'IK VERLOOR DIE DAG ELF FAMILIELEDEN' Slag om de Schelde De Faam Ramp molen De Roos inktzwarte dag Gerard van der Hoeven Jo Theune (86) ia een nog krasse tachtiger, die al zijn hele leven in West- kapelle woont. Hij geniet samen met zijn vrouw van het leven. Maar draagt ook de zware last mee van een oorlogstrau ma van 75 jaar geleden. Theune was toen 11 jaar oud. Toch vindt hij het belangrijk dat het verhaal niet in de vergetelheid raakt en dat herdacht moet blijven worden de verschrikkingen die een oorlog aanricht. WESTKATELLE - Het was 3 oktober 1944 toen geallieerde vliegtuigen een bombardement uit voerden en het dorp Westkapelle een inkt zwarte dag bezorgde. 47 W estkappel aars zochten een schuilplaats en ver schanste zich in De Roos, een beltmolen waar de vader van Jo, Jo senior normaal gesproken graan maalde, samen met mo lenaar Bram Theune. De molen stortte in en brok stukken versperden de in gang, zodat de schuilende W estkappel aars gevangen zaten. De meesten stier ven nadat zij door de in stortende molen werden bedolven. De rest ver dronk door het water dat de molen binnenstroom de nadat de dijken waren gebombardeerd. Slechts drie mensen overleef den de ramp. Dat waren Joost Janisse en diens elf maanden oude dochter C'orrie en een tante van Jo Theune die bekneld was geraakt en nog kon worden gered. Theune vertelt: "Ik verloor die dag elf familieleden. Mijn latere vrouw verloor zes familieleden. Dat ik zelf Ramp molen gevolg van in inula tie en bombardement nog leef heb ik te danken aan mijn toen 14-jari ge zus Betje, die koppig weigerde om in de molen te schuilen voor het bom bardement en koos voor een naburige boerderij als schuilplaats." In totaal kwamen in Westkapelle die dag 157 inwoners van het toen 2.369 zielen tel lende dorp om, als gevolg van de bombardementen. Jo Theime: "Naast fami lieleden verloor ik ook een vriendje van 10 en een neefje van 11 jaar oud. Ik heb het altijd als oneerlijk beschouwd. Het was pure willekeur. Ik was 11 jaar en nog een kind en ben uiteindelijk volwassen geworden. Die twee zijn nooit groot ge worden." Theune: "Ook mijn tan te Jo heeft de ramp in de molen overleefd bij toeval. De toen 38-jari ge vrouw en dochter van molenaar Bram Theime was met haar ouders naar de kelder van de molen gevlucht Bij een van de uitgangen stond een emmer met water. Haar moeder voelde zich onwel worden en vroeg aan haar dochter of ze een kop wa ter voor haar wilde halen. Zij stond op om water te halen, toen de molen in stortte na een voltreffer. Haar ouders raakten be dolven onder het puin en stierven. Zelf raakte zij bekneld, maar werd ge red." Jo Theune slaat geen her denking van deze ramp over. Het gebeuren heeft op het hele dorp een gro te impact gehad. Maar sommigen praatten er niet over. In de tuin van zijn huis bouwde hij een replica van 'De Roos' die nooit meer is herbouwd. En onlangs werd hij nog bezocht door een camera ploeg van de NTO. Jo doet zijn verhaal op 31 augustus in een uitzen ding van NP02. Zaterdag 26 oktober Heropening bevrijdingsmu seum. Meer informatie op www.bevrijdingsmuseum- zeelanctnl Bevrijdingsmuseum Nieuwdorp Mallard Wandeltocht Meer informatie of direct inschrijven voor deze historische wandeltocht? Ga naar wwwjnallardmarsjil 9.00 Vuren langs de kust Bezoek het vuur en diverse activiteiten. Meer informatie op wwwjiatuurmonumen- ten.nl www.vlissingen.nl/7 5 Sint Jacobskerk, Oude Markt Vlissingen 10.00 Leggen bloemstuk bij het graf van de eerste Schotse soldaat die in Baarland sneuvelde. Heel de dag kunnen Baarlanders hout met eigen tekst op het herdenkingsvuurvuur leggen en rijdt er een pendelbusje van het dorp naar de dijk. Meer informatie via www. borselejil of www.baarland. oom Zeedijk, Baarland 11.00 Herdenking bij monument aan de Zeedijk in Baarland Verzamelen bij strandbras- serie de Landing, Baarland 13.45 Ceremonie onder begeleiding van doedelzak spelers. Onthulling herdenkingsplaat Hospitaalbunker, Borssele 14.45 Lezing Hans Sakkers over de strijd om de Westerschelde, gevolgd door lezing over het bombarde ment op Breskens: 'Geholpen door de vijand' Vijverzicht, Borssele 11.00 Planten herinnerings boom bij het monument bij de kerk. Heel de dag meet greet op de dijk met een getuige van de beschietin gen. Herinneringswandeling, puzzeltocht voor kinderen, tentoonstelling in de kerk, bevrijdingsconcert Hoedekenskerke 13.00 Rondleiding door deskundige tijdens Open Monumentendag. "Berg van Troye' in Borssele 13.00 Open Monumenten dag. Er is deskundige begeleiding aanwezig op om u rond te leiden en het bijzondere 'verhaal' te laten beleven. Fort Ellewoutsdijk 19 J0 Herdenkingsconcert 75 jaar Slag om de Schelde. Meer informatie www. scheldeloodsenkoor.nl Sint Jacobskerk, Vlissingen 19.30 Herdenkingsconcert met medewerking van het Zwinkoor uit Sluis, het vocaal ensemble Cantare uit Goes, de Vllssingse Oratorium Vereniging en Het Concertkoor uit Bergen op Zoom. Entree: 20 euro. Reserveren via www.cantaregoes.nl of koop uw kaartje bij de Koperen Tuin of het Paard van Troje in Goes. Grote of St. Magdalenakerk, Goes 20.00 De Landing voorbij. Concert van muziekvereni ging Euterpe. De toegang is gratis. Wel reserveren via events@euterpeheinkens- zandjil De Stenge in Heinkenszand Zondag 27 oktober 10.00 Kerkdienst 'Geloof, hoop en vertrouwen'. Voorganger. Mevrouw M Meulensteen. Voor meer informatie www.pkndeo.nl of www.bevrijdingsmuseura- zeelandnlNoodkerk bij het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp 10.00 Herdenkingsdienst Beschietingen van Hoede kenskerke met kransleg- ging. Voor meer informatie www.hoedekenskerke.net Protestantse kerk van Hoedekenskerke 11.00 Memorial Day of Canada in the Netherlands. Kijk voor meer informatie op www.bevrijdingbrabant- sewaljil Canadese oorlogsbegraaf plaats aan de Ruytershove- weg, Bergen op Zoom Dinsdag 29 oktober Documentaire. Kijk voor meer informatie op www. tbeestnl't Beest, Beesten markt, Goes Vrijdag 1 november Inwoners van de gemeente Borsele kunnen het bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp gratis bezoeken. Ga naar www.bevri j- dingsmuseumzeelandJil Muziekuitvoering The Armed Man. Meer informa tie via www.vlissingse-ora- toriumvereniging.nlSlnt Jacobskerk, Vlissingen Herdenking Aagtekerke. Meer informatie via Dorpsraad Aagtekerke Fort, Ellewoutsdijk 10.00 Officiële herdenking van de Slag om de Schelde, bevrijding van Vlissingen en van de koopvaardijslachtof- fers. Aleer informatie via WOENSDAG 28 AUGUSTUS 2019 Reddingswerkers op de rampplek waar ooit De Roos stond. FOTO: NE EITJE FLIPSE- R0ELSE; COLLECTIE POLDERHUIS WESTKAPELLE Koningin Wilhemma inspeeteert een erewaeht aan de Westweg in Domburg. FOTO: Nationaal Archief Het Nationaal Monument voor de derde Commando Brigade Annotatie in Vhemgen, een ontwerp ran Titus Leeser. FOTO: Nationaal Arelief

de Faam | 2019 | | pagina 19