'Een goede foto vertelt een verhaal' Oh, zit dat zo! Oh, zit dat zo! Qp De Faam WOENSDAG 25 SEPTEMBER 2019 De passie van 'Beeldend Verteller' Casper van Aggelen 'WAAR HET OM GAAT. IS WATJE WILT LATEN ZIEN' 'IK BEN EN BLIJF DE MAN VAN HET KANTON' Wekelijks volt hij op de mat, de huis aan huiskrant. De gratis krant is al jaren een trouwe bezoeker op vele adressen. Tegenwoordig is er naast de papieren krant ook een digitole versie. En ook die wordt steeds meer gewaardeerd. Maar wat komt er allemaal bij kijken voor dat u de krant kunt openslaan? Wie doet nu wat en wat vinden leze/s en adverteerders er van? We geven u graag een kijkje in onze keuken. Vandaag bezoeken we de fotograaf. Want hoe zit dat nu met foto's en interviews in al die kranten? Bij het maken van een krant komt heel wat kijken. Redacteuren doen hun uiterste best om iedere week weer de lezer te trakteren op vers leesvoer. Correspondent/fotograaf Casper van Aggelen is de man in het veld van huis-aan-huis-krant Het Kanton in Oosterhout e.o. en is in het krantenvak een echte alleskunner. Niet alleen kan hij bogen op een vlotte pen. ook is hij een begenadigd fotograaf. Een fotoserie van Maarten van der Weijden tijdens diens poging de Elfstedentocht in 2018 zwemmend te volbrengen, leverde hem een nominatie op voor de Zilveren Camera. "Hoe ga ik dit ooit nog overtreffen?" Nou. misschien met de editie van 2019, want toen was Casper er weer bij! TEKST: ROB WEEKERS. FOTO'S CASPER VAN AGGELEN OOSTERHOUT - De foto die Van Ag gelen maakte toen Maarten van der Weijden er in 2018 na 55 uur op dok tersadvies mee moest stoppen, werd een iconische plaat. Het is het mo ment dat Van der Weijden, net uit het water, op een 'drijvend brancard' wordt gelegd, een deken over zich heen krijgt, en wordt getroost door zijn vrouw Daisy. Na welgeteld 163 ki lometer in de Friese wateren te heb ben afgelegd, gestrand op 7 kilometer van Dokkum. "Emotie, dat is het", zegt Casper. "De uitputting die is te lezen op het gezicht van Maarten, maar ook de berusting van een man die alles heeft gegeven, en de uiterste grens heeft gezocht." Casper van Aggelen kwam vier jaar geleden in contact met Van der Weijden. De zwemmer, die tijdens zijn carrière te kampen had met kan ker, en later een gouden Olympische plak zou winnen, wilde zijn verhaal in het theater vertellen. Voor een publi citeitsfoto zou het voormalig zwem bad De Blikken in Oosterhout zich prima lenen. In het gebouw vinden momenteel kunstenaars onderdak, maar het zwembad ligt er nog in zijn oude glorie bij. Zij het ietwat surrea listisch, zo zonder water. Van Agge len, als voorzitter verbonden aan de stichting die huisvest in de Blikken, zag zijn kans schoon, en maakte een mooi portret van zijn streekgenoot. "Maarten is een inspirerend persoon. Met zijn foundation zet hij zich in om geld in te zamelen om onderzoek naar kanker te financieren. Honderd procent van het geld gaat naar de on derzoeken. Dat sprak me aan, en heb hem aangeboden daarbij te helpen", zegt Van Aggelen. Vriendschap Het werd het begin van een vriend schap, die de Oosterhouter in de zo mer van 2018 even in het middelpunt bracht van landelijke media-aan dacht. Drie dagen week Van Aggelen niet van de zijde van Maarten van der Weijden tijdens diens Tocht der Tochten', en legde zijn prestatie van uit de begeleidingsboot vast. "Een waanzinnig avontuur", blikt de Oos- terhoutse fotograaf terug. "Na ver loop van tijd raakte ik het besef van tijd helemaal kwijt. Al die mensen die langs de kant hem aanmoedigden, Facebook Live-gesprekken met Freek de Jonge en Claudia de Breij, een ont moeting met Mark Rutte, interviews met reporters, Van Aggelen kreeg opeens een participerende rol toebe deeld. "Normaal gesproken zou je als fotograaf enige afstand tot je onder werp moeten bewaren, maar dat was in dit geval niet mogelijk, daarvoor was ik teveel betrokken bij het ge vecht dat Maarten leverde. Was ook geen probleem, want ik ben dichter bij kunnen komen dan iedere andere fotograaf." Tijdens die eerste heroïe ke poging van Van der Weijden heeft Van Aggelen welgeteld twee uur ge slapen. "Ik wilde alles meemaken. Als je Maarten na verloop van tijd lang zaam ziet doodgaan als het ware, dan is slapen wel het laatste waar je aan denkt." Ook bij de nieuwe poging die Nederland de medio juni 2019 op zijn kop zette was Van Aggelen - natuur lijk - weer van de partij. Passie De passie voor fotografie ontwikkelde Van Aggelen in de jaren tachtig van de vorige eeuw. Van het geld dat hij verdiende tijdens de aardbeienpluk werd een Agfa 'rits-rats-klik-came- raatje' gekocht. De opnames werden ontwikkeld bij de zogeheten een- uur-service. "Spannend, want door te experimenteren wist je nooit wat het resultaat zou zijn. Maar al met al zag ik wel dat ik vooruitging, ook van mis lukkingen kun je leren." Later volgde een toestel met zoomlens, en in de jaren negentig kocht Van Aggelen zijn eerste digitale camera, een Sony Ma- vica, met een floppy-disc als geheu genkaart. "Op die disc kon je maar 144 mb aan geheugen kwijt, nu niet meer voor te stellen. Niettemin betekende het voor mij een doorbraak. Ik kon naar hartenlust fotograferen en expe rimenteren. Digitaal sprak me meteen aan, ik ben nooit meer teruggegaan naar analoog." Waar een goede foto aan moet vol doen? Casper kan er kort over zijn: een goede foto vertelt een verhaal. Oké, sluitertijd, belichting, camerastand punt, het is allemaal belangrijk, maar waar het om gaat, is watje wilt laten zien. Tijdens de reportages aan boord van de begeleidingsboot van Van der Weijden was er bijvoorbeeld zóveel om me op te richten. Maar ik weet: je kan niet alles in één beeld vangen, je moet keuzes maken. Ik wéét hoe je een goede foto maakt, het 'oog van de fotograaf, als het ware. Soms hangt het van het moment af, soms van een goede voorbereiding." Als voorbeeld noemt hij de uitvaart dienst van de kroegbaas van café de Pub in Oosterhout. Als eerbetoon zou zijn kist naar zijn café worden gedra gen. Van Aggelen werd gevraagd om een en ander in beeld te brengen. "Ik heb de route verkend, en wist me teen al welke plek geschikt zou zijn voor een foto. Aan horeca-onderne- mers heb ik gevraagd of ze de luifels van hun zaak omhoog wilden doen, dat leek me passender. Toen de stoet met de kist arriveerde, wist ik meteen: dit gaat 'm worden", zegt Van Agge len. "En dat werd 'm ook!" Het resul taat: een fraaie prent van 1 meter bij 70 centimeter die nog altijd een pro minente plaats in het café inneemt. Toevallig ook de favoriete kroeg van Casper. 'Toch wel mooi als je daar een pilsje drinkt en je ziet jouw foto, daar ben ik best trots op." De overtreffende trap qua afmeting is een foto van 3 bij 13 meter die een blinde muur in de wachtruimte van het gemeentehuis van Oosterhout siert, met daarop een afbeelding van het stadspark in Oos terhout. "Die prent had ik in mijn ar chief, nooit verwacht dat er dit uit zou rollen, maar soms moetje een beetje geluk hebben." Beschouwende blik Casper van Aggelen is in het kranten vak van alle markten thuis. Schrijven van verhalen, afnemen van inter views, redigeren, en niet in de laatste plaats fotografie. Van Aggelen kent als geen ander de weg in 'zijn' Ooster hout. Voor Het Kanton, de krant waar hij al 13 jaar aan verbonden is, weet hij: de foto op de voorpagina, die moet in ieder geval goed zijn. Graag mocht hij in zijn columns zo nu en dan de knuppel in het hoenderhok gooien. 'Ageren tegen de bekrompenheid', zoals hij het zelf noemt. "Maar altijd met een beschouwende blik. Nieuws kun je van veel kanten bezien. Juist in een column is het prettig datje buiten de gebaande paden kan gaan." Kick Waar het schip strandt als fotograaf weet Van Aggelen nog niet. "Schrij ven vind ik nog altijd hartstikke leuk, maar fotografie krijgt beetje bij beetje de overhand, merk ik." Van Aggelen heeft sinds 12 jaar een eigen bedrijf: Tekst en Plaatjes. Een naam die ach teraf bekeken de lading niet helemaal dekt. "Veel mensen zeggen: je maakt prachtige foto's, dat zijn toch geen 'plaatjes'? Daar kan ik ze eigenlijk wel gelijk in geven", zegt Casper, die zich zelf omschrijft als 'beeldend verteller'. "Een van de foto's die ik maakte van de tocht van Maarten verscheen in een krant in India. Oplage: 1 miljoen! Dat geeft toch wel een kick." Andere koek dan de krant waar hij wekelijks voor in de weer is, weet ook Casper. "Dat pakken ze me niet meer af. Na het eerste avontuur dat ik in Friesland heb beleefd, dacht ik: hoe ga ik dit ooit nog overtreffen? Het smaakte in ieder geval naar meer en dat heb ik gekre gen. Aan de andere kant: ik vind het nog steeds fijn om in Oosterhout op pad te gaan, mensen te spreken, fo to's te maken, stukjes schrijven. Ik ben en blijf de 'Man van het Kanton'." 'Toen de stoet met de kist arriveerde, wist ik meteen-, dit gaat 'm CasPer van Aggelen 'De uitputting die is te lezen op het gezicht van Maarten, maar ook worden.' de berusting van een man die alles heeft gegeven, en de uiterste grens heeft gezocht." Foto gemaakt na de opgave in 2018 Blijdschap na de geslaagde poging op maandag 24 juni2019. Een dag die de geschiedenisboeken in gaat!

de Faam | 2019 | | pagina 29