Onthulling monument Roll Of Honour O 2 ■ÉTaPË* Open dag bij sloper Studiejaar afgetrapt Mindfulness houdt stress buiten Kunstroute Koudekerke Zwemmen De Faam Initiatief Oorlogsjaren in Vlissingen 'ELKE NAAM OP ROLL OF HONOUR IS SCHREEUW OM VREDE' ONTHULLING MONUMENT WOENSDAG 28 AUGUSTUS 2019 Gerard van der Hoeven 1 November 1944- 's Morgens om kwart voor zes landen geal lieerde commandotroepen nabij de Oranjemolen in Vlissin gen. Het is de laatste fase van de Slag om de Schelde, ingezet om de Antwerpse haven te kunnen gebruiken voor de be voorrading van de bevrijdingslegers. Vlissingers liggen nog op één oor, maar schrikken snel wakker wanneer de gealli eerden met inleidende beschietingen Vlissingen veroveren in wat destijds 'Operation Infatunate 1&2' wordt genoemd. VLISSINGEN - De amfibische landing onder leiding van lui tenant kolonel Robert Dawson vond plaats op het strandje dat de naam 'Uncle Beach' krijgt. Na de landing wordt de stad stap voor stap bevrijd van de Duitse bezetter. Na een paar dagen van felle gevechten is de bevrijding een feit. Spookstad Het veroveren van de 'spook stad' verloopt niet gemakkelijk en leidt tot felle man tot man gevechten. Meer dan 50 bur gerslachtoffers zijn te betreu ren en 69 geallieerde soldaten komen bij de bevrijding van Vlissingen om het leven. Onder de slachtoffers sommige nog jonge Schotse, Britse en Franse militairen die een tijdelijk graf krijgen in Vlissingen en in 1946 grotendeels zijn overgebracht naar de militaire begraafplaats in Bergen op Zoom. Sommige veteranen komen nog jaarlijks voor de herdenking naar Unde Beach, maar naar de tijd ver strijkt wordt die groep steeds kleiner. Een oorlogsmonument speciaal voor de gesneuvelde geallieerden wordt nu ont huld bij de landingsplaats, die steeds meer een soort open lucht herdenkingsplaats is ge worden. Er staat immers al een landingsmonument een monument met de namen van Joodse burgerslachtoffers van de Holocaust en in de Oranje molen wordt regelmatig een expositie ingericht. Ook staat er sinds jaren een vitrine met een model van een landings vaartuig die bij de landing werd gebruikt Daar komt nu dus nog een monument bij. Een initiatief van de Stichting Oorlogsjaren in Vlissingen. Ceremonie De 'Roll of Honour' bevat de namen van de 69 omgeko men geallieerden en is ont worpen door kunstenaar Hans Bommeljé. John Meijboom van de stichting: "Elke naam is een schreeuw om vrede. Dat motto, verwerkt in het mo nument als 'each name is a cry for peace' komt uit de ko ker van onze voorzitter Jaap Ventevogel. Het is dit jaar na tuurlijk ook de grote herden king dat dit feit plaatsvond 75 jaar geleden. De kosten voor het monument bedroeg rond »mi» tt I j De 'Roll of Honour' bevat de namen van de 69 omgekomen geallieerden en is ontworpen door kunstenaar Hans Bommeljé. de 10.000 euro en is finan cieel mogelijk gemaakt door giften van ondermeer het be drijfsleven, crowd-funding en schenkingen." De onthulling wordt verricht door een vertegenwoordiger van de Britse overheid. Bij de ceremonie zullen hoogwaar digheidsbekleders aanwezig zijn. Volgens de traditie is een Schotse Piper met escorte aan wezig. Ook een Britse mijnen veger zal afmeren bij Unde Beach. Of er ook nabestaanden of ve teranen komen is onbekend, want de spoeling is inmiddels door het verstrijken van de ja ren dun geworden." Een oorlogsmonument speciaal voor de gesneuvelde geallieerden wordt nu onthuld bij de landingsplaats, die in de loop der jaren steeds meer een soort openluchther denkingsplaats is geworden. De onthulling van het monument is op 30 augustus om 16.00 uur bij Uncle Beach, aan de Scheldezijde van de Oranjedijk te Vlissingen. Sturm en Dekker, hét sloopbedrijf van Walcheren, zet de deu ren aan de Kleverskerkseweg in Middelburg wijd open MIDDELBURG - De drie Sturm en Dekker bedrijven zijn sinds 2016 volledige dochters van P. Sinke Holding bv uit Krui- ningen. Ze functioneren als zelfstandige bedrijven, maar en/aren wel de kracht in de rug van de verschillende zusterbe drijven binnen de Sinkegroep. Groot, hoog en veel in de sloop kunnen de slopers nu geheel zelf verzorgen. Naast eventu ele asbestsaneringen wordt de verwerking van bouw en sloopafval en het trans port volledig in eigen beheer uitgevoerd. Na de overname werd de oude locatie in Oostkapelle gesloten, maar de vestiging in Middel burg flink aangepakt Met het egaliseren, asfalteren en in richten van het terrein en aan sluitend het bouwen van een nieuw kantoor is er veel ver anderd aan de Kleverskerkse weg. De reorganisatie van het terrein zorgde niet alleen voor extra ruimte voor de bestaan de activiteiten, maar ook voor extra ruimte om de recydings- activiteiten in de toekomst ver der uitte breiden. Sturm en Dekker nodigt ie dereen van harte uit om de vernieuwde vestiging in Mid delburg en een groot deel van het machinepark van de Sinke groep tijdens de open dag op zaterdag 14 september tussen 10.00 en 16.00 uur te komen bekijken. Voor eten en drinken wordt gezorgd en voor de kin deren is er ook genoeg te bele ven. Laat u verrassen. MIDDELBURG - Ter gele genheid van 75 jaar be vrijding schreef kunste naar Pier Pennings het boekje Jongens, ik moet gaan zwemmen. Het vertelt het verhaal van Spitfirepiloot Abraham Ephralm (Bram) Pen nings, de jongste broer van zijn vader, die op 28 april 1941 bij een aanval op vliegveld Oost-Sou burg in de Westerschel- de stort en sneuvelt. Za terdag 31 augustus geeft Pier Pennings om 15.30 uur een lezing de Drvk- kery in Middelburg. Foto: RICARDO KIEVfT RK FOTOGRAFIE MIDDELBURG - Het kan vori ge week woensdag niemand in Middelburg ontgaan zijn: met tal van muziekoptredens trapten studenten van Univer sity College Roosevelt, de HZ en Scalda het studiejaar af met een Festival. Organisator Huub Jagers had het zichzelf niet be ter kunnen wensen met het mooist denkbare weer. Ricardo Kievit van RK fotografie maak te een fraaie reportage. Deze is te zien op www.de-feam.nl GAPINGE - Meditatie Zeeland in Gapinge start in september 2019 met een Mindful nes straining. Deze training leert mensen bewust in het hier en nu te leven in plaats van voortdurend te piekeren over het verleden of zich zorgen te maken over de toekomst Mindfulness biedt de inner lijke rust en stabiliteit om stress te kunnen weerstaan. Dit geeft tegelijkertijd de kans om beter met emoties om te leren gaan. De slaapkwaliteit verbetert, je voelt je energie ker en weet weer te genieten. De training is 8 keer om de week en start op maandag avond 9 september 2019. Zie ook www.meditatie- zeeland.nl of mail: info@ meditatiezeeland.nl of bel: 0622868392 OOSTKAPELLE - Met een knapzak over je schouder de landschapstuin in. Donderdag 29 augustus en zondag 1 sep tember kun je bij Terra Maris aan de Duinvlietweg 6 in Oost kapelle van 12.00 tot 15.00 uur klekkere samen de Zeeuwse natuur met de knapzak. www.terramaris.nl KOUDEKERKE - Voor het veer tiende achtereenvolgende jaar verzorgt Koudekerke Samen de Kunstroute Koudekerke. Van donderdag 5 tot en met zater dag 7 september staat Koude kerke als kunstdorp weer in het teken van kunst en cul tuur. Een groot aantal dorps bewoners en gastexposanten van buiten Koudekerke zullen op artistiek niveau hun beste beentje voorzetten. Zo'n veer tig kunstenaars zullen beel den, schilderijen, keramiek, fotografie, sieraden enzvoort tentoonstellen op twintig lo caties, verspreid over het dorp Koudekerke en de buurtschap Dishoek. In de meubelzaak Woontrend Zeeland aan de Duinstraat is verder een grote overzichtsex positie samengesteld met wer ken van alle deelnemers. Voorzitter van het Kunstrou te Comité, Doede Holtkamp, geeft graag meer informatie over het culturele evenement via 0118 551943.

de Faam | 2019 | | pagina 3