De broodzakken van Tante Amalia Frisparty bij Bigfest Mosseltiendaagse in Oostkapelle Eindelijk: hij brandt Rommel in Ströskerke Open Dag bibliotheek De Faam WOENSDAG 4 SEPTEMBER 2019 100% Walchers en milieuvriendelijk EIGENLIJK IS DE BROODZAK HEEL ERG OUDERWETS OLDTIMERS ZOEKEN NAAR MOGELIJKHEDEN ïGutamam 4= Gütermam De naaimachine snort en Ciska heeft haar aandacht volledig bij het maken van een kleurige broodzak. Ambachtelijk brood is in. Steeds meer Zeeuwen willen duurzamer leven en min der plastic soep in onze zeeën. Dus is er vraag naar het werk van de creatieve dames van tante Amalia in Middelburg. MIDDELBURG - Op Walche ren openen meer en meer ambachtelijke bakkers hun deuren. Een bijpassende mili euvriendelijke broodzak mag niet ontbreken. Gezelligheid Een dagje broodzakken maken bij Tante Amalia staat garant voor gezelligheid en veel anek dotes. "Ik gebruik zelf ook een broodzak. Het is helemaal niet moeilijk om te maken", bekent Ciska. Ze maakt regelmatig de inmiddels populaire katoenen broodzakken in atelier Tante Amalia, aan de Sportlaan no. En heeft goed contact met de anderen. Dorien: "Het is leuk achter de naaimachine. En onze zakken zijn ook nog eens goed voor het milieu. Steeds meer plastic komt in zee te recht en dat is zielig voor de vissen", laat ze weten. Tante Amalia Atje Tange werkt bij Tante Amalia, een laagdrempelige werklocatie van Stichting Phil adelphia voormensen met een licht verstandelijke beperking (LVB). "Wij zijn erg van het re cyclen. En krijgen veel rest stoffen. Die selecteren we op bruikbaarheid en na het was sen gaan de mensen ermee aan de slag. Stoffen kopen wij niet, alleen het koord van de broodzak. Zelfs het meeste ga ren krijgen wij aangeboden", verduidelijkt ze. Vrijwilligster Annelies Beye kwam met het idee van de broodzakken. Beye: "Met de wil om iets tegen de plastic soep te doen. Eigenlijk is de broodzak ouderwets. Vroeger was het heel gewoon. Nu is die weer helemaal terug. Een goede zaak, want we moeten ons realiseren dat de afvalberg kleiner gemaakt moet wor den." Tange meldt even later: "Inmiddels is er een behoor- lijke vraag naar de broodzak ken. Wij moesten lobbyen en zijn de bakkers langs gegaan. Afgelopen voorjaar heeft 'De smaak van toen' het opge pakt. Er zijn supermarkten die de duurzame broodzaak iets minder vinden. Ze stellen dat je door de zak het product niet kan zien. Dat vraagt om over redingskracht om met deze winkel in discussie te gaan. Want ze zouden er een sticker op kunnen doen." Succes Beye beschrijft hoe ze bijdraagt aan het succes van de brood zakken: "Mijn vriendinnen krij- MIDDELBURG - Vrijdag- middag 13 september van 14.00 tot 17.30 uur houdt de Zeeuwse Bibliotheek samen met alle inwonen de organisaties een open dag in het pand Kous- teensedijk 7 in Middel burg. Dit ter gelegenheid van de verwelkoming van de Manteling en Welzijn Middelburg. Ook presen teren de Zeeuwse Volks universiteit, Zeeuwse Mi lieufederatie, Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en ZB zichzelf. OOSTKAPELLE - Van vrijdag 6 september tot en met zon dag IS september 2019 wordt voor de 8e keer de Oostka- pelse Mossel 10 daagse ge houden. Alle deelnemende restaurants, te herkennen aan de vlag, bieden ieder af zonderlijk een mosselgerecht aan, die gebundeld zijn in een gezamenlijke menukaart. Alle overige deelnemers hebben een tiendaagse actieaanbie ding. Zaterdag 7 september van 10.00 uur tot 17.00 uur is er een markt in de Dorps straat waar paling wordt ge rookt en met kramen met uiteenlopende producten uit Oostkapelle. Op de hoek van de DorpsstraatfWaterstraat komt een podium waar ver schillende Walcherse brass bands zichzelf presenteren. Sinds vrijdagmiddag brandt de Wereldvredesvlam weer in Vissingen. Bigfest komt met iets nieuws. Dit jaar komt Bigfest met iets nieuws op de vrijdag avond voorafgaand aan het festival zelf, vrijdagavond 13 september, met Bigfest's Fris Party. BIGGEKERKE - Een avond voor de jeugd met een DJ, maarzon der alcohol. Er wordt die avond alleen frisdrank geschonken en alcoholvrije cocktails. De Fris Party begint op vrijdag 13 sep tember, om 20.00 uur en zal duren tot 00.00 uur. Het is in de feesttent op het voetbalveld in Biggekerke aan de Oostweg. De entree is gratis deze avond, ledereen, jong en oud, is van harte welkom op dit feestje. Zaterdag 14 september is het festival Bigfest op dezelfde lo catie. Het terrein gaat om 17.00 uur open en om 17.30 start de band Bandover met hun programma. Feestje DJ Timski vult de pauzes op wanneer de bands wisselen, en hij maakt er een feestje van. De band Loudniz zal om 19.30 het podium betreden en de Vakkundig en met plezier naait Oska een katoenen broodzak in elkaar. Foto: MARCEL VAN DER VOORT Reverend zal als laatste band om 21.30 uur gaan spelen. Dan is er natuurlijk nog een afslui tende act voor de avond en dat is DJ Barry Fest. Na het feestje van vorig jaar zal hij nu ook de avond afsluiten met een knal. Verder is er voor de kinderen weer een springkussen aan wezig en natuurlijk verschil lende versnaperingen. Ook eten is er voldoende aanwezig dus iedereen kan gezellig blij ven. De entree is in de voor verkoop 7,50 euro, en aan de deur 10,00 euro. Kinderen tot en met 12 jaar zijn gratis. MIDDELBURG - in de Lan- geviele, in het pand waar voorheen Blankenburgh was gevestigd, is nu een pop-up oldtimershop. Wethouder Al berts opende deze afgelopen zaterdag en Ricardo Kievit maakte deze foto. Meer foto's op www.de-faam.nl FOTO: RI CARDO KIEVITRicardo Kievit VLISSINGEN - Na 10 maanden van brainstormen en aanpas singen doen aan het monu ment brandt hij het ween de Wereldvredesvlam op het Bellamypark. Sinds het ont steken van de vlam afgelopen september liep de organisatie van World Peace Flame tegen het probleem op dat de vlam doofde. Lasbedrijf Colijn vond een oplossing. Net op tijd voor de herdenking van de Slag om de Schelde, 75 jaar vrijheid. SEROOSKERKE - Ook dit jaar is er een rommelroutein Serooskerke. Op zaterdag 28 september 2019 staan de in woners vanaf 10.00 tot 15.00 uur met hun rommelmarkt spullen, snuisterijen en lek kernijen klaar om iedereen te ontvangen. De bezoekers die van heinde en verre ko men, kunnen de route lopen of fietsen en snuffelen tussen al het moois dat men te bie den heeft. Dit allemaal bij de bewoners van Serooskerke in hun voortuin, op het pad, in de garage of zelfs op het mun- tenplein bij de kerk. Bezoekers kunnen met een plattegrond de rommelroute bewandelen of fietsen. Woont u in Seroos kerke en doet u ook graag mee? Inschrijven kan via Rom- melrouteserooskerke@gmail. com onder vermelding van uw naam en adres. Later zal op de Facebookpagina de platte grond te downloaden zijn. Op de dag zelf zal de plattegrond ook te verkrijgen zijn. gen een broodzak van mij met een label van Tante Amalia. Zo hoop ik dat het balletje gaat rollen en er meer broodzak ken worden verkocht." Naast de broodzakken liggen er te genwoordig ook lunchzakjes in de winkel van tante Amalia en volgens Tange werken ze ook al aan een duurzame groen- tenzak. De cliënten die actief zijn bij tante Amalia maken overigens nog meer spullen. Zoals slingers, schorten, vissen, varkentjes en cactussen. Beye: "Lama's zijn opeens favoriet. Wij dragen ideeën aan. En blij ven vernieuwend. Zelf kijk ik goed om mij heen en probeer iets uü" Atje Tange: ""Bij tante Amalia kan je creatief of in de productie bezig zijn. Wij zoeken naar de mogelijkheden die iemand heeft Met weinig druk. Mocht er iets zijn dat afmoet, dan gaan wij er metz'n allen voor." In de winkel zijn allerlei handgemaakte producten te koop Van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur. Voor meer informatie over tante Amalia en de broodzakken zie www.instagram.com/ philadelphiatanteamalia

de Faam | 2019 | | pagina 13