Zeeuws publiek wordt goed bediend u u Podiumkunst Ode aan Billy Joel Daan Boom: De Eerste Chat Noir Pearl Peter tipt: Pip Utton De Faam WOENSDAG 4 SEPTEMBER 2019 Start van het nieuwe theaterseizoen "JE PUBLIEK VERTROUWT OP WAT ZE VAN JE KENNEN" BEZOEKERS GROEIEN MEE Frank Husslage We schrijven eind augustus, alweer een van die bloedhete dagen in een prachtige Zeeuwse strandzomer. Met zijn zes sen zitten wij lekker koel in de huiskamer van theater De Ver wachting in Ritthem en nemen daar het aanstaande theater seizoen op Walcheren en Beveland door. RITTHEM - Wij zessen, dat zijn Jacques Boonman van Podi um Reimerswaal, Louise Hen- derikx van Zeelandtheaters, Anneke Stroo van Kapelle Cul tureel, Esther en Peter de Neef van Theaters aan Zee en uw verslaggever. Aanvullen Naast het aanbod van deze theaters gebeurt er in cultureel opzicht nog veel en veel meer op Walcheren en Beveland. Ook 't Beest Cine City, De Spot, Het Nut van Noord Beveland, De Piek en andere podia ver zorgen de mooiste optredens, die we waar mogelijk ook aan- kondigen in deze krant De podia die vandaag aan tafel zitten, vullen elkaar prachtig aan. Van het kleine, intieme huiskamerthater in Ritthem, via de middelgrote zalen als De Vroone in Kapelle, De Stenge in Heinkenszand en Luctor et Emergo in Rilland tot de grote schouwburgzalen van Middel burg en Goes. Karakter leder podium heeft daarbij zijn eigen karakter. Esthen "Als huiskamertheater is De Ver wachting ideaal voor try-outs. Nieuwe talenten die hun eer ste stappen in de theaterwe reld zetten zijn dolblij met dit kleine, intieme podium." Zo'n startend gezelschap zou een grote schouwburgzaal nooit vol krijgen, Schouwburgen willen ook geen optredens met grotendeels lege zalen. "Ons kleine podium biedt ze die start wel. Ons publiek ziet daardoor soms acteurs recht van de opleiding of net nieuw in Nederland, met alle veel al goede en soms ook slechte kanten daarvan. We krijgen soms tips van een impresa riaat, soms gaan we af op al leen mooie verhalen. Maar we moeten er altijd wel een goed gevoel bij hebben" Elk wat wils Jacques Boonman bestiert al decennia een voor Zeeuw se begrippen middelgrote zaal. In die decennia heeft de soms behoorlijk eigenzinni ge programmering van Luc tor et Emergo naam gemaakt tot buiten Zeeland. Veel nu nationaal bekende artiesten deden daar hun eerste podi umervaringen op. En zijn daar nog steeds blij mee, getuige de bijdrages van grote namen bij een benefietconcert in 2016. Hoewel de programmering soms eigenzinnig is, streeft Jacques toch naar een zo breed mogelijk aanbod: "Ik program meer voor elk wat wils. caba ret, toneel, maar bijvoorbeeld ook muziek." Plezier Waar het publiek weet datje in Rilland soms iets onverwachts voorgeschoteld krijgt, hebben de vergelijkbaar grote zalen De Stenge en De Vroone vaak publiek met andersoortige ver wachtingen. En dat niet alleen daar, want dat speelt eigen lijk in heel de theaterwereld. Louise: "Door de complexiteit van de wereld zijn bezoekers meer en meer op zoek naar een avondje ontspanning. Ze kiezen voor zekerheid en gaan minder het avontuur aan." Dat weerspiegelt zich ook in de kaartverkoop. Onvoorspelbaar Anneke vult aan: "Onze gasten kiezen vaak pas op het laatste moment om naar een voor stelling te gaan. Alleen voor grote bekende voorstellingen wordt er vooraf goed verkocht en soms volg er een storm loop op de reserveringen. Dat de verkoop laat op gang komt maakt het wel spannend." De abonnementhouders van vroeger bestaan niet echt meer. Dat maakt het plan nen van voorstellingen steeds moeilijker, maar niet minder leuk." Jacques gaat hierop in met- "Je bouwt als theater ook een naam op. Je publiek ver trouwt op wat ze van je ken nen, op je verleden. Dat werkt beter dan alleen een nieuwe folder." Peter: "Je ziet in ons huiskamertheater juist een heel ander publiek. Dat weet dat het verrast kan worden en kiest daar ook voor. Je weet niet wat je gaat meemaken, soms valt het tegen, meestal is het leuk, maar altijd is het interessant." Ideaal Wie vanmiddag hier in Rit them zou binnenstappen, zou denken een stamtafel met ge passioneerde vrienden te zien, in plaats van concullega's die allemaal in dezelfde vijver vis sen. Esthen "Zo gauw het klaar is, laat ik mijn programma al tijd wel aan de collega's zien, maar ik stem het niet tevoren met hen af." Louise heeft ech ter wel ideeën over het sa menwerken binnen Zeeland. "Het mooiste zou zijn als we onderling de voorstellingen zouden kunnen verdelen naar de kwaliteit van de diverse za len. Welk optreden past het beste bij welke zaal? Dat zou ideaal zijn voor het publiek én de artiesten. Dat is echter nog toekomstmuziek, net als de middenformaat zaal die Wal cheren nu nog mist." Peter de Neef constateert dat het publiek verandert, "huidige veertigers en vijftigers hebben in hun leven al zoveel veranderingen in de theaterwereld meegemaakt, die hebben alles al gezien. Die kun je heel andere voorstellingen voorschotelen, en vragen daar ook om, dan dezelfde leeftijdscategorie een paar jaar geleden." KAPELLE - Eén van de bijzondere optredens die Kapelle Cultureel geprogrammeerd heeft is The Billy Joel Experience. Zaterdag 12 oktober wordt in De Vroone een swin gende ode gebracht aan het oeuvre van Billy Joel, één van de meest succesvolle artiesten uit de popgeschiedenis, met zijn klassieker The Pianoman, rockers zoals My life, ballads als Honesty of Rock Roll zoals Only the good die young. FOTO: PUTMAN httpsy/kapel lecultureel.nl RILLAND-Wat gaat Daan Boom in het the ater doen? Veel, natuurlijk, veel te veel, zo als alleen Daan dat kan: tapdansen, zingen, rappen, pianospelen, schreeuwen, ballet ten, sociale experimenten uithalen (zoals uit het programma Streetlab), dirigeren verhalen vertellen en bovenal: heel veel lachen, samen met het publiek natuurlijk. Zaterdag 12 oktober, Luctor et Emergo 20.00 uur. FOTO: CORNE VAN DER STELT www.podiumreimerswaal.nl MIDDELBURG - Scapino Ballet brengt woensdag 2 oktober Holland/Le Chat Noir in de Schouwburg Middelburg; twee top stukken van choreograaf Ed Wubbe. scapi no neemt je mee in de bruisende, theatrale dans van de Gouden Eeuw en de Parijse revue. Woensdag 4 maart is de voorstel ling Pearl te zien in Theater de Mythe Goes. Topdans, schitterende kostuums en mee slepende muziek. FOTO: BAS UTERW1JK www.zeelandtheaters.nl Van links naar rechts Jacques Boonman, Louise Henderikx, Anneke Stroo, Esther de Neef en Peter de Neef to Hairy Legs, Modern dancers Flabbergasted was ik toen ik Pip Utton voor het eerst zag tijdens het Fringe Festival. Deze Engelse meesteracteur is als geen an der in staat om bijzondere, historische figu ren (Hitler, Chaplin) tot leven te wekken op het toneel. Hij transformeert in fascineren de persoonlijkheden, grijpt je bij de keel en laatje gedurende de voorstelling niet meer los. Nu met een geheel nieuwe performan ce als Albert Einstein. FOTO: A DOORNHEIN. www.theatersaanzee.com

de Faam | 2019 | | pagina 23