Het Oosterscheldegevoel O WOENSDAG 31 JULI 2019 De Faam van archeoloog Hans Jongepier TOLSENDE HEEFT EIGENLIJK EEN RARE DORPSINRICHTING Een alledaagse situatie. Niets aan de hand, zijn verantwoordelijk voor goede zorg in maar het kan zomaar gebeuren dat je ineens Zeeland en hebben altijd een locatie in de adrz ZorgSaam ziekenhuiszorg nodig hebt. Dan zijn wij er buurt. Als het nodig is, dan zijn wij er voor je. voor je: de ziekenhuizen Adrz en ZorgSaam Daar kun je zeker van zijn. www.zeeuwsezorg.nl Carrie Frederiks Hans Jongepier is archeoloog bij Erfgoed Zeeland, de stichting die de Provincie en gemeenten adviseert en ondersteunt. In die hoedanigheid wordt zowel het Meldpunt voor bodem vondsten als het Zeeuws Archeologisch Depot (ZAD) waar alle Zeeuwse bodemvondsten liggen opgeslagen. YERSEKE - Onder leiding van Hans Jongepier beginnen de deelnemers aan hun ex cursie naar de plek waar het dorp Tolsende in de golven is verdwenen. "Van huis uit ben ik prehistoricus. Wat we vandaag gaan doen, de ont dekkingsreis naar het mid deleeuwse Tolsende. is voor mij dus erg jong," zegt Jon gepier. "De Oosterschelde is qua archeologie een intens gebied. Het omvat onder an dere het Verdronken Land van Zuid-Beveland, dat to taal is overstroomd tijdens de Sint Felixvloed of Quade Saterdach in 1530 en de Aller heiligenvloed in 1532. Daarna is het gebied eigenlijk nooit meer herdekt. Tijdens laag water tref je veel restanten aan zoals funderingen van huizen, kerken en kastelen. Wat je in feite ziet, is een verdronken cultuur. Je kunt als het ware voelen hoe men toen geleefd heeft." Jonge pier kijkt om zich heen; ziet dat hij te ver noordwaarts is gelopen en stelt zijn koers bij. De Oosterschelde valt hier tijdens eb een heel eind droog en het valt goed voor te stellen dat hier in een ver verleden bebouwing is ge weest. De archeoloog loopt resoluut op een enorme pluk zeewier af en houdt halt. „Dit is het fundament van de kerk van Tolsende, waarschijn lijk van de toren," vertelt hij nadat het wier opzij is ge schoven zodat de contouren duidelijk zichtbaar zijn. Ook enkele andere 'huizen' van het verdronken dorp worden bezocht die, omdat ze ook door wier zijn overwoekerd, makkelijk zijn te localiseren. "Tolsende heeft eigenlijk een rare dorpsinrichting. Heel anders dan het verderop ge legen Nieuwlande waar de huizen rondom de kerk zijn gesitueerd," verklaart Jonge pier. "Van Tolsende hebben we een plattegrond van de kerk en 23 van huisplatte gronden die verspreid over de omgeving liggen. Ze be staan uit grotere en kleine re fundamenten wat op een verschil in rijkdom duidt. Uit een fundament van zeg maar een meter dik, spreekt een grotere rijkdom dan uit die van 40 centimeter." Een be langrijk deel van de Zeeuwse geschiedenis ligt verborgen in de bodem. In de Ooster schelde zijn resten gevonden uit de prehistorie, Romeinse tijd, middeleeuwen en nieu we tijd. Denk maar aan de tempel van Nehalennia bij Colijnsplaat, waarvan vissers in de jaren '70 bij toeval de altaarstenen hebben opge vist, of aan de prehistorische botten, vuurstenen en her tengeweien uit de Hammen. De archeologische sporen van menselijke bewoning en be werking die in de bodem zijn achtergebleven zijn soms de enige nog bewaarde kennis bron. Aan Jongepier de taak het archeologisch vast te leg gen, voordat het vernietigd of bedreigd wordt. Deelname oosterscheldemuseum.nl Hans Jongepier (bukkend) verzorgt de excursie naar het verdronken dorp Tolsende i.s.m. het Oosterscheidemuseum. Foto Carrie Frederiks.

de Faam | 2019 | | pagina 13