r Het woord aan raadslid Rob van Eijkelenburg Raadsvergadering in stadskantoor Stem op de beuk met de moeilijke voeten 14 september Open Monumentendag /gemeentemiddelburg Aandacht voor MONO-campagne op CSW Toorop GEMEENTE MIDDELBURG OFFICIËLE PUBLICATIES Toekomst en de dienstverlening aan U We zitten in Nederland nu net na de top van economische voor spoed. Door de tijd heen zie je dat zo'n periode ongeveer 7 jaar duurt, opgang, top en neergang. Betekent dat we de weg omlaag gaan en Middelburg minder uit te geven heeft. In combinatie met te betalen extra taken vanuit het Rijk gaat dat er flink inhakken. Minder service/dienstverlening aan U? Dachten we niet! Gemeenten ontstonden toen meer mensen op dezelfde plek gingen wonen en afspraken moesten maken over taken die ze niet meer alleen konden uitvoeren: afval verwerking, verlichting, beheer openbare ruimte etc, en handha ving van afspraken daarover. Later kwamen daar administratieve beheerstaken bij. Zo werd het een gemeente, waar mensen gingen werken voor die taken. Dat waren "civil servants", dienaren van inwoners. In financieel mindere tijden moet dit het hart blijven van de gemeen te: dienstverlening en handhaving van afspraken. Wat D66 betreft gaan we dus afscheid nemen van door de tijd heen verzonnen taken van de gemeente zoals: huurbaas spelen, een crematorium runnen, grondspeculant zijn en deelnemen in bedrijven. Met vrijgekomen geld wil D66 de dienstverlening aan u op goed peil houden. Is dit politiek? Nee, er is over nagedacht Rob van Eijkelenburg Fractievoorzitter D66 Rijke06@zeelandnet.nl De gemeenteraad van Middelburg komt op donderdag 12 september om 19.30 uur bijeen in het stadskantoor. bent van harte uitgenodigd om de vergadering bij te wonen. De agenda, voorstellen en besluiten van vergaderingen van de gemeen teraad en commissies zijn te lezen in het raadsinformatiesysteem op middelburg.raadsinformatie.nl. Ook liggen de stukken ter inzage in de hal van het stadskantoor. Via het raadsinformatiesysteem kunt u de vergaderingen van de Middel burgse gemeenteraad en commissies live volgen of later naluisteren. Middelburger Johan Antheu- nisse heeft de rode beuk op de Herengracht aangemeld voor de wedstrijd Boom van het Jaar. Hij neemt ons terug in de tijd. "In Middelburg staat op de He rengracht in een achtertuin van een voormalig oude mannen- en vrouwenhuis een prachtige rode beuk. Hij staat daar al meer dan 100 jaar en dat is hem niet aan te zien. Het is een wat verdiepte tuin, met onder de boom een flink gazon en langs het voetpad van de gracht een sierlijk smeedwerk. Met mooi weer zag je vroeger in het voorjaar de oude mannen en vrouwen langs de oude gevel op een rijtje in het zonnetje zitten. Sommige bewogen zich voor op van die houten krukken die steun gaven onder je oksels. Anderen werden ondersteund door zusters die er werkzaam waren. De mensen die er woonden, waren echte Middelburgers en kende je door hun voorkomen in de stad. Zoals Sjaak Romijn, die in z'n goede tijden altijd rond het station te zien was en behulpzaam was om je koffers te dragen. Of Leunis Goedhart, die je altijd in het centrum kon zien waar hij oud papier bij de winkels ophaalde. Zelfs Mientje van het orgel, altijd op haar gympjes, heeft er haar laatste jaren doorgebracht. Het waren allemaal een beetje bijzon dere eenlingen, net zoals de beuk in de tuin. Deze beuk zal er ooit aangeplant zijn, toen het nog een ziekenhuis voor de armen was. Een beuk werd destijds aangeplant om ermee te pronken; het was een soort statussymbool. Dit gold vooral de rode beuk, deze was voorbestemd voor de rijkere mensen. De beuk staat er alleen, als overheerser zoals dat bij de beuk hoort. Ook in een bestaand bos is de beuk de laatste boom die ontkiemt en die door het bladerdek van alle andere bomen doorgroeit. Het bladerdek van de beuk is zo dicht, dat er maar wei nig onder kan groeien. Wanneer hij volwassen is, kunnen dat wel meer dan een half miljoen blaadjes zijn. Zo'n bladerdek geeft een enorme verkoeling op de warmste dagen van het jaar en daar maakten de bewoners dan ook dankbaar ge bruik van, door er onder te gaan zitten. Deze beuk heeft ook een grote gelijkenis met de bewoners. Als je de stam van onder bekijkt, lijkt het net een boom met 'moeilijke voeten'. De stam, die verderop vrij glad is, is vanonder vergroeit met allerlei vreemde knobbels en uit stulpingen. Dit komt waarschijnlijk door de vrij hoge grondwaterstand op de Zeeuwse klei, waardoor het lijkt of de boom zijn 'voeten' (wortels) iets optrekt boven het maaiveld en zo probeert te over leven. Al met al een bijzondere boom en een fraai exemplaar, die ieder jaar weer uitloopt, al meer dan 100 jaar." Verkiezing Boom van het jaar De Boom van het Jaar verkiezing draait om markante bomen met een bijzonder verhaal. Tot 15 mei kon iedereen een boom nomineren. Een vakkundige jury koos uit alle aanmeldingen een boom per provincie. Johan Antheunisse, oud mede werker Groenvoorziening van de gemeente Middelburg, heeft de beuk aangemeld. De beuk is door de vakjury uitgeroepen als genomi neerde voor de provincie Zeeland. Om deze boom als de winnaar van De Boom van het jaar 2019 te kiezen kunt u uw stem tot 16 oktober 12.00 uur uitbrengen via www.deboomvanhetjaar.nl. De boom met de meeste stemmen is uiteindelijk de winnaar en doet tevens mee aan de European Tree of the Year. Op zaterdag 14 september is het Open Monumentendag. Tiental len monumenten in de gemeente Middelburg zijn tussen 10.00 en 17.00 uur gratis te bezoeken. U bent van harte welkom een kijkje te komen nemen. Op de Open Monumentendag zijn er de hele dag door verschillende wandelingen door de stad, rondleidingen en activiteiten zoals: Een wandeling langs mooie monumentenpanden vanaf het stadhuis; Wandeling historische huisnamen vanaf de Graanbeurs op de Dam; Rondleidingen in Van de Perrehuis, Hofplein 16; Rondleidingen in het Abdijcomplex; Pianoconcert door Jos Houtzager in de Burgerzaal van het Stadhuis om 14.00 uur; Rondleidingen in de Oostkerk; Opendag Erfgoed Zeeland aan de Looierssingel 2; In scheepswerf C.A. Meerman in Arnemuiden vertellen medewerkers hoe de structuur van de loods bijdraagt in de bouw van schepen. Glossy brochure Het programma leest u in de door de drie Walcherse gemeenten gemaakte brochure. Deze is af te halen bij de Tourist Info aan de Markt. Ook kunt u de brochure downloaden via www.middelburg.nl. Op donderdag 5 september brengt wethouder Chris Simons een bezoek aan CSW Toorop. Het bezoek staat in teken van de ver keersveiligheid met speciaal aandacht voor de campagne MONO, ongestoord onderweg. Afgelopen maandag ging de MONO-campagne van start. Om daar bekend heid aan te geven heeft het ROVZ een wedstrijd op de Zeeuwse voortgezet onderwijs scholen uitgezet om een communicatiemiddel te ontwerpen voor MONO. Ook brengen zij krijtuitingen aan op de schoolpleinen. De krijtuitingen op het schoolplein van de CSW Toorop worden door wethouder Chris Simons samen met een aantal leerlingen bij de uitgang/ fietsenstalling van de school aangebracht. De tekeningen zijn een extra herinnering om de telefoon aan de kant te doen bij het opstappen op de fiets. Volg ons ook op Facebook: Bezoekadres: Kanaalweg 3 4337 PA Middelburg Postadres: Postbus 6000 4330 LA Middelburg Telefoon 14 0118 E-mail info@middelburg.nl Internet www.middelburg.nl Twitter @Gem Middelburg Facebook: gemeentemiddelburg Openingstijden stadskantoor: U bent zonder afspraak welkom op maandag tot en met vrijdag 8.30 tot 16.30 uur Donderdag 8.30 tot 20.00 uur. U kunt ook zelf een afspraak maken via middelburg.nl/afspraak De volledige teksten van deze publicaties vindt u terug op www.overuwbuurt.overheid.nl. Zoek op 'Middelburg' of op adres. Aangevraagde omgevingsvergunningen Hofplein 8, Oranjestad 50 Arnemuiden, Spanjaardsftaat 45-47. Verleende omgevingsvergunningen Brecweg 77, Den 37 cn 39, Bouckcartsweg Keldermansst-aal 6, lange Delf* 32, Ncord- bclwefk 17, Polter bataerssirgel 2 l/m 28. Sprerckban 16, Vbsrrarkl 6-8 Kennisgeving verlengde beslistermijn Fazanfenko" 20, Nocorstweg 41 Penn nokock 15. Foto: Mart Koftn.

de Faam | 2019 | | pagina 9