Gratis toegang tijdens Open Monumentendag 1 Kinderen maken muziek Expo over ontspanningsgebouw Het Scheldekwartier Rondleiding en concert Zelf beslissen hoeveel je betaalt Boekenmarkt wiiiiïffiÊm De Faam WOENSDAG 11 SEPTEMBER 2019 MONUMENTENDAG VLISSINGEN - Het thema van de Open Monumentendag dit jaar is Plekken van plezier. Musea horen daar zeker bij. Daarom zijn alle gebouwen van het Zeeuws maritiem mu- ZEEum op zaterdag 14 sep tember gratis te bezoeken: de Oranjemolen, De Kazematten, de Oostbeer en het muZEEum zelf. Het muZEEum is zaterdag 14 september open van 10.00 tot 17.00 uur. De Kazematten, de Oostbeer en de expositie in de Oranjemolen zijn open van 13.00 tot 17.00 uur. Marc van Roosmalen, de ar chitect van het muZEEum in zijn huidige vorm, geeft twee rondleidingen: een om 13.00 en een om 15.00 uur. Hij zal vertellen over de bijzonde re eigenschappen van de ge bouwen van het muZEEum, over de uitdagingen die hij tegenkwam en over hoe het muZEEum nu in elkaar zit Er kunnen maximaal vijftien mensen per rondleiding mee. Opgeven kan via info@mu- zeeum.nl met vermelding van rondleiding architect. De rond leiding is gratis. Tickets wor den verdeeld op volgorde van inschrijven. Onno Bakker, directeur van het Zeeuws maritiem muZEEum, zal tijdens de Open Monumen tendag om 12.00 en om 1400 uur een toelichting geven op de vernieuwingsplannen van het muZEEum, gevolgd door een korte rondleiding. Inte resse? Opgeven kan via infb@ muzeeum.nl met vermelding van toelichting directeur. De toelichting met rondleiding is gratis. Thema van de Nationale Mo numentendag op zaterdag 14 september is 'Plekken van Plezier'. Museum Schelde- werf 'de Oude Verbandka- mer' heeft voor deze dag een kleine expo samengesteld over het gebouw het Schel dekwartier. VLISSINGEN - Het verenigings leven van de Vlissingse werf kent een lange voorgeschiede nis. Acht jaar na de oprichting van KMS De Schelde wordt in 1883 de Werkliedenvereniging 'De Schelde' opgericht. Na de Tweede Wereldoorlog wordt op 1 februari 1947 de perso neelsvereniging heropgericht die datzelfde jaar diverse ac tiviteiten organiseert. Zo ont staan er in korte tijd weer toneel-, cabaret-, schaak- en tafeltennisgroepen die in de Scheldehal hun plek vinden. Eind dat jaar, is de verbouwing van de Scheldehal gereed en wordt na een prijsvraag over de naam het als 'Scheldekwar tier' in gebruik genomen. In 1958 wordt het gebouw gemo derniseerd. Er komt een kanti ne-feestzaal en een moderne toneelzaal die met 725 stoelen de grootste van Zeeland was. Op Open Monumentendag vindt om 10.00 uur de fees telijk opening plaats van deze kleine expositie over het ont spanningsgebouw 'Het Schel dekwartier.' Daarbij worden de originele jaren vijftig ge- velletters opnieuw onthuld. Zij werden in 2005 van de sloop gered en herinneren ons aan dit gebouw dat vele jaren mocht dienen als bolwerk van het Vlissingse verenigingsle ven. (bron: G.A. de Kok, De Ko ninklijke Weg; Jacques Cats, De Schelde schrijft geschiedenis.) Deze zaterdag starten om 11.00, 13.30 en 15.30 uur weer de jaarlijkse rondleidingen vanuit Museum Scheldewerf 'de Oude Verbandkamer' naar het Hoofdkantoor en de Ma chinefabriek die dit jaar 100 jaar bestaat. Aanmelding ver plicht. De gidsen worden on dersteund door het voormalige Schelde bedrijfswagentje de Spijkstaal, dat voorzien is van een beeldscherm met foto -, en filmmateriaal. Museum Scheldewerf is op zoek naar privéfoto's van be zoeken aan het voormalige gebouw het Scheldekwartier in de Van Dishoeckstraat. Van Sinterklaasavonden, de di ploma uitreikingen van de Bedrijfsschool, de jaarlijkse huldiging van jubilarissen, to neel en cabaret. Alles is wel kom. Op papier of digitaal. Originele foto's kunnen in bruikleen worden gegeven. In dat laatste geval wordt het materiaal zorgvuldig verwerkt en krijgt u het retour. Kleine expo 'Het Scheldekwar tier' is op Monumentendag te bezoeken. Aanmelding voor de rondleidingen op Open Mo numentendag kan vooraf via scheepsbouwgeschiedenis- vliss(a>gmail.com of voor aan vang in de Verbandkamer. Alle gebouwen van het Zeeuws Maritiem MuZEEum in het centrum van Vissingen zijn komende zaterdag t4 september gratis te bezoeken. FOTO: PR De Kazemattende Oostbeer en de expositie in de Oranjemolen zijn tijdens Open Monumentendag open van 13.00 tot 17.00 uur. FOTO: PR KLEVERSKERKE - Op Open Monumentendag, zaterdag 14 september, is ook de kerk van Klevers- kerke weer geopend van 10.00 tot 16.00 uur. De gehele dag door is er een grote tweedehands boe kenmarkt, het orgel zal bespeeld worden en er is een expositie van een aantal schilderijen. Tevens kan er ook ingeschreven worden in de kerk voor een fietstocht van ker- kinaktie, inschrijfgeld 15 euro en kinderen 1 euro. MIDDELBURG - Tijdens Open Monumentendag op zaterdag 14 september zijn er extra rond leidingen in de Oostkerk. Een ervaren gids leidt de bezoekers rond naar de imposante dak constructie en aangekomen bij de lantaarn wacht een weids uitzicht over Middelburg. De kerk is open van 11.00 tot 17.00 uur en vrijwel ieder half uur zijn er rondleidingen. Deel nemers aan de rondleiding ontvangen een gratis entree bewijs voor een lezing over de geschiedenis van de Oost- kerk, die wordt gegeven door oud-stadsarchivaris Peter Sijn- ke op woensdag 18 september om 20.30 uur. Op zaterdag avond 14 september 20.30 uur geeft het strijkkwartet van Ty Zeeuws kamerorkest een con cert. Op het programma staat onder meer het klarinetkwin tet van Mozart, een van de mooiste kamermuziekwerken uit de l8eeeuw. Het kwartet wordt voor de gelegenheid aangevuld met soliste Evelien de Vries. Eveneens worden werken uitgevoerd van Boro din, Tchaikovsky, Dvorak en Piazzolla. Ook de bezoekers van het concert ontvangen een gratis entreebewijs voor de le zing van Sijnke op woensdag 18 september. VEERE - Ook Museum Veere doet mee aan Open Monu mentendag. Bezoekers kunnen het hele jaar door binnenkij ken in de twee monumen ten waarin Museum Veere is gevestigd, het Stadhuis en de Schotse Huizen op de Kaai. Maar speciaal voor Open Mo numentendag is er een bijzon dere actie: bezoekers mogen binnenlopen op zaterdag 14 september en achteraf beta len wat ze het bezoek waard vonden. Bezoekers kunnen zelf kiezen welk monument ze wil len bezoeken, het Stadhuis of de Schotse Huizen. Of allebei. Voormalig koningin Beatrix verlaat het Scheldekwartier. Foto gemeentearchief Vissin gen MIDDELBURG - Op Open Monumentendag is de Doopsgezinde kerk aan de Lange Noordstraat te Middelburg open van 10.00 tot 17.00 uur. Organist Martin van der Bent opent om 10.30 u met een miniconcert. Om 12.00 uur speelt organist Bert Geleijnse lichtvoetige muziek van Sweelinck tot Haydn. Om 13.30 uur is het de beurt aan de kinderen: ieder kind dat een muziekinstrument bespeelt is welkom bij het orgel.

de Faam | 2019 | | pagina 25