HET WEER, DE OORLOG EN MALARIA Slag om de Schelde Geen plekje meer vrij op de campings van Mijn Lievelingsplek Topfit in 20 minuten per week De Faam WOENSDAG 28 AUGUSTUS 2019 MiddelI'iirgse verhalen Door Theo Rietveld Afgelopen jaar braken weerrecords bij de vleet: of het nu de neerslag was of temperaturen in winter of zomer. Huisarts Jan Tliate schreef uit Warns- veld in augustus in zijn weerboekje 38,graden. Inmiddels weten we dat het record is gesneuveld in Gilze-Rijen waar 39,1 graden werd gemeten. In Middelburgse Luiken en kele verhalen uit de krant van augustus 1944. MIDDELBURG - De PZC meldt op 22 augustus, de dag voordat het Jan Tha- te zijn hitterecord op schreef,op de voorpagina dat ene AF. uit Middel burg wordt geverbaliseerd wegens het onvoldoende verduisteren van zijn wo ning. Nederland verkeert in die maand in de beslis sende fase van de Tweede Wereldoorlog: oprukken de geallieerde troepen na de invasie van juni in Normandië; de dreiging om delen van Zeeland onder water te zetten om Duitsers te verdrijven om zodoende de haven van Antwerpen gebruiken als aanvoerpunt van militair materiaal voor de be vrijders; allemaal in een maand waarin zomerse temperaturen tot onge kende hoogte oplopen. Dezelfde krant bericht over zeven doodvonnis sen opgelegd aan verzets strijders en het strijdto neel in Noord-Frankrijk wordt naar het Seine-ge- bied verlegd. In Middel burg gaat het gewone le ven door. In Sint Laurens wordt een NSB burge meester benoemd. Het is de heer Kwekkeboom en aldaar geboren. De waar- Op 21 aii^iislus 1944 noteerde Thate 38,6 graden. nemend Commissaris van Zeeland, jonkheer de C'asembroot, maakt be kend dat «lie dag in huize De Sprenck aan de Seis- singel de uitloting plaats vindt in de geldlening 1910. Huize De Sprenck is sinds vorig jaar een prachtig verbouwd stad shotel geworden. Op 23 augustus meldt de krant over l>esmettelijke ziekten: In Middelburg zijn één geval van rood vonk en twee gevallen van malaria geconstateerd. Op de advertentiepagina lees ik een opmerkelijke oproep van fietsenmaker van den Driest: Het In drijf kampt met een grote achterstand van fietsre- paraties. De fietsenmaker vraagt iedereen niet meer aan te bellen, "want dit stagneert maar en wij kunnen U toch niet hel pen." De maatregel is van kracht tot 15 september. Voor «loktoren en derge lijke is een uitzondering gemaakt. De fietsenzaak was na de Herenstraat in de Gravenstraat ge vestigd en in 2015 werd het bedrijf overgenomen door I'eter Wegman en Stefan den Herder. En hoe stond het met het weer in de zomer van 1944? In de krant is daarover niets te lezen. Wel vind ik op het we reldwijde web de hoogste temperatuur in Zeeland: op 23 augustus werd de hoogste temperatuur in Vlissingen gemeten: 24,9 graden. De gemiddelde temperatuur in augustus 2018 was 20,7 graden en dat is een stuk hoger dan de gemiddelde tempe ratuur die maand nu 75 jaar geleden: 19,2 graden. Onder de kop "diversen" verschillende voorwer pen: een portemonnee met vier gulden en een kettinkje verloren in de tram Middelburg-Vlissin- gen op donderdagmiddag half vijf. ONDERNEMERS Tijdens de inundatie van 1941 stond ook Mkklelburg deels onder water, zoals hier de Veerse Singel. FOTO: ZB Beeldbank Zeeland rerordnr 66755 Een jaar geleden sloegen ze de handen ineen. De laatste weken zijn ze uitverkocht. De boerinnen van Mijn Lie velingsplek doen goede za ken. ZEELAND - Samen staan we sterk is de drijfveer van 17 Zeeuwse boerinnen, die het doel hebben om meer Duitse kampeerders kennis te laten maken met de kwaliteit van het kleinschalig kamperen in Zeeland. Groot hart en jaar geleden sloegen zij de handen ineen en met succes. De succesformule van de Lie velingsplekken zit 'm vooral in de kwaliteit van de aangeslo ten minicampings. Stuk voor stuk beschikken ze over ruime plaatsen, verwarmd sanitair, 10 ampère stroom en wifi. Daarbij komt dat de Lievelingsplekken allemaal gerund worden door een boerin met een groot hart voor haar gasten. Een vriende lijk woord, hulp waar nodig en uitleg over de omgeving zijn haar niet vreemd. En dat vormt de gasten tot fans! In slechts een jaar na op richting tellen de Lievelings plekken met regelmaat het maximale aantal gasten op de minicampings. En kan je op de ene minicamping niet meer terecht, dan helpt de gastvrij eigenaresse je vriendelijk aan een volgende Lievelingsplek! Ze houden elkaar op de hoog te. Geen afgunst, maarsamen- werking door heel Zeeland.... want Samen sterk De samenwerking werpt niet alleen de vruchten af op de bezetting van de aangeslo ten campings, maar heeft ook een meerwaarde voor de ei genaren. Aan kennisverbre ding en -overdracht wordt ook gedacht. In de rustigere win terperiode komen de dames samen om diverse onderwer pen onder de loep te nemen. Nominatie De innovatieve formule van samenwerking, de kennisver breding en de oriëntatie op de Duitse markt maakt de stich ting Mijn Lievelingsplek een bijzondere speler op de toeris tische markt. De stichting Mijn Lievelingsplek is daarom geno mineerd voor de innovatieprijs in het project Profit. Samen met twee andere projecten. Profit is een internationaal project, gericht op het stimule ren van innovatie bij bedrijven in de toeristische en vrijetijds- sector. PROFIT staat dan ook voon PROfessional Framework for Innovation in Tourism. Zee- land is één van de kustregio's waar het project uitgevoerd wordt, samen met de Belgi sche kust, de Franse regio Pas de Calais en de Engelse regio's Kent en Essex. De boerinnen zijn oprecht trots op hun no minatie en horen op 17 sep tember of zij de prijs in handen mogen nemen. Personal trainer Chenine Ftils voor haar nieuwe fit20 studio in Middelburg. FOTOfit20 Sterkere spieren, meer energie en een betere conditie en dat in 20 minuten. "Dat is te mooi om waar te zijn, dacht ik anderhalfjaar geleden" zegt Chenine Pais. MIDDELBURG - Chenine Pais begon als fit20 klant en opent op 4 september haar eigen fit20-vestiging. Zij kan met haar eigen fit20 ervaring, gecombineerd met de fit20 academy, de trainingsme thode overbrengen op haar klanten. "Als personal trainer moet je je in kunnen leven in de wensen en behoeften van de klant en ernaar handelen." Fit20 is een innovatieve fit nessmethode, die geen uren inspanning per week be hoeft. Bij fit20 train je na melijk maar 20 minuten per week. Je transpireert niet of nauwelijks omdat je in een koele ruimte traint. Omkle den is daarom niet nodig. Je hoeft geen cardio te doen. En je hebt snel ongelooflijk goed resultaat. Het uitgangspunt van fit20 is dat spieren vol doende prikkels nodig heb ben om sterker te worden. De fit20 training is intensief, maar kort. De personal trai ner zorgt dat je de oefenin gen goed uitvoert en helpt je door de lastige trainingsmo menten heen. De vaste af spraak is zeer motiverend. Na de sterke trainingsprikkel wordt je hele lichaam tijdens de rustperiode sterker. En dat geeft tijd en energie om de rest van de week aan je werk, gezin of plezier te besteden. fit20 Middelburg, Vrijland straat 33. middelburg@fit20. nl www.fit20middelburg.nl De boerinnen van Mijn Lievelingsplek doen goede zaken. FOTO: CONNY DEN HEIJER

de Faam | 2019 | | pagina 25