O WOENSDAG 2 OKTOBER 2019 Slag om de Schelde WESTKAPELLE HERDENKT RAMP De Faam Dorp onder vuur en water WESTKAPELLE - Om de bewoners van de Zeeuw se eilanden te waarschu wen werden pamfletten gedropt door het Hoofd kwartier van den Opper bevelhebber van het Ge allieerde Expeditieleger. Ze waren bedoeld voor de bewoners van de eilanden in de Scheldemonding op te roepen voor een onmiddellijke evacua tie 'Leest nauwkeurig de tekst van dit strooibil jet waarschuwt uwe buren. Gaat weg zonder uitstel' luidde het advies. Voor de aanval op het strategisch gelegen Wal cheren werd door de geal lieerden besloten de zee dijken te bombarderen en het achterland onder wa ter te zetten (inundatie) en Westkapel le was zo'n strategisch punt... En de dorpsbewoners kregen weinig tijd om gehoor te geven aan de evacuatie en slechts een handjevol inwoners verlieten het dorp. Voor velen gold de vraag: 'waar moeten we in hemelsnaam naar toe?' Al een dag later, op 3 oktober 1944, vond de geallieerde aanval plaats en vlogen 247 Lancas ter bommenwerpers van het Bomber Command van de Royal Air Force naar de zeedijk van West- kapelle om die over een lengte van 120 meter weg te bombarderen. Maar het kleine hechte dorp werd ook door een gro te hoeveelheid bommen geraakt met rampzalige gevolgen. Bij het bombar dement vielen 152 doden, bijna 7% van de dorpsbe volking. Daaronder ook 44 inwoners in molen 'De Roos,' waarvan velen na het bombardement ver dronken door het bin nenstromende zeewater. Het was de start van Operatie Infatuate ofwel de inundatie van Walche ren. De Britse Daily Mir ror schreef daags daarna 'RAI* l)omb and 'sink' Dutch island'. Een Duitse krant kopte 'Walcheren fast verschwunden.' De Middelburgse auteur Paul C'rucq deed veel research. "Het was rela tief voor de geallieerde vliegeniers van het zo genoemde Bomber C'om- Er vielen die dag 152 doden; 7% van de bevolking, van hel dorp. mand een korte vlucht. Ze konden binnen drie uur weer terug op de ba ses zijn." Voor de aanval op de dijk werden in to taal zo'n 259 vliegtuigen ingezet die tussen 13.00 en 15.00 uur in forma ties van 30 toestellen in acht aanvalsgolven hun bommen dropten. C'rucq: "Normaal gesproken los ten de Lancasters hun bommen vanaf een hoog te van 22.000 voet. Boven Westkapelle werd de la ding voor precisiebom bardementen vanaf 5.000 voet gedropt." Maar het bleek dat vooral bij de eerste aanvalsgolven de precisie ontbrak, want bommen die voor de zee dijk waren bestemd kwa men in het dorp terecht met verschrikkelijke ge volgen. Er vielen doden en gewonden en sommige dorpsbewoners -zoals de genen die zich in de gam mele molen hadden ver schanst- verdronken door het opkomende vloedwa ter dat vrij door het dorp stroomde nadat de zee dijk was weggevaagd. Vijfenzeventig jaar later is Westkapelle nog steeds een hecht dorp. In de zo mermaanden een geliefd vakantieoord voor toe risten. Vooral ook veel Duitsers. Overlevende Jo Theune (86), zijn verhaal over molen 'De Roos', kon u al lezen in de Slag Om De Scheldebijlage in deze krant, zegt niet haatdragend te zijn. "Het is vroeger weieens ge beurd dat Duitsers door sommigen met de nek werden aangekeken. Die tijd is wel voorbij. Som mige wat oudere Duitsers verontschuldigden zich wel eens door te zeggen dat zij niet die bombarde menten op hun geweten hadden, maar de gealli eerden. Dan zei een goede maat van mij wel eens te gen zo'n Duitser: "Ja, dat is waar, maar jullie waren wel de aanstichters van al die ellende!" "Overigens", aldus C'rucq, "wordt ten onrechte wei eens gedacht dat na de be vrijding van Walcheren, begin november 1944, de oorlog hier afgelopen was. Maar door de stra tegische ligging is volgens hem de Scheldemonding nog tot de laatste oor logsdagen (mei 1945) oor logsgebied gebleven. "De Duitsers hebben nog sol daten uit het nog bezette deel van Nederland regel matig ingezet om de be voorrading via de Schelde naar de Antwerpse haven door geallieerde konvooi vaarten en vrachtschepen te saboteren. Met Bil»ers, Duitse dwergonderzeebo ten bemand door één of twee man, werden sche pen aangevallen." Ivo van Beekhuizen van Museum Het Polderhuis. Omdat het 75 jaar geleden is hebben we verschillen de exposities. Op vrijdag 1 november herdenken we de Westkappelse slacht offers van W02, zowel de burgerslachtoffers als de geallieerde militairen die bij de bevrijding zijn gesneuveld. Bij onze her denkingsplaats de Liberty Bridge achter het Polder huis gedenken we met de veteranen alle militairen die in en om Westkapel le vielen. Deze plechtig heid, die in het Engels wordt gesproken, begint om 11.00 uur. De Majes ty's Roval Marines Band, zal de muzikale omlijs ting verzorgen. Om 12.00 uur is de herdenking van de burgerslachtoffers bij het monument achter de vuurtoren. Daarna her denkt een delegatie van het Royal Marine Com mando de gesneuvelden van deze geallieerde lege ronderdelen bij het mo nument bij 'Erika'. Info: Het Polderhuis, Zuidstraat 154-156 4361 AK Westkapelle. Nadat operatie Market Garden op een mislukking was uit gedraaid, werd eind september 1944 het plan van de geal lieerden uitgevoerd om de Scheldemonding en vaarroute richting Antwerpen vrij te maken voor bevoorrading. door Gerard van der Hoeven 3 oklolx-r 1944, een zwarte da» voor Wcslka|>clle. FOTOCOL L4CE: Colleclie Hel PoklerlHis Museum 'ft eslka|>eJle. Herdenking en exposities

de Faam | 2019 | | pagina 12