Zomerfeest bij jarig OKK Oktober is de Zeeuwse Black Achievement Month Lancering campagne OE 1ST?! tegen overmatig alcoholgebruik Kijkje in het zee-aquarium Stoere vrouwen aan de wal WALCHEREN KORT WOENSDAG 25 SEPTEMBER 2019 De Faam WESTKAPELLE - Op een mooie zomeravond in september vierde muziekvereniging OKK Westkapelle zijn ine verjaardag met het Last Summemight Festival. Samen met verschillende verenigingen uit het dorp konden bezoekers genieten van prachtige muziek en heerlijke hapjes en drankjes. Dit festival was één van de laatste evenementen van dit seizoen en tevens de viering van het jubileum. Voorafgaand aan het optreden van OKK gaf DJ Vindictiv een workshop'Beat The Bucket! Tijdens deze muzikale happening kreeg jong en oud de kans een mini-drumles te volgen. Met voor ieder een grote witte emmer met twee drumstokken werd het een muzikaal half uur. Na de workshop verzorgde de brassband een wisselend programma, waar het publiek zichtbaar van genoot. Voor een feest met dit prachtige weer had geen beter locatie gekozen kunnen zijn: KNRM station Erika in Westkapelle was het toneel, met de ondergaande zon als langzaam dovende spotlight werd het seizoen waardig afgesloten. FOTO: MARIT JANSEN VAN GALEN OOSTKAPELLE - Terra Maris in Oostkapelle biedt een kijk je achter de schermen van het zee-aquarium. Dat doen ze op vrijdag 27 september van 13.00 tot 13.30 uur. In het zoutwater aquarium leven vissen en andere zeedieren, die in de Oosterschelde en aan de Noordzeekust voorko men. In het grote aquarium is een dijktalud met strandpalen gereconstrueerd. Hierop en hiertussen hebben zich schelp dieren en wieren gevestigd. Tussen de strandpalen door zwemmen harders en ande re vissen. Op de bodem liggen verscholen tussen het zand diverse soorten platvissen, en kruipt een kreeft rond. Er kan een kijkje achter de schermen worden genomen, waarbij je dan van bovenaf in het aquari um kijkt. Je krijgt uitleg over de werking van het aquarium en de dieren worden gevoerd. De deelnemers betalen alleen de entreeprijs voor het museum. Reserveren is noodzakelijk. Bij voorkeur via www.terramaris. nl of via 0118 582620. VUSSINGEN - Als je man op zee is, moet je je eigen boon tjes doppen: zorgen voor de kinderen, het huishouden en je inkomen. Vrouwen regelden in de Gouden Eeuw bedrijfsza- ken met hetzelfde gemak als het huishouden. Handeldrijven was niet alleen de taak van de man, zijn vrouw had daar ook een zeer actieve rol in. Het kwam zelfs voor dat vrouwen, als hun echtgenoot verhinderd was, in hun eentje op zaken reis gingen. Admiraal Michiel de Ruyter liet de bevoorrading van zijn schepen over aan zijn vrouw Anna van Gelder, en ook moedertje Evertsen stond haar mannetje. In een land dat zo sterk afhankelijk was van de handel als Nederland was een deemoedige, onmondige echt genote helemaal niet prak tisch. Kooplieden hadden hun vrouw hard nodig als partner in het familiebedrijf. Betaal de arbeidskrachten konden je in de steek laten of bedrie gen, van een echtgenote kon je op aan. Om die reden kregen vrouwen alle vrijheid die ze wilden. Het was zelfs bij de wet geregeld. Een 'openbare koop vrouw' werd ze dan genoemd. Maar juridisch bleef een vrouw 'handelsonbekwaam'; tot hal verwege de 20ste eeuw. Over de stoere vrouwen aan de wal, van admiraalsvrouw tot garna- lenpelsters: gratis rondleidin gen, iedere zondag in oktober, van 14.00 tot 1430 uur. Een tic ket voor het muZEEum is wel nodig. Reserveren via info@ muzeeum.nl. In oktober is de eerste editie van de Black Achievement Month (BAM) in Zeeland. BAM besteedt via exposities, debatten, lezingen, litera tuur, muziek en film aan dacht aan bijzondere bijdra gen van personen met Afrikaanse roots aan de Ne derlandse samenleving. MIDDELBURG - In 2016 riep het Nationaal instituut Neder lands slavernijverleden en er fenis (NiNsee) oktober uit tot de Black Achievement Month. De BAM komt dit najaar voor het eerst naar Zeeland. Evenementen Deze maand zijn er tal van activiteiten rondom dit on derwerp. Een greep daaruit. Donderdag 3 oktober houdt Drvkkery Middelburg de eerste editie van Woordwaarde met Babs Gons. De zaterdag daar op, 5 oktober, is de expositie Zwarte Uitvinders te zien tij dens de Wetenschapsdag in de Zeeuwse Bibliotheek. Woens dag 9 oktober is het landelijke symposium Waarom vrijheid niet wachten kon in de Burger zaal van het stadhuis van Mid delburg. Eind oktober vertoont Cinema Middelburg Amazing Grace, een documentaire over de vorig jaar overleden zange res Aretha Franklin. Auteur Vamba Sherif schreef speciaal voor Zeeuwse jonge ren de novelle Sundiata. Met leerlingen gaat hij in gesprek over diepgewortelde voor oordelen, racisme en discri minatie. Sherif is daarnaast donderdagavond 10 oktober in de Drvkkery voor een rond etafelgesprek over zijn laatste boek 'Zwart'. HZ Cult-studen- ten bekijken in oktober de film Blackkklansman van Spike Lee in Cinema Middelburg. Zeeland start vanaf 21 sep tember met de campagne 'OE 1ST?! om overmatig alcohol gebruik tegen te gaan. Van uit het idee dat als we elkaar eens vaker vragen hoe het gaat, we meer verantwoord kunnen genieten van alco hol. ZEELAND - Het campagneteam gaat rond door vijf gemeenten met een omgebouwde bak fiets waarbij jongeren wor den gevraagd te blazen op een meter. Zij krijgen dan te horen of ze beter op zichzelf zouden moeten letten en hoe ze dat zouden kunnen doen. Met als resultaat: 'geen kater, drink water', deelt het campagne team aan alle jongeren die de test doen flesjes water uit. Dit om overmatig alcoholgebruik tegen te gaan. Vier zatte verhalen Maar, dat is niet alles. Oeist.nl toont vier zatte verhalen van jongeren. Verhalen die je zelf niet wilt meemaken. De party bus van Hulst naar Antwerpen, een housewarming, carnaval, het komt er allemaal in voor. Sociale media Ook wordt er een Instagram- en Facebookcampagne gelan ceerd die de jongeren bewust moet maken dat alcohol ook gevaarlijk kan zijn. Dat pro beert de campagne zonder 'het Zeeland start vanaf 21 september met de campagne 'OE IS'T?! om overmatig alcoholgebruik tegen te gaan. AFBEELDING: PR wijzende vingertje' te doen. Lancering campagne De campagne wordt gelan ceerd op zaterdag 21 septem ber om 22.00 uur voor het Stadhuis door wethouder Son- ja Suij in Terneuzen. Daar zal voor de eerste keer de meter herrijzen om jongeren bewust te maken dat verantwoord al cohol gebruiken het beste idee is voor een avond uit. Zodat ze morgen niet wakker wor den met het spreekwoordelij ke huisdier, of erger nog, zich niks meer kunnen herinneren of zich zelfs het ziekenhuis in hebben gedronken. Het cam pagneteam zal ook te vinden zijn in Renesse, Goes, Vlissin- gen en Middelburg. Voor de actuele data check www.oeist. nl of Facebook en Instagram. Laat ze niet verzuipen! Deze campagne wordt uitge voerd op initiatief van 'Laat ze niet (ver)zuipen!\ Onder de naam 'Laat ze niet (ver) zuipen!' werken alle Zeeuw se gemeenten samen met de GGD Zeeland, Indigo Preventie, Politie Zeeland-West-Brabant en andere maatschappelijke partners aan het terugdringen van het alcoholgebruik onder jongeren. De doelgroep 18-24 jarigen is nieuw en behoeft extra aan dacht vanwege het overma tige alcoholgebruik in korte tijd. Deze vorm van drinken wordt ook wel 'bingedrinking' genoemd en vormt een extra hoog risico voor comadrinken. Kijk ook eens op de website www.oeist.nl

de Faam | 2019 | | pagina 28