Eerbetoon Vlissinper Frits Kindervoorstellin§en LCIUCLUUll VllSölllgCl JTllLD kinderboekenweek 9 Zeeuwse Sien met muziek Vincent Icke bij sterrenwacht Vlissingse VW sluit de deuren De inundatie van 1944 Grafiekbeurs en lezing in Abdij Kunstprijs in Vleeshal Groepsexpo in het Panorama Zonne-energie coöperatie Veerkracht op leeftijd De Faam woensdag 25 september 2019 WALCHEREN KORT Gerard van der Hoeven "Over Frits werd na de oor log niet veel meer gespro ken", aldus diens achterneef Jos Weijens (194')- Maar in gedachten bleef hij denken over het korte leven van zijn achterneef Frits, die hij zelf nooit gekend had, en zette zijn trieste levensverhaal op papier. Het is het vierde boek dat de uit Baarn afkomstige auteur onlangs uitbracht. VLISSINGEN - De inmiddels 78-jarige Jos Weijens heeft het korte leven van Frits Weijens, een Vlissingse jongen, uit gebreid beschreven na veel onderzoek, ondermeer bij het NIOD (Nederlands Insti tuut Oorlogs Documentatie). Weijens: "Uit mijn jeugd her innerde ik een foto van Frits die mij starend aankeek en die ook op de omslag van het boek staat." Later hoorde ik dat Frits verplicht als dwangarbeider in Duitsland tijdens de oorlog was tewerkgesteld. Ook een iets oudere broer van Frits had daarvoor een oproep gekre gen, maar die was onderge doken. Frits, een zachtaardige twintigjarige jongen, was bang dat wanneer hij niet aan de oproep van de Duitsers gehoor zou geven er zware represail lemaatregelen tegen zijn vader zouden volgen. En was daar- Klas S/7 van de RKjongensschool in Vlissingen (1933) Rits Weijens (onderste rij 2e van rechts) FOTO: GAV/Coll. Dert om toch maar naar Duitsland gegaan. Hij zou later als horlo gemaker de zaak van zijn vader die een juwelierszaak had aan het Bellamypark overnemen. Althans, dat was het plan. Maar het kwam er niet van. 'Overbodig' Werkend als dwangarbeider in Duitsland onder zware om standigheden werd Frits ziek. Weijens: "En aan zieke werk nemers had je niets en werd je 'overbodig', zo redeneerden de Nazi's, dus werd een soort euthanasiebeleid gehanteerd. De zieken kregen nauwelijks of geen behandeling en stier ven. Dat gebeurde dus ook met Frits." Frits overleed aan bron chitis op 21 jarige leeftijd. Herbegraven Jos Weijens beschrijft in zijn boek het korte leven van Frits, maar gaat ook in op de perike len rondom de begrafenis van Frits. Aanvankelijk werd die begraven in Berlijn, maar na een moeizame bemiddeling werd het lichaam in 1950 over gebracht naar Vlissingen waar Frits een laatste rustplaats kreeg op de Noorderbegraaf plaats. Weijens ziet het verhaal over Frits als een eerbetoon: "Het is geen verhaal over hel dendom. Het is het verhaal van een jonge jongen die geen toekomst kreeg door de oorlog. Het familiedrama had ook ge volgen voor de achtergebleven familie. Zijn vader verloor een zoon, maar ook zijn opvolger." 'Frits -Een retour Vlissin- gen-BeHijn-Vlissingen van een dwangarbeider in de Tweede Wereld-oorlog.' Uit geverij www.boekscout.nl of via de boekhandelaar €20.90 De Kinderboekenweek 2019 wordt door boekhandel De Boe kenmolen en Kinderopvang Walcheren geopend met twee leuke kindervoorstellingen. MELISKERKE - De kindervoor stellingen sluiten aan bij het thema 'Op reis' van de kinder boekenweek 2019. De voorstelling Je bent uitge nodigd is voor kinderen van 2 tot en met 5 jaar. Dienaar Driekus krijgt de eer het ver jaardagsfeest van de koning te organiseren. Wanneer hij ziet dat Willie de worm een uitno diging zal krijgen, maakt hij die zoek. De andere uitnodigingen worden bezorgd. Op de dag van het feest is er paniek. Drie kus heeft nog niets geregeld, er zijn geen gasten want die heb ben geen tijd. Carlijn moet de boel zien te redden... De Reis van je leven is voor kin deren van 6 tot en met 10 jaar. Benno vindt een oude gids met tickets voor 'De reis van je le ven'. Hij neemt Bonnie mee op avontuur. Op hun tocht door de jungle maken ze van alles mee, want het blijkt niet mak kelijk te zijn om het smalle pad te volgen. Houden ze vol on danks de gevaren? De voorstellingen zijn woens dag 2 oktober bij De Boe kenmolen, Molenweg 1 in Meliskerke. Je bent uitgeno digd van 13.30 tot 1430 uur en De reis van je leven van 15.30 -16.30 uur. De toegang is gratis. Wil je zeker zijn van een plekje re serveer dan via www. voorstel - lingkinderboekenweek.nl. De voorstelling De Reis van je leven is voor kinderen van 6 tot en met 10 jaar. FOTO: PR Zeeuwse Sien komt op zaterdag 5 oktober naar Ter Reede. FOTO: PR VLISSINGEN - De Stichting Dag van de Ouderen Vlissin gen organiseert op zaterdag 5 oktober een gezellige middag in het Atrium van woonzorg centrum Ter Reede te Vlissin gen, Vredehoflaan 370 met een optreden van Zeeuwse Sien, muzikaal begeleid door accordeonist Monty van Bel- zen zowel vóór als na de pau ze. Zij brengen een repertoire van liedjes en sketches waar u ten volle van kunt genieten. In de pauze krijgt u gratis een kopje koffie of thee met cake aangeboden. Aanvang 1400 uur, zaal open 13.30 uur. Einde omstreeks 16.15 our. Toegang gratis voor de ouderen van Vlissingen en omstreken. MIDDELBURG - Woensdag- avond 25 september verzorgt Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen voor de tweede keer een Hans Lipperheylezing. Dit jaar hebben de Zeeuwse astronomen vooraanstaand astronoom, kunstenaar en schrijver van sterrenkundige prof. dr. Vincent Icke weten te boeken. Hij neemt zijn gasten middels Reisbureau Einstein mee op een bijzondere reis door het Heelal. Er zijn kaarten voor dit evenement verkrijg baar bij La Vaca Kreatief in de Herenstraat in Middelburg. Ga mee op reis en ontdek of we bang moeten zijn van exo-bu- ren. Na afloop van de lezing is er gelegenheid om boeken van prof. Icke te laten signeren. www.lansbergen.net VLISSINGEN - Donderdagmid- dag 26 september 16.00 uur sluit de VW aan de Spuistraat definitief haar deuren. Het slui ten van de VW is nodig omdat de Gemeente Vlissingen stopt met het verstrekken van sub sidie. Het personeel van de vestiging in Vlissingen wordt ingezet bij de andere vesti gingen van WV Zeeland. VW Zeeland is in gesprek met de Gemeente Vlissingen over de toekomstige dienstverlening. De promotie van Vlissingen, via de online kanalen en mar ketingactiviteiten, blijft VW Zeeland dit jaar in opdracht van de gemeente uitvoeren. AAGTEKERKE - Het is 75 jaar geleden dat de geallieerden de dijken van Walcheren bom bardeerden om on eiland te bevrijden van de Duitse be- zetting.Gedurende 16 maan den lang leven in en met zout water en de problemen die dat gaf, daarvan kunt u horen en zien in de Dorpskerk op het Dorpsplein van Aagtekerke, dagelijks van 13.30 u. - 16.00 uur. MIDDELBURG - Ter gelegen- heid van het landelijke eve nement Grafiek20l9 verzorgt VirusGrafiek in het weekend van 28 op 29 september een grafiekbeurs en een lezing in de Abdij in Middelburg. Zater dag van 11 tot 17 uur is er een grafiekbeurs met kunstenaars uit Zeeland en Vlaanderen. Zondag om 1400 uur is er de lezing Grafiek van tijdgeno ten van Rembrandt door Frans Laurentius. De lezing is gratis, er wordt wel entrée voor het Zeeuws Museum gevraagd, gratis voor bezitters van de museumjaarkaart. Aanmelden via virusgrafiek@gmail.com MIDDELBURG - Een keer in de vijf jaar reikt de Vleeshal de Vleeshal Kunstprijs uit aan een veelbelovend kunstenaar uit Middelburg. Voor deze edi tie is de prijs toegekend aan Pieter Slagboom (1985)- Het werk van Pieter Slagboom is een poëtische analyse van de hedendaagse samenleving. In zijn eigenzinnige herkenba re tekenstijl van kronkelende en arcerende potloodlijnen in verschillende heldere kleuren ontvouwen zich confronte rende en mysterieuze scènes, Voor de Vleeshal heeft Slag boom een nieuwe installa tie, 'As Long As The Potatoes Grow', ontworpen, die bestaat uit tien monumentale tekenin gen van 3 bij 5 meter. De ope ning is zaterdag 28 september van 17.00 tot 19.00 uur. VLISSINGEN - van 27 septem ber tot 4 november exposeren jaqueline Midavaine en Ag nes den Hartogh hun werk in Panorama Walcheren, aan de Willem Ruysstraat 102, 4381NK Vlissingen. De openingshan deling wordt om 16.00 uur ver richt door scheepsbouwkundig ingenieur Bert Meennan. VEERE - De Zonne-Energie Veere Coöperatie functioneert sinds 28 februari en produceert dagelijks stroom, die aan het net wordt geleverd. Alle certifi caten van leden zijn geplaatst. Bij voldoende belangstelling wordt er een tweede installa tie opgericht. Het rendement van de investering wordt ge leverd door de teruggave van de energiebelasting van de geproduceerde stroom. Deel name is mogelijk voor inwo ners van de postcodes 4351, 4352, 4354. 4332 of 4341- Aan melden kan vrijblijvend door een e-mail te sturen aan de secretaris van de coöperatie: Kees Deggeller via postcoder- oosveere@gmail.com, onder vermelding van naam, adres, postcode en e-mailadres. U ontvangt dan meer informatie over het project. WALCHEREN - Maandag 7 oktober is er van 14.00 tot 15.30 uur een informatiemid dag Power. Power staat voor Veerkracht op Leeftijd en voor investeren in de toekomst. Po wer is bedoeld voor jongere en oudere senioren die willen in vesteren in eigen ontwikkeling en in zinvolle activiteiten. In vijf bijeenkomsten gaan deel nemers aan de slag met ge zondheid, activiteiten, wonen, inspiratie en sociale contacten. Het gaat om ontdekken, leren en plannen maken. De bijeen komsten zijn op de maandag middagen 28 oktober, 4,11, 18 en 25 november, telkens van 13.45 tot 16.15 uur in Jonge rencentrum 2nd BASE, Raven- steinstraat 1 te Middelburg. Informatie en aanmelden kan per mail: powermiddelburg@ zeelandnet.nl of bellen naar Ria de Feijter 06-29562885. De eigen bijdrage voor de vijf bij eenkomsten bedraagt 35 euro, dit is inclusief materiaal en koffie. De gratis toegankelij ke informatiemiddag is op het zelfde adres.

de Faam | 2019 | | pagina 21