De Slag om de Schelde is ook leerzaam Windmolens en mannen bij ontbijt in het Polderhuis Zeeuwse verkeersveiligheid De Faam WOENSDAG 4 SEPTEMBER 2019 Lesbrief met link tussen toen en nu WALCHERSE SCHOLIEREN GAAN MEE NAAR DE TIJD VAN TOEN COLOFON L&uu-Qe Mo 31e woe Mie opRieze: zirie BLuveR. Marcel van der Voort "Wij herdenken dat de Slag om de Schelde vijfenzeventig jaar geleden is. De Vlissingse Stichting Frans Naerebout heeft dit opgepakt om als culturele activiteit aan te bieden voor de scholen. Hiervoor is een lespakket samengesteld", vertelt Ni cole Dieleman, de voorzitter van de stichting en directeur van de Vlissingse Frans Naereboutschool. VLISSINGEN - De Slag om de Schelde was de militaire ope ratie aan het einde van de Tweede Wereldoorlog om de Scheldemond vrij te maken van militairen uit nazi-Duits- land. Havenstad Antwerpen was al vrij, alleen konden de schepen nog niet door de Schelde varen. De geallieerden wilden Antwerpen gebruiken als aanvoerhaven voor hun legers. Naerebout Afgelopen woensdag heeft de Vlissingse wethouder Els Ver flage het complete lespakket met stripboek en de lesbrief gekregen van Dieleman. Ver flage vindt het een prachtige lesbrief voor de bovenbouw van het basisonderwijs. "De Stichting Frans Naerebout is een aantal jaren geleden ge start om culturele activiteiten te houden voor het basison derwijs in de gemeente Vlis- singen. Voor het schrijven van de lesbrief hebben wij Marije Berendsen gevraagd." Met als resultaat een lesbrief met de thema's de slag om de Schel de, aanloop en het begin van de oorlog, weer naar school, vrije tijd, dagelijks eten, bom bardementen, de baas van het journaal, de slag om de Sloe- dam en de wederopbouw. De lessen bestaan uit filmpjes, informatieve tekst en op drachten. En uiteraard uit on- derzoeks- en doe-vragen. Stripboek De lessen worden als memo ry stick en als het stripboek De Scherpschutter verspreid op de basisscholen. "De scholieren worden meegenomen naar de tijd van toen en het belang van de bevrijding. En wat de situ atie betekende voor de kinde ren van hun leeftijd. Bij oorlog denk je aan gevechten. Het gewone leven gaat ook door. Kinderen gingen in die periode naar school. En wat betekende de slag om de Schelde voor de vrijheid van nu?", legt Diele man uit Leeft het bij de kinderen? "Dat is heel divers. Er zijn kinderen die het weten, omdat het hun interesse heeft Anderen we ten er niets van." De lesbrief legt de link tussen toen en nu. Dichtbij Wat vindt samenstelster Be rendsen de belangrijkste pun ten van de lesbrief? "Dat voor de Walcherse leerlingen de Tweede Wereldoorlog niet iets fictief blijft, maar dat het voor ze gaat leven. Dat ze er varen wat de oorlog heeft ver oorzaakt in hun eigen stad of dorp, in hun eigen straat En vooral binnen hun eigen fami lie. Als wij willen dat de huidi ge generatie jongeren zuinig is op hun eigen vrijheid en op vrijheid voor anderen, dan is er meer nodig dan alleen een stukje televisie of een verhaal in een boek. Het moet een deel van henzelf worden. Met deze lesbrief hoop ik dat de kin deren een start hierin zullen maken." Op 7 september is het zover, dan verzorgt het Polderhuis om 8.00 uur weer een heus Mannenontbijt. Voor dit ontbijt kun nen alleen mannen zich opgeven. WESTKAPELLE - Tijdens het ontbijten kun je kennis maken met de andere mannen. Aan sluitend is er nog een lezing, rondgang of een buitentour. Stefan de Bruin die werkt bij het Deense energie bedrijf 0rsted zal na het ontbijt een presentatie geven over het windmolenpark Borssele 1+2 wat gebouwd gaat worden voor de kust van Westkapel- le. Hij geeft antwoord op vra gen als 'Hoeveel windmolens gaan er gebouwd worden?', 'Wat voor hoeveelheid energie zullen die leveren?* en 'Is het horizonvervuiling?' Dit zouden allemaal vragen kunnen zijn die gesteld kun nen worden aan Stefan mits die nog niet zijn beantwoordt na zijn presentatie. De presen tatie zal plaatsvinden in het museum, welke na het offici ële gedeelte nog bezocht kan worden. Lijkt het je leuk om ook eens op een andere locatie te eten met andere personen dan normaal en wil je de kans niet laten schieten op inform- taie uit eerste hand over het toekomstige windmolenpark? Geef je dan op voor 5 septem ber. Of dames heb je zin een ochtend voor jezelf? Geef dan nu je man op. Opgeven kan via info@pol- derhuiswestkapelle.nl of 0118- 570700 (kosten 8 euro) Hat Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ), de Provincie Zeeland en part ners van het ROVZ houden de Zeeuwse Maand van de Verkeersveiligheid. Daarmee vra gen ze meer aandacht te vragen voor dit onderwerp. VUSSINGEN - Gedeputeerde Harry van der Maas trapte afgelopen maandag de Maand van de Verkeersveiligheid af in het radiopro gramma de Zeeuwse Kamer. Die dag begon ook de najaars-monocampagne. Hierbij wor den meerdere scholen voorzien van een krijt tekening en vraagt het ROVZ aandacht voor rijden zonder afleiding door een smartphone. Activiteiten Er zijn deze maand nog tal van andere activi teiten, zoals op 6 september een training Auto te Water en op 10 september een remwegde mo Bekijk alle activiteiten op www.rovz.nl. In samenwerking met Omroep Zeeland wordt er tot en met 2 oktober op de woensdagen dieper ingegaan op de diverse aspecten van het thema verkeersveiligheid. In het program ma komen verkeerscontroles, remwegdemo, educatieve aanpak door het Verkeerslab voor jongeren, E-bike training voor ouderen, een reactiesnelheidstest en tenslotte een camper training aan bod. Verder is ereen wekelijkse verkeersquiz van het ROVZ. De quiz is te vin den op www.omroepzeeland.nl en woensdag tussen 9.00 uur en 12 uur op de radio. 1 Advertentieverkoop en media-advies E sven.van.liere@persgroep.nl T 06- 153143" Krant gemist? Vul svp het formulier op de website in onder de knop Krant gemist of bel met 088-0561595 Familieberichten Efamilieberichte n week bladen@persgroep.nl T (o88)-oi37268 Zelf een familiebericht opgeven kan via de website www.familieberichtenonline.nl Rubrieksadvertenties E rubrieken@persgroep.nl T 0900-6743836 Kantooradres Edisonweg37E 4382 NVVIissingen Redactie Bied je nieuws aan op de website via de 1 knop Schrijf Mee. Bied je agendabericht aan via Agendaberichten Plaatsen Voor overige redactiezaken: Frank Husslage frank.husslage@persgroep.nl 088-0136921 (niet voor krant gemist) Bezorger worden? Meld je aan via krantjecontantje.nl Algemene voorwaarden en overige informatie (Zoals advertentietarieven en oplage) ga naar: 0 www.persgroep.nl Dit is een uitgave van de Persgroep Nederland BV. Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale uitgaven van de Persgroep. Nicole Dieleman met de lesbrief over de Slag om de Schelde. FOTO: MARCEL VAN DER VOORT.

de Faam | 2019 | | pagina 5