REDDE DE WILLEM RUYS VLISSINGEN? Slag om de Schelde Duitsers wilden werf opblazen De Faam Gerard van der Hoeven VLISSINGEN - Het vlag- geaschip van de Rotter damse Lloyd, de Willem Ruys, dat sinds de kiel legging in januari 1939 op de helling van de Scheldewerf lag, bood uit komst. Het supermoderne passagiersschip was voor zien van een verdampe rinstallatie, die het moge lijk maakte om aan boord uit zeewater drinkwater te maken. Een prachtige oplossing in barre tijden en gebruiksklaar toen een tekort aan drinkwater ontstond in de gehavende stad. Ook de sloepen van de grotendeels afgebouw de Willem Ruys konden worden ingezet om een bootdienst te onderhou den met onder water ge zette Walcherse dorpen. Elke sloep kon 90 perso nen vervoeren. Een dubi eus feit Ls echter dat een Duitse Ortskommandant, genaamd Hans Heinze een cruciale rol speelde in het verhaal. Dat publi ceerde de Vlissingse huis arts/amateurhistoricus Ad van Dijk (1927-2012) in 1996. Hij ontdekte dat na de landing van de geal- Van zeewater werd bruikbaar drinkwater gemaakt lieerden bij de Oranjemo len de Duitsers het bevel hadden gekregen om bij een nederlaag de havens en De Scheldewerf volle dig op te blazen. Heinze vond dat misdadig. Hij beriep zich op een eerder bevel dat de Duitsers tot de laatste man Vlissin gen moesten verdedigen. Duitse troepen waren in dat geval afhankelijk en aangewezen op de drink waterinstallatie van de Willem Ruys. Opblazen betekende geen drinkwa ter! Hij kon zijn superi euren overtuigen van dit dilemma en kreeg uitstel, wat later leidde tot afstel. HERDENKING In 2019 is het 75 jaar geleden flat Vlissingen werd bevrijd tijdens de Slag om de Schelde. Een tot voor kort vrijwel vergeten slag, waar Vlissingen een centra le plaats was en die Vlissingen ook zwaar getroffen heeft. Gezien de betekenis en de (internationale) uitstraling van deze Slag om de Schelde staat 2019 het hele jaar in het teken van deze gebeurtenis. Zaterdag 31 augustus 11.00 Landelijke start viering 75 jaar vrijheid in Terneuzen met optredens, mini-exposities in zeecontai ners over de bevrijding van Zuid-Nederland. De officiële opening is gepland tussen 15.30 en 16.00 uur. Koning Willem-Alexander geeft het startsein door een bel te luiden. Ook is er een vloot- en vliegparade. Veerplein en omgeving, Terneuzen Maandag 2 september 19.30 Debatavond Borsele Draait Door in het teken van één van The Four Freedoms. Kijk voor meer informatie op www.borsele. nl Raadsboerderij, Stenevate 9a, Heinkenszand Vrijdag 13 september Documentaires en filmbeel den over de Slag om de Schelde. Kijk voor meer informatie op www. filmbythesea.nl CineClty, Spuikomweg Vlissingen Dinsdag 17 september Foto expositie slachtoffers bombardement Biggekerke. Meer informatie via Comité herdenken Biggekerke MFA Onderdak, Biggekerke Vrijdag 27 september 16.00 Dubbellezing Tbblas van Gent en Hans Sakkers ora 16.00 uur en om 20.00 uur. Aanmelden vóór 16 september via aanmelden© vriendenmitzeeum.nl Het muZEEura, Nieuwen- dijk 11, Vlissingen Dinsdag 1 oktober Opening tentoonstelling. De oorlog in Zeeland, inclusief de Slag eau de Schelde en de bevrijding van Goes. Te bezichtigen tijdens de 19.30 Herdenkingsbijeen komst 75 jaar Slag ora de Schelde. Meer informatie www.vlissingeanl/7 5 Marnixkerk, Marnixplein 41, Vlissingen Vrijdag 25 oktober Herdenking Rilland met toespraak van de burge meester en opening Points of Interest. Meer informatie via de gemeente Reimers- waal Verzamelen in de Levens bron, Rilland 10.30 Herdenking gesneu velde slachtoffers Kerk aan de Bosseweide, 's Gravenpolder 13.00 Open Monumenten dag. Er ls deskundige begeleiding aanwezig om u rond te leiden en het bijzondere "verhaal' te laten beleven Fort Ellewoutsdijk 19.00 Vuren langs de kust Kranslegging met vlaggen- parade en ontsteken vreugdevuur Fort Ellewoutsdijk 19.00 Lichtjestocht vanaf Plein Borssele naar de Zeedijk. Daar wordt het Vuur aan de Öchelde ontstoken. Documentaire 'Zeeland in Oorlog" in de tent Plein, Borssele 18.00 Aansteken herden- ldngsvuur. Vanuit het dorp rijdt er een oude legertruck ora Baarlanders naar de dijk te vervoeren Zeedijk, Baarland 19.30 Lezing Het Verenigd Koninkrijk en de Slag om de Schelde. Meer informatie via www.oorlogsjarenvlissin- gen.nl Scheldehof, Vlissingen Zaterdag 28 september 1930 Bevrijdingstaptoe. Meer informatie op www. khogjil Stadhuisplein in Vlissingen openingstijden van het Stadskantoor Stadskantoor, Goes Zaterdag 19 oktober Dinsdag 22 oktober Documentaire. Aleer informatie via www.tbeest nl 't Beest, Beestenmarkt, Goes WOENSDAG 28 AUGUSTUS 2019 Na da inundatie van aind 1944 was Walcheren veranderd in een rampgebied met overstroomde dorpen. Na de bevrij ding van Vlissingen stond de stad deels onder water en was er veel oorlogsschade. Er was gebrek aan alles. Zout water volop, maar 'zoet drinkwater' was schaars. Bouwtumner 214: De Willem Ruys FOTO: Gemeentearchief VhamgenToto Dert Koningin Wilheknna loopt Iung» een erehaag van kinderen met Rondreis koningin Wilhehnina per DUKW amfibievoertuig over gemraleerd Walcheren, varend richting Oost- kapeOe. FOTO'S: WILLEM VAN DE POL, ANEFO.

de Faam | 2019 | | pagina 17