. WALCHEREN KORT Het is op 8 oktober precies veertig jaar geleden dat Johan Cruijff als voetballer van de Los Angeles Aztecs voetbalde te gen tweedeklasser Middelburg. Een reconstructie. MIDDELBURG - Wat hebben Cruijff en Middelburg met el kaar gemeen? In ieder geval het feit dat Johan Cruijff een paar keer de Zeeuwse hoofd stad heeft bezocht. En ook dat zijn voetbalspullen in het in middels vertrokken nationaal Voetbalmuseum in de Mor- tiere waren tentoongesteld. Cruijff overleed op 24 maart 2016 in zijn woonplaats Bar celona aan de gevolgen van longkanker. Stormloop Op dinsdag 4 oktober 1979 kopt de PZC: "Ware stormloop op kaarten voor duel Middel- burg-Aztecs." Op dat moment zijn er 3400 van de 10.000 be schikbare kaarten verkocht Volgens secretaris Leo van Ha len betekent alles boven de 8.000 bezoekers een record voor de club aan de Nadorst- weg. "Dat was toen Middel burg tegen Enschede speelde om het landskampioenschap bij de amateurs", volgens van Halen. Een kaartje kost tien gulden. De voetbalclub maakt pas winst wanneer er meer dan 7.500 bezoekers langs de lijn staan. Wisselen Van Halen: "We hebben al wel zevenduizend gulden aan ma teriaal gekregen van verschil lende sponsors." De gemeente Middelburg tast minder diep in de portemonnee. Zelfs een voorstel van de gemeenteraad om voor deze gelegenheid geen veldhuur te berekenen haalde het niet. "Als je zo'n kans mist, moet je gewisseld worden." De krant weet ook te melden dat het nog niet ze ker is of Cruijff zal spelen. De secretaris benadrukt dat con tractueel is vastgelegd dat hij een hele wedstrijd speelt. Een dag later staat in de krant te lezen dat Cruijff de Tros-penal- ty bokaal zal uitreiken aan de winnaar van de vier jeugdvoet ballers die elk drie strafschop pen mogen nemen tegen de doelman van de Aztecs, Colin Boulton. De voorverkoop ver loopt uitstekend; er zijn inmid dels 4000 kaarten verkocht. Talent Met 7.000 toeschouwers zal de Middelburgse club net uit de kosten komen. In de krant staat een uitgebreid verslag van de wedstrijd met drie foto's; op twee ervan staat Cruijff duelle rend met Taco van de Velde en op de andere foto een actiefo to van Wim Suurbier met Wim Dekker. Cruijff is in 1979, na vijf jaar Barcelona, bij Aztecs ko men voetballen en zal dat één seizoen doen. Doel is om eigen talenten in te passen om hem en Suurbier in de toekomst op te volgen. De wedstrijd eindig de in 1-3. Cruijff scoorde het laatste doelpunt. Tot slot nog dit: Zou Johan Cruijff familieleden hebben in Middelburg? In Middelburg heeft Adriana Cruijff (gebo ren 1855) gewoond. Zij was de vrouw van de directeur van de gasfabriek, Pieter Po- let. Het echtpaar verhuisde in 1913 naar Utrecht. En Utrecht is alweer een stukje dichter bij Amsterdam dan onze Zeeuwse hoofdstad... In de Dorpskerk in Aagtekerke is een tentoonstelling over de inundatie van Walcheren. FOTOPR VEERE - Riet Sturm-van Schaik exposeert tot en met 3 novem ber bij Atelier Entrez aan de Wagenaarstraat 40 in Veere. Zij schildert met diverse tech nieken. Daarnaast is de vaste collectie keramiek te zien van Femke van den Berg. Het werk is kleurrijk en speels. Ope ningsdagen: dinsdag en zon dag van 11.00 tot 17.00. Andere dagen wisselend open. MIDDELBURG - Bij de Zeeuw- se Volksuniversiteit gaat bin nenkort in Middelburg een nieuwe cursus Design sket ching van start. Wil je leren hoe je ontwerpend schetst en tekent in perspectief? Kom dan naar deze cursus! ledereen kan leren om objecten te teke nen en ze als kleurrijke design schets te presenteren als je de regels van perspectief volgt. Design Sketching is een te kencursus waarbij je leert hoe je op een realistische manier objecten kunt tekenen, zoals kopjes, lampen en flessen. Ook meer gedetailleerde objecten zijn mogelijk om te tekenen (houten speelgoed, meubilair en keukenapparatuur) als je de regels van perspectief volgt. De vaardigheid Design Sket ching kun je op verschillende manieren toepassen: je kunt de schets gebruiken als basis voor een stilleven schilderij, je kunt gebouwen in perspectief tekenen, je kunt product idee- en uitwerken of je kunt een schets van je nieuwe tuin-lay- out maken. De cursus gaat van start op maandag 7 oktober van 19.00 tot 21.30 uur. Leslo- catie is de ZB in Middelburg. Voor meer informatie en op gave kunt u contact opnemen met het kantoor van de ZVU via 0118 - 634800 of via www.volksuniverisiteit- zeeland.nl VLISSINGEN - Het Stadhuis- plein in Vlissingen is op zater dag 5 oktober het decor voor een bevrijdingstaptoe. Het mu zikale spektakel wordt georga niseerd ter gelegenheid van de viering van 75 jaar vrijheid en ter herinnering aan de Slag om de Schelde. De muzikale trek pleister van het evenement is Show Marchingband Kunst en Genoegen. De meervoudig wereldkampioen uit Leiden staat te boek als een van 's we relds beste amateurorkesten. Naast K&G nemen ook Reunie- orkest Regiment van Heutsz, Inter Scaldis Pipes and Drums, Juliana Middelburg en de or ganiserende Deltaband deel aan de taptoe. De Vlissingse Blue Jeans Big Band verleent ook haar medewerking aan het evenement. Het muzikale pro gramma begint om 19.30 uur. Op het Stadhuisplein zal spe ciaal voor dit evenement een tribune met kuipstoelen wor den geplaatst. Kaarten voor de hoofdtribune zijn te bestellen via de Facebookpagina van de Deltaband of via manage- ment@deltaband.nl. In de voorverkoop kost een kaartje 15 euro, op de avond zelf 17,50 euro. Wees er snel bij, want het aantal kaarten is beperkt. SOUBURG - Op vrijdagmid dag 4 oktober, feestdag van Franciscus van Assisi, worden de klokken van de Protestant se kerk op Souburg geluid. De kerk sluit zich aan bij een ini tiatief van de franciscaanse familie in België om dan we reldwijd om 1400 uur het ge luid van de klokken te laten horen. Terwijl de christelijke wereld vol was van kruistoch ten, ging Franciscus 800 jaar geleden naar sultan Malek Al-Kamil van Egypte. Om hem te ontmoeten en met hem van hart tot hart te spreken. De een bleef christen, de ander bleef moslim. Als je de klokken op 4 oktober hoort, kun je den ken aan die bijzonder monnik Franciscus van Assisi die zijn voeten zette op de weg van de vrede. Aan ons de uitnodiging om in hetzelfde spoor te gaan. Om zo een hoopvol teken van vrede en verzoening te geven, in verbondenheid met de an- den moslims, andersdenken den of - gelovigen en met alle mensen van goede wil. WESTKAPELLE - Op 3 oktober 1944 werd de dijk in Westka- pelle gebombardeerd, nu pre cies 75 jaar later is er in het museumcafé van het Polder huis het project 'memories to share' te vinden. Dit digitale project omvat herinneringen en foto's van bewoners en verhalen en belevenissen van Duitse en geallieerde soldaten van 1940 tot en met 1945. Jaren heeft het project Memories to share in het museum gestaan. Vanwege de hoeveelheid aan verhalen kon het niet allemaal gelezen worden gedurende een museumbezoek. Vandaar de keuze om het in het mu seumcafé te plaatsen welke gratis toegankelijk is. Gasten kunnen hier rustig de verha len van de verschillende be levingswerelden lezen. Denk hierbij aan het verhaal van de Brit Herb Davy, staartschutter in een Lancaster die de dijk van Westkapelle bombardeerde. Of het verhaal van de Duitse Hel- muth Lange die op 1 november de geallieerde schepen ziet na deren vanuit een bunker aan de Walcherse kust. www. pol derhui swestka- pelle.nl SINT LAURENS - Grote ver- zoendag of jom kipoer. Deze dag, 9 oktober, staat in het teken van verzoening, veroot moediging en vasten. De mes- siaanse gemeente houdt dan een dienst die om 13.00 uur be gint. In deze dienst zal ds. van Campen uit Goes voorgaan. Na de dienst is er gelegenheid om wat met elkaar te drinken. Op deze meest eerbiedwaardige dag voor velen joden over de hele wereld is al vaak iets ge beurd, denk aan de Jom Kipoer oorlog in 1973. In de tijd van oude testament was het de dag, want dan ging de hoge priester het heilige der heilige binnen. Benieuwd hoe deze dienst verloopt in de messi- aanse gemeente? Dan bent u van harte welkom aan de Noordweg 372 in Sint Laurens. AAGTEKERKE - Het is dit najaar 75 jaar geleden dat de gealli eerden de dijken van Walche ren bombardeerden om de Duitse bezetters hier weg te krijgen en zodoende door te kunnen stoten naar de haven stad Antwerpen. Gedurende 16 maanden leven in en met zout water en de problemen die dat gaf, daarvan kunt u horen en zien in de Dorpskerk op het dorpsplein in Aagtekerke elke zaterdag van 13.30 -16,00 tot 2 november. Onderschrifi PZC 8/0/1979: 'De sliding van Taco van de Velde komt te laat. Cruijff heeft zich vrijgespeeld.Foto: Archief PZC/V/illem Mieras

de Faam | 2019 | | pagina 39