De Sunshine Boys Wat zijn die vlekjes op je handen? Viering van Coming Out dag Zeeland De Faam WOENSDAG 25 SEPTEMBER 2019 INCLUSIEVE SAMENLEVING HET ZOU ERGER ZIJN ALS IK HET OOK IN MIJN GEZICHT KRIJG LEDENDAG Jacqueline heeft Vitiligo Rachel van Westen Zo op het eerste gezicht is er niks te zien aan Jacqueline Boonman uit Heinkenszand, maar als je eens goed naar haar handen kijkt, zie je dat ze daar witte vlekken heeft. "Kijk, hier heb ik het ook", zegt ze, terwijl ze haar ellebogen laat zien. Jacqueline heeft Vitiligo. Maar wat is dat eigenlijk? HEINKENSZAND - Volgens het huidfbnds is Vitiligo een pigmentstoomis met een chronisch karakter. Het is te herkennen aan witte vlekken die variëren in vorm en grootte. Vitiligo komt voor bij ongeveer twee procent van de Neder landse bevolking. Het kan be ginnen op alle leeftijden, maar is volgens de informatie van het huidfonds niet aangebo ren. "Bij mij begon het toen ik een jaar of achttien was", ver telt Jacqueline. "En hoewel er gezegd wordt dat het niet er felijk is, had mijn moeder het ook. Het klinkt misschien raar, maar voor mij was dat een groot voordeel, want doordat ik het altijd had gezien bij mijn moeder, vond ik het helemaal niet raar toen ik het zelf kreeg. Ik moet ook zeggen dat ik er nog nooit negatieve reacties op heb gehad en mijn moeder ook niet. Als RT-er werk ik heel veel met kinderen. Volwas senen zie ik wel eens kijken, maar die benoemen het niet. Kinderen kunnen vanuit hun kinderlijke vrijheid wel eens vragen: 'Wat is dat?* Als ik dan zeg dat het witte vlekjes zijn die niet meer weg gaan, willen sommigen voelen en daarna is het altijd wel oké. Dat vind ik eigenlijk ook wel het pret tigst, dat het gewoon gevraagd wordt. Bij mij valt het ook niet zo op, je gaat het eigenlijk pas beter zien als ik bruiner word. Ik word niet zo snel bruin, dus dat is dan een geluk. Het kan wel erger worden en daar heb ik geen moeite mee, maar ik zou het wel moeilijker vinden als ik het ook in mijn gezicht krijg. Dan ga ik wel kijken of er een geschikte behandeling is. Ik kan me trouwens heel goed voorstellen dat mensen schrik ken als ze het bij zichzelf ont dekken. Dat ze zichzelf onzeker en angstig voelen. Ik denk dat dat een fase is waar je door heen moet. Het is wel fijn om in contact te komen met ande re mensen die het ook hebben, bijvoorbeeld via Facebook, an dere sociale media of via de vereniging Vitiligo.nl Wat zijn de nieuwste mogelijkheden bij het behandelen van vitiligo? Welke samenhang is er met andere auto-immuunziektes? Op zondag 6 oktober worden de leden van Vitiligo.nl hierover geïnformeerd op de jaarlijkse ledendag in Amsterdam. Leden van Vitiligo.nl hebben inmiddels een uitnodiging per mail ontvangen. Ben je nog geen lid, maar wil je er bij zijn? Voor 2 6 euro per jaar ben je lid en kunjeje nog inschrijven voorde ledendag in Amsterdam. Op www.vitiligo.nl lees je meer informatie. MIDDELBURG - Op zaterdag 5 oktober om 20.00 uur gaat de muzikale komedie De Sunshine Boys (Neil Simon), onder regie van Peter Adriaanse, in première bij het Middelburgs Theater aan de Verwerijstraat 53. De Sunshine Boys wordt nog elf keer gespeeld in oktober en november. Deze komedie is oorspronkelijk geschreven door Neil Simon en vertaald/bewerkt door Ger Apeldoorn/Harm Edens. Peter Adriaanse maakt er, zoals gewoonlijk, een mooie eigen en muzikale voorstelling van. Het stuk gaat over Willie de Clerck die samen met Oskar Zadelhof jarenlang een succesvol duo vormden in de variété-wereld. Op een dag geeft Zadelhof er opeens de brui aan waardoor De Clerck van de ene op de andere dag zijn inkomen verliest. Dat heeft Willie Oskar nooit vergeven. Hij slijt zijn oude dag met af en toe een commercial, maar doordat hij vergeetachtig wordt, is dat een aflopende zaak. Het stuk gaat vooral over ouder worden en de eenzaamheid die daarmee gepaard gaat, maar er valt ook zeker genoeg te lachen. Kaarten kosten 12,50 euro en zijn verkrijgbaar via www.middelburgsminitheater.nl VUSSINGEN - In Zeeland wordt Coming Out dag groots gevierd met een feestelijke en veelzijdige bijeenkomst bij Cine City in Vlissingen. Op 11 oktober is het Internationale Coming Out dag. Op deze dag staat de wereld stil bij de ac ceptatie van seksuele en gen- derdiversiteit: je mag zijn wie je bent en je mag houden van wie je wilt. Website In het bijzijn van staatsse cretaris Paul Blokhuis wordt deze avond de vernieuw de website ledereenisan- ders.nl gelanceerd, vindt de uitreiking van de Zeeuwse Parel plaats en wordt de fo to-expositie Queer! geopend, een verzameling portretten van onder meer Zeeuwse LHBT'ers Zij vertellen hoe het is om in de huidige maat schappij uit de kast te komen. Hoe reageert de omgeving en wat is je boodschap voor anderen? LHBT'ers moeten al heel jong dealen met angst voor afwijzing, uitsluiting of pesten, problemen met fami lie en bovenal de worsteling om jezelf te accepteren. ledereen is anders Zelfmoordpogingen onder jonge LHBTI's komen 4,5 keer vaker voor dan onder he terojongeren. En 34% van de homo, lesbi en biseksuele jongeren heeft soms serieuze gedachten aan suïcide, leder- eenisanders.nl is de website waar LHBTI's herkenning en erkenning vinden. Dat helpt enorm om zichzelf te accep teren en te ervaren: ik sta niet alleen en ik mag er zijn. Zeeuwse Parel Door LHBT Netwerk Zeeland wordt de Zeeuwse Parel uit gereikt aan een persoon of organisatie die zich de afge lopen twee jaar heeft ingezet om de acceptatie van seksu ele diversiteit in Zeeland te bevorderen. Tot en met 30 september kun je een per soon of organisatie nomi neren waarvan jij vindt dat die deze prijs echt verdiend heeft. Geef ook aan waar om je dat vindt en wat de genomineerde de afgelopen twee jaar voor bijzondere in spanning of activiteit heeft gedaan en mail deze infor matie aan: Zeeuwseparel(3) lhbtnetwerkzeeland.nl. De juryvoorzitter is dit jaar de Commissaris van de Koning, Han Polman. 0 De bijeenkomst is bedoeld voor iedereen. Aanmelden kan via www. adbzeeland.nl/aanmeldfor- mulier-11-oktober. Jacqueline Boonman heeft Vitiligoeen pigmentstoomis met een chronisch karakter. FOTO: Rachel van Westen

de Faam | 2019 | | pagina 23