Tellen langs de Zeeuwse vogelsnelweg 13 NK Standwerken Vredesweek geopend Open Huis in Sint Jans Hospice Leesgroep geschiedenis Rommelen in de Oude Stad De Faam WOENSDAG 25 SEPTEMBER 2019 Eurobirdwatch komt eraan KLEINE BRUINE VOGELTJES DIE NU EN DAN EEN PIEPJE LATEN HOREN BIRDWATCH BOEKEN Peter Boelee Duizenden vogelaars in 40 Europese landen tellen op deze eerste zaterdag van oktober miljoenen trekvogels op hun jaarlijkse tocht naar het zuiden. Vogelwerkgroep de Bevelan- den doet dit jaar ook weer mee. ZEELAND - De vogelaars no teren alleen de overvliegen de vogels. De Telpost aan de Banjaard is zo gekozen om dat vogels die van noord naar zuid vliegen de kustlijn vol gen en een groot water als de Oosterschelde graag via een of andere vorm van vasteland oversteken, in dit geval is dat de Stormvloedkering. Strak blauw Het succes van zo'n telling is sterk weersafhankelijk. Bij voorbeeld bij een harde zuid westelijke wind vliegen de trekvogels laag en zijn ze goed te tellen. Dan is het wel fijn als het niet al te onbewolkt is want tegen een strak blauwe lucht zijn de vogels minder goed te zien. Bij weinig wind vliegen ze te hoog om ze goed op naam te kunnen brengen. Bij heel slecht weer, als het koud en nat is, blijven ze er gens onderweg wachten en komen er op de Banjaard maar weinig vogels over. Specialistisch Het herkennen van de hoog oven/liegende grote groepen van kleine bruine vogeltjes die zo nu en dan een piepje laten horen is specialistenwerk. Ge lukkig beschikt de Vogelwerk groep over enkele vogelaars die daarin gespecialiseerd zijn. Met deze mensen er bij wordt niks gemist. De Top 10 van trekvogels bo ven de Banjaard verschilt per jaar, maar over het algemeen staat de Spreeuw op een, op twee de Graspieper en dan achtereenvolgens de Vink, de Aalschoh/er, de Kneu, de Zang lijster, de Veldleeuwerik, de Blauwe Reiger, de Kokmeeuw en op tien de Kievit Duizenden Het gaat dan om grote aan tallen die over het algemeen samen in grote groepen over vliegen. Zoals er op één dag in enkele uren 8.750 spreeu wen en 8.940 vinken over vlogen. Het tellen van zulke grote groepen vogels vergt een vaardigheid die iedereen ter plaatse kan leren. Natuurlijk wordt er ook uitgekeken naar de krenten in de pap, zoals de verschillende roofvogelsoorten die met hun prooien mee naar het zuiden vliegen. Verbazing Wat iedereen die dit voor het eerst doet het meest verbaast is dat er vogels naar het zui den vliegen waarvan men jaren heeft gedacht dat het om standvogels ging zoals De Telpost aan de Banjaard. FOTO: VOGELWERKGROEP DE BEVELANDEN Houtduiven, Blauwe Reigers, Zanglijsters, Groenlingen en Koolmezen. Welkom Iedere vogelliefhebber is van harte welkom om mee te ko men tellen, dit fenomeen moet je echt een keer meemaken. De Zeeuwse vogelaars tellen op zaterdag 5 oktober van 7.30 tot 10.00 uur op de trektelpost aan de Banjaard, in de duintjes net voor de Stormvloedkering. Parkeren een eindje terug op het parkeerplaatsje op de hoek van de Banjaardweg. Er wordt geteld tot de eerste mountain- bikers van de kustmarathon langs komen. De Birdwatch vestigt de aandacht op trekvogels en de gebieden die ze in Europa nodig hebben om bij te tanken voor hun reis. Hierdoor draagt het evenement er aan bij dat meermensen enthousiast worden voor vogels en hun bescherming. www.knnv.nl/kn nv-vwg-voge Iwerkgroe p- de -bevel a nden/t rek tpost-de- baa nja a rd Het Nederlands kampioenschap Standwerken 2019 is dit jaar in Middelburg. Zaterdag 28 september van 10.00 tot 17.00 strijden de straatverkopers om de hoogste nationale eer in de Lange Delft. MIDDELBURG - Na het con cours reikt wethouder Jo- han Aalberts om 18.00 uur de prijzen uit in de voorhal van het stadhuis aan de Markt. De deelnemers worden ge selecteerd door de afdeling Standwerkers van de Centrale Vereniging voor de Ambulan te Handel. Dit gebeurt op basis van een ranking die is samen gesteld uit de uitslagen van plaatselijke en provinciale con coursen in 2019. Beoordeling Bij de beoordeling van de standwerkers tellen de al be haalde punten van de samen gestelde ranking niet mee. ledereen begint met nul pun ten. Daardoor heeft iedere deelnemer kans om Neder lands kampioen te worden. Dat maakt het extra spannend en motiveert de deelnemers om extra hun best te doen. Een deskundige anonieme jury be oordeelt de standwerkers naast originaliteit en overtuiging ook op hun welbespraaktheid. 65 jaar geleden werd het eer ste standwerkersconcours in Middelburg gehouden. Dat was een mooie aanleiding om dit kampioenschap naar Mid delburg te halen. Twee jaar geleden is in het kader van Middelburg 800 het Nationaal kampioenschap ook al in Mid delburg gehouden. VLISSINGEN - De vliereer- ste editie van een rom- melroute in de Oude Stad is op zaterdag 28 septem ber. Verzamel dus al je spulletjes; dat ruimt lek ker op en recyclen is ten slotte hip. Van 10 tot 15 uur kun je als bruisende binnenstad bewoner je spulletjes buiten zetten in de Gravenstraat en de stratencirkel daarom heen, zelfs tot het Plein Vierwinden. Zorg zelf voor een leuke aankle ding van je kraam, kleedje of tuintje. Vredesweek geopend bij Ylldirim Beyazit moskee. Foto: C. den Heijer VLISSINGEN - Tijdens de in ternationale Dag van de Vrede, afgelopen zaterdag, de Vre desweek geopend in de Yildi- rim Beyazit moskee. Het thema dit jaar is Vrede verbindt over grenzen. De opening werd ver richt door de wethouders Car- la Doorn en Els Verhage van Middelburg en Vlissingen, on geveer op de gemeentegrens. De wethouders liepen voor afgaand aan de opening mee met The Walk of Peace. MIDDELBURG - Sint Jans Hospice de Casembroot houdt zaterdag 28 september van 12.00 tot 14.00 uur een Open Huis. ledereen die eens een kijkje wil nemen in het hos pice is van harte welkom. Belangstellenden kunnen zich melden bij Café Willem, Oranjelaan 17 in Middelburg, tegenover het hospice, leder kwartier staan medewerkers en vrijwilligers klaar om een rondleiding te geven en alle vragen te beantwoorden. Sint Jans Hospice de Casem broot biedt mensen met een ongeneeslijke ziekte een huis waarin zij gastvrijheid, hui selijkheid en veiligheid kun nen ervaren. Een huis waarin ruimte en tijd is om met fami lie en andere naasten afscheid van het leven te nemen. Afdeling Nederlandse literatuur MIDDELBURG - Op vrijdag 27 en zaterdag 28 september is er weer een boekverkoop in de ZB aan de Kousteensedijk 7 in Middelburg. Op de begane grond zijn allerlei afgeschre ven materialen te koop. Prijzen boeken, cd's en dvd's: 1,00 euro per stuk, 7 voor 5,00 euro en 15 voor 10,00 euro. In ZB| Bibliotheek Vlissingen aan de Spuikomweg 7 is op don derdagavond 26 september om 19.00 uur een informatie bijeenkomst voor mensen die graag over geschiedenis lezen en in contact willen komen met andere lezers. VLISSINGEN - De bijeenkomst is een initiatief van de lande lijke organisatie Senia, samen met ZB| Bibliotheek Vlissingen. Senia brengt mensen die graag lezen en gelijke interesses heb ben bij elkaar. Landelijk zijn leesdubs erg in opmars. Steeds meer mensen vinden het pret tig om samen met anderen over geschiedenis te praten. Een veel gehoorde opmerking is dat je door een leesgroep meer gaat lezen en een ge sprek erover veel meerwaarde heeft. Er worden 6 a 7 boeken per jaar gelezen en besproken. Aanmelden bij André Schoon- derbeek via andre.schoonder- beek@gmail.com.

de Faam | 2019 | | pagina 5