BOETE MINNEBOO: "IK HEB ZE GEKNEPEN" V r Slag om de Schelde De Faam 6Nog nooit heeft opa hierover gepraat9 Door Leon Janssens Boete MInneboo (94) was niim vijftien jaar in mei 1940 toen Nederland door de Duitsers bezet werd. Na aanvankelijk een rustige periode in Veere belandde hij via de verplichte Arbeidsinzet in Danzig en Llibeck. VEERE - In de kou de winter van 1944/45 vluchtte hij vóór het Russische leger uit naar veilig gebied. Samen met zijn kleinzoon Michael (42) blikt hij terug op die woelige periode. In januari 1943 kwam Boe te Minneboo via de Ar beidsdienst in Liessel in de Ffeel terecht Hij moest zich wel melden, want zo niet dan werden vader en moeder opgepakt. "Daar kreeg je een spade en die moest je netjes houden, in staat van nieuw. Netjes over je schouder, net als een geweer." Stom Minneboo vertelt verder: "Daar heb ik nog long ontsteking opgelopen en lag in het ziekenhuis in Deurne bij de nonne tjes. Alles zat, wat eten betreft. In die periode leerde ik Hannie, mijn latere vrouw kennen. Dat was in 1943 van janua ri tot eind met Daarna moest ik weer naar huis voor een paar weken en niet lang daarna moest ik opnieuw naar Duitsland. Vanaf Middelburg met de trein naar Berlijn. Daar was het overvol met trei nen en bombardementen. Vanuit Berlijn gingen we door naar Dantzig, waar we te werk werden ge steld. Eerst omscholen tot draaier maar ik was zogenaamd stom, deed 'Die schoten je eerst dood en vroegen dan pas wie je was' dingen fout, saboteerde dat. Vervolgens werd ik overgeplaatst naar El- bing." Bom In januari 1944 mar cheerden de Russen op naar Berlijn, dat ze eer der wilden bereiken dan de Amerikanen. Minne boo kwam in Dantzig aan toen de laatste trein net vertrokken was. Hij meldde zich aan als enige overlevende van een schip dat getorpedeerd was, en werd op een boot te werk gesteld. Op de eerste reis naar Libau werd het schip aangevallen door Russi sche vliegtuigen. "Er werd een bom gedonderd bij de masten bovenin de lucht koker. Die bom viel vlak naast me in zee. Dat gaf een opdonder. Ik stond met een reddingsvest aan, met een reddingsboei en een broek vol stront van angst", zegt Boete. Avontuur Hij deed er een half jaar over om voor de Russen te vluchten. 'Die stoot troepen was allemaal geboefte. Die schoten je eerst dood en vroegen dan pas wie je was", me moreert Boette". Op 28 januari 1945 ben ik uit Elbing vertrokken, 28 juli 1945 kwam ik thuis in Veere. Ik vond het een mooi avontuur. Kleinzoon Michael Minneboo (42), kleinzoon van Boete, is onder de indruk van wat zijn opa heeft meege maakt. 'Het is iets wat ik gelukkig nooit heb hoe ven mee te maken. Nooit heeft opa er over gepraat tot voor vier jaar terug toen hij 90 werd. Ook mijn kinderen waren er bij. Ik neem mijn petje af voor mijn opa diep res pect, hij is een held. Daar kan ik trots op zijn om dat het mijn opa is." Vrijdag 1 november Inwoners van de gemeente Borsele kunnen het bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp gratis bezoe ken. Ga naar www. bevrijdingsmuseumzeeland, nl Muziekuitvoering The Armed Man. Meer informatie via www. vl lssingse-oratoriuravereni- ging.nl Sint Jacobskerk, Vlissin- gen Herdenking Aagtekerke. Meer informatie via Dorpsraad Aagtekerke Kalfhoeksepad, Aagteker ke Herdenking Domburg. Meer informatie via Comité Herdenking Domburgse Oorlogsslacht offers 1940- 1945. Boulevard van Schagen en begraafplaats Domburg Herdenking Westkapelle. Meer informatie via Folderhuis Westkapelle Polderhuis, Monument achter de vuurtoren en Erica in Westkapelle Herdenking Zoutelande. Meer informatie via de Nederlandse Unie van Veteranen en Kindcentrum 't Paalhoofd. Bij het graf van MacLeod, Zoutelande Onthulling monument en herdenkingsdienst. Meer informatie via Commissie Herdenken en Vieren Aagtekerke Gereformeerde Gemeente kerk aan de Prelaatweg Zaterdag 2 november Herdenking Westkapelle. Meer informatie via C'OV Zeeland Monument achter de vuurtoren en Erica, Westkapelle Onthulling monument ter nagedachtenis aan het 47 Royal Marine Commando. Meer informatie via Dorpsraad Koudekerke Dishoek, Koudekerke Inwoners van de gemeente Borsele kunnen het bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp gratis bezoe ken. Meer informatie via www.bevrijdingsmuseum- zeeland.nl 19.30 Muziekuitvoering The Armed Man. Meer informatie www.vlissing- se-oratoriiuirvereniging.nl Sint Jacobskerk, Vlissin- gen Fototentoonstelling en filmvoorstelling, georgani seerd door Commissie Herdenken en Vieren Aagtekerke en leerlingen van de Versluijsschool Gereformeerde Gemeente kerk aan de Prelaatweg Zondag 3 november 9.00 Bevrijdingsconcert Meer informatie op rauziekzoutelande.nl Catharinakerk, Zoutelande. Vrijdag 8 november Expositie en lezingen in de Mercuur over operatie Calendar (mijnenvrij maken Westerschelde) Meer informatie: www. mufleumschip-raercuur.nl Museumschip Mercuur, het Dok, Vlissingen Themaconcert 75 jaar Slag om de 8chelde door Vlijt en Volharding. Meer informatie www.vlijtenvol- harding.net Historische kerk van Oost-Souburg Herdenking Serooskerke, Meer informatie vla Comité herdenken Serooskerke Muntplein, naast Johan- neskerk, Serooskerke Herdenking Vrouwenpol der. Meer informatie via Comité herdenken Vrouwenpolder Bij het monument aan de Fort den Haakweg, Vrouwenpolder Zaterdag 9 november Bevrijdingsconcert, Muziekvereniging Veere's Genoegen. Ga voor meer informatie naar www. veeresgenoegen.nl Grote Kerk, Oudestraat 26, Veere Dinsdag 12 november 14.00 Themabijeenkomst PCOB over Vlissingen 75 jaar Slag om de Schelde. Ga voor meer informatie naar de website www. vllssingenjü/75 De Kwikstaart, Nagelen- burgsingel 2, Oost Souburg Vrijdag 23 november 13.00 Symposium 75 jaar Slag om de Schelde. Ga voor meer informatie naar WOENSDAG 28 AUGUSTUS 2019 Boete Minneboo tgrak met kleinzoon Michael over rijn ervaringen in W.O II. "Ik heb rotdingen meegemaakt, maar Heef gehiikig gezond." Foto: Agend Komngfci Wilhelnma loopt met haar gezelschap een verwoest gedeelte van een plaris binnen. FOTO: Nationaal Archief Koningin Juliana bezocht Zeeland in 1969 ter gelegenheid van de herderkng 25 jaar bevrijding van Zeeland. FOTO: Nationaal Archief

de Faam | 2019 | | pagina 21