'Blubber aan je kleren krijgen: prima' H De Zeeuwse parel i Zing je met ons mee? Kunst- en Cultuurroute Middelburg Westkapelse kermis Expositie De Faam WOENSDAG 3 JULI 2019 Steeds meer groene schoolpleinen 'BELEVEND LEREN, RENNEN,VLIEGEN ÉN DE NATUUR BESTUDEREN' - GOED VOOR KLIMAAT EN VOOR DE LEERLINGEN EXPO Anneke Flikweert Lekker in een groene omgeving buiten spelen in de pauzes, les krijgen in de buitenlucht en óver al die dingen die je bui ten kunt zien, ter plekke. ZEELAND - Ook in Zeeland zijn er al groene schoolpleinen. Bij Groen Omnis Kindcentrum De Meidoorn in Nisse bijvoor beeld. Nicole van Rooy is daar onder andere coördinator groen. "Wij hebben sinds drie ënhalf jaar een groen school plein. Dat legden we samen met ouders aan en met behulp van tientallen sponsoren: leer zaam, uitdagend en gezellig- een uitstekende manier om elkaar beter te leren kennen. De aanleg duurde een maand of drie. Het hele plein is groen bij ons: het is niet maar één stukje. Het is ook gelijk een buitenlokaal, binnen ons on derwijsconcept krijgen onze leerlingen ook echt elke dag buiten les. Op dit moment hebben we 48 leerlingen en we werken samen met kinder opvang Windekind en Wind kracht 4-12 BSO. We eten altijd samen buiten en dat geeft een band: alle kinderen ken nen elkaar door en door. Elk jaar wordt alles weer netjes gemaakt door ouders, tijdens NL Doet, dat onderhoud is ook nodig." Bij de Theo Thijssenschool in Vlissingen hebben ze sinds drie jaar een heus speel- bos. Het bijzondere is dat het idee vanuit de leertingenraad kwam, vertelt directeur Rob Geljon. "Wij hebben een gro te school en leerlingen vonden het fijn meer speel mogelijkhe den te hebben dan het kleine schoolplein. De groene rnimte naast de school bleek hiervoor prima geschikt. Het speelbos is toegankelijk voor alle kinderen uit de wijk en leerlingen leve ren zelf een bijdrage aan het onderhoud, door regelmatig op te ruimen. Er zijn niet al leen speeltoestellen, een dro ge sloot met een wiebel brug, maar ook een openluchtlo kaal en een bijenhotel. Kin deren krijgen soms buiten les, bewegingsles, maar er is ook een 'open leslokaal' met een schoolbord en een bank. Kin- deren leren zo buiten weer dat het niet erg is om een keer een zwiep van een takte krijgen of blubber aan je kleren." "Het is hier net het Archeon," lacht adjunct-directeur Jan Willem Goedhart van de Hel- cherseeschool in Scharendijke. En inderdaad: er is een leven dige ruilhandel in takken en dennenappels, die soms zelfs geroofd worden, in het bebos te deel rondom de speelplek. Een paar leeriingen maken een 'nest,' ze klimmen in bomen, bouwen gezamenlijk hutten én voetballen in de met hout omtuinde pannakooi. Omdat Het beboste deel rondom de groene speelplek van de Helcherseeschool is net het Archeon soms. FOTO: Anneke Flikweert de school verdubbelde in tien jaar: naar 120 leerlingen, was het lastig plannen maken. De gemeente regelde dat een braakliggend terrein naast de school gepacht kon worden en omgetoverd tot groen school plein. Lokale ondernemers, de dorpsraad, ouders en IVN Zeel and hielpen mee. De leeriingen maakten een ontwerp via een 'moodboard.' Hovenier Peter Otte uit Oosterland dacht en thousiast mee, legde de groene speelplek duurzaam aan en gaf een gastles over bijen en wilde bloemen. Er is een moestuin met tomaten en zonnebloe men, een lestribune van stoep tegels en een waterspeelplek. VLISSINGEN - Er zijn verschil lende organisaties, vrijwilli gers en professionals die zich inzetten om de belangen van LHBT'ers in Zeeland te be hartigen en de acceptatie van lesbiennes, homoseksuelen, biseksuelen, transgenders en intersekse personen (LHBTI) in onze samenleving te ver groten. Om het jaar wordt door LHBT Netwerk Zeeland de Zeeuwse Parel uitgereikt aan een organisatie of per soon die de afgelopen twee jaar een opvallende bijdrage hieraan heeft geleverd. In sep tember kan iedereen de naam van een organisatie of per soon aandragen waarvan hij of zij vindt dat die deze prijs verdient. Daarna wordt door een deskundige jury, met dit jaar als juryvoorzitter de Com missaris van de Koning van de provincie Zeeland, de heer Han Polman, een keuze gemaakt uit de inzendingen. De uitein delijke winnaar wordt bekend gemaakt op vrijdag 11 oktober. De uitreiking van de Zeeuwse Parel vindt dit jaar plaats in Ci- neCity in Vlissingen en maakt deel uit van een groter evene ment In samenwerking met onder andere Zeeland Zonder Zelfmoord en Anti Discrimi natie Bureau Zeeland, wordt een programma opgesteld met theater, muziek en de opening van een tentoonstelling. Meer informatie daarover volgt. Heb je nu al een organisatie of per soon in gedachten en kun je niet wachten tot september? Geen probleem! Geef jouw no minatie dan nu al door op het volgende mailadres: zeeuwseparel@lhbtnet- werkzeeland.nl Er moeten meer tegels uit onze tuinen, maar ook uit de schoolpleinen: groene schoolpleinen zijn goed voor het klimaat én voor onze leerlingen. Kinderen brengen ongeveer 40% van de tijd dat ze doordeweeks wakker zijn door op school, veelal binnen in het klaslokaal. Veel buiten zijn is gezond én kinderen leren dan beter, als afwisseling van alle schermpjes. Gelukkig komen er steeds meer groene schoolpleinen bij: zo'n veertien groene scholen gaan in de komende tijd aan de slag voor meer groen op het schoolplein. MIDDELBURG - Vier Zeeuwse kunstenaars, schilderkunst studerende of gestudeerd hebbend aan de Kunstacademie, houden een zomerexpo- sitie in de Kloostergangen en Loggia van het Abdij complex te Middelburg. Het betreft werken van Annemari Gasille, Antoi nette van Rij, Juliette Kor- se en Jacqueline Pruijsers. De laatste twee studeren dit jaar af in Schilderkunst Specialisatie. De expositie is te zien van dinsdag tot en met zondag van 12.0 tot 17.00 uur. De laatste Sing-in van dit seizoen wordt gehouden op 7 juli. OOSTKAPELLE - Jong en oud is van harte welkom bij de laat ste Sing-in van dit seizoen op zondag 7 juli om 16.00 uur in ontmoetingscentrum de Halve Maan in Oostkapelle. Onder leiding van de band Glorious zingen we lang opwekkings liederen, Engelse liederen van artiesten zoals Hillsong, Chris Tomlin en Matt Redman. Er is ook een kindermoment De liedjes worden geprojecteerd dus iedereen kan meezingen. MIDDELBURG - Op zondag 7 juli openen tussen 13.00 en 17.00 uur een dertigtal ateliers en galeries in Middelburg hun deuren voor het publiek, als onderdeel van de Kunst- en Cultuurroute. Een laagdrem pelige manier om een grote diversiteit aan kunstwerken te ontdekken, in gesprek te gaan met de kunstenaar of galerie houder en de sfeer te proeven van de karaktervolle ruimten in de oude binnenstad. U her kent ze aan de uitnodigende blauwe vlag Speciaal in deze editie is een expositie van stadsgezichten van gastexpo- sant Johan Treumiet in Atelier Blauwe Hope aan de Seisweg 78. Ga voor meer informatie over de deelnemers en de lo- catie's naar kunstroutemid- delburg.nl Schilderij van Paula Drost. AAGTEKERKE - Galerie BANK in Aagtekerke is een initiatief van de Zeeuwse kunstenaars Joke Apner, Matthijs Apner, Paula Drost, Daan Rijckborst, Addie Veldhorst en René Ver- hage. Zij exposeren permanent in deze galerie met grafisch werk, schilderijen, beelden (steen), glaskunst en keramiek. WESTKAPELLE - In Westkapel- le maken ze van de kermis een echte happening, zoals op za terdag het gaaischieten op het Abraham Calandplein onder aan de Zeedijk. Bij het dorps café Kasteel van Batavia zijn er diverse bands en DJ's. De ker mis wordt gehouden van vrij dag 5 tot en met maandag 8 juli. Voorheen exploiteerde Batavia tijdens het feestweekend een bar bij café 't Koffiehuis aan de markt in Westkapelle, maar wegens een verbouwing is dat niet meer mogelijk. Om toch iets extra's te doen, plaatst het café een feesttent onderaan de Westkappelse Zeedijk waar goede bands optreden en lek ker kan worden gegeten. Er is weer een mooi programma voor jong en oud. Van bands als 'Woodworks' en 'Punt.NL' in de feesttent tot ouwerwes- se zingen, Party DJ Willem en Westkappelse DJ's in Batavia. Het volledige programma is te vinden op www.kasteelvan- batavia.nl

de Faam | 2019 | | pagina 5