Van kleins af aan al strandjutten Erfgoed Zeeland i IS Bevorder je welzijn Visserij dag Arnemuiden De Boevere presenteert Klasgenoten Muziek als therapie Beschermen Benutten Beleven Repaircafé De Faam WOENSDAG 26 JUNI 2019 Leverde bijzondere vondsten op NIET GAMENOPDE TABLET MAAR ZOEKEN NAAR BIJZONDERHEDEN BESCHIKBAAR VOOR BESTUDERING EXPO Conny den Heijer Bescheiden zit de 10-jarige Jonathan Wagenmakers met zijn 'schatkist' op tafel bij Erfgoed Zeeland. Zijn ogen glimmen want wat hij nu toch gevonden heeft... MIDDELBURG - Tijdens een bezoek aan Hof Poppendam- me zag Jonathan een steen liggen, die er anders uitzag dan anderen. Hij nam hem mee naar huis voor zijn verzame ling. Want afgezien van een doos vol grote haaientanden heeft Jonathan bijvoorbeeld ook een versteend midden- oorbeentje van een dolfijn en een versteende kieuw van een reuzen witte haai in zijn collec tie. Hij maakte een afspraak bij het Natuurspreekuur van Terra Maris en die adviseerden hem weer contact op te nemen met archeoloog Hans Jongepier van Erfgoed Zeeland en gespeciali seerd in de prehistorie. Vuursteen De vondst die Jonathan meld de betrof een vuursteen, waar voor zelfs een collega van Jongepier aan de Universiteit van Groningen werd geraad pleegd. Deze vuursteen werd gebruikt als gereedschap in de tijd van de Neandertha lers. "Ruim tienduizend jaar geleden stond de Noordzee droog en liepen daar kud des rond,"vertelt Jongepier. "Door de tegenwoordige zandsuppletie worden er lagen afgegraven waar dit soort ma teriaal in zit. Aan de gebruikte 'levalloistechniek' kun je de ouderdom van deze steen be palen. Deze steen is afslag van een kemsteen, een groter ex emplaar waar stukken vanaf werden geslagen." Bruin randje De vraag is nu waar deze steen vandaan komt Dat kan van een akker zijn of van de Noordzeebodem. Het feit dat Jonathan's steen glimmend wit is met een bruin randje, maakt hem bijzonder want normaliter zijn vuurstenen uit de Noordzee gepatineerd bruin of zwart. Het bruine randje kan ontstaan zijn doordat de steen misschien geraakt is door een landbouwmachine op een akker. Bodemschatten De Zeeuwse bodem zit vol schatten. Diep onder de Zeeuwse klei zit een veenlaag. Eerder werden er tijdens graaf werkzaamheden in de buurt van Grijpskerke en 670 kilo aardewerk gevonden. In een rituele kuil waarvan nog nie mand precies weet waar die voor gebruikt werd. Dat kan voor een feest of begrafenis geweest zijn. Tijdens de aanleg van de weg naar de Wester- scheldetunnel bij Ellewoutsdijk Jonathan Wagenmakers met zijn bijzondere vuursteen, op bezoek bij Erfgoed Zeeland. Foto: Conny den Heijer werden tien huisplattegron den en een doekspeld (fibula) gevonden uit de Romeinse tijd. Vondst melding "Wij zijn blij als iemand een vondst melding bij ons doet" zegt Jongepier. "Zo bescher men, benutten en beleven we samen het erfgoed in Zeeland." Jonathan hoort het allemaal aan. "Wij gaan nooit gewoon naar het strand, mijn moeder en ik. Wij gaan zoeken. Soms wel een hele dag, er is zoveel te zien en te vinden. En als ik iets bijzonders zie liggen dan neem ik het altijd mee." Prach tig, zo'n archeoloog in de dop. Een vondst blijft uiteraard jouw eigendom, maar moet soms beschikbaar blijven voor nadere bestudering. Dit zal dan gedaan worden door een van de archeologen. Alle gegevens over jouw vondst worden opgeslagen in het archief van het Zeeuws Archeolo gisch Depot Het kan ook zijn dat jouw vondst aanleiding is om snel een waarneming op de vindplaats te gaan doen. Meer informatie op www.erfgoedzeeland.nl MIDDELBURG - De WRAP (Weiness Recovery Action Plan) is voor iedereen die wei eens een tegenslag in zijn le ven heeft meegemaakt en meer grip op het eigen be staan wil hebben. Het is in feite een groot plan om je wel zijn te bevorderen. Je stelt het in stappen samen en leert het toepassen in je eigen leven. Het verschil is dat deze keer de deelnemers uitmaken wat voor hen goed werkt. Ze doen dat op basis van hun ervarin gen. Ervaringen waarvan zij hebben gemerkt dat het een goed effect voor hen had of op basis van ideeën van an deren die ze weieens willen proberen. De cursus bestaat uit acht dagdelen verdeeld over vier dagen. In deze bij eenkomsten worden de zeven onderdelen van de WRAP be sproken: Gereedschapskoffer voor welbevinden, plan voor dagelijks onderhoud, triggers en een actieplan, vroege waar schuwingstekens en een actie plan, signalen van ontsporing en een actieplan, crisisplan en een plan voor na de crisis. De cursus wordt gegeven door twee ervaringsdeskundige fa cilitators van Stichting Herstel- Talent die gecertificeerd zijn door Kenniscentrum Phrenos en HEE! (Trimbos-instituut). De cursus duurt vier dagen en wordt gegeven vrijdag 12 juli, maandag 15 juli, dinsdag 16 juli en donderdag 18 juli van 09.30 tot 15.30 uur in Zelfregiecen- trum Middelburg, Oranjelaan 17-19, Middelburg. Er zijn geen kosten verbonden aan deel name. Meld je aan voor 5 juli door een e-mail te schrijven naar infb@hersteltalent.nl of bel 06-22889296. MIDDELBURG - Net voor uw vakantie met de cara van, tent of camper uw koffiezetter, waterkoker of ander apparaat laten repareren? Dit kan op za terdag 29 juni van 10.00 tot 14.00 uur bij Stichting Repair Café Middelburg in De Kruitniolen aan de Kruitmolenlaan 129 De reparateurs zijn er ook voor uw stofzuiger, lap top. tablet, fiets, kleding of andere reparatie. Wij geven ook advies over in stellingen of vragen over smartphones, desktop, laptop of tablet. Heel Arnemuiden is in maritieme sfeer tijdens de visserijdag. FOTO. PR ARNEMUIDEN - Op zater dag 29 juni staat Arnemuiden weer helemaal in het teken van de visserij tijdens de jaar lijkse Visserijdag. Het hele dorp is in maritieme sfeer. Aan het havenhoofd ligt een viskotter aangemeerd en op het Visse rijplein draait het deze dag om allerlei lekkers uit de zee. Er zijn marktkramen, optredens, streekdrachten, ringrijden en verschillende activiteiten van ondernemers en verenigingen. VLISSINGEN - Peter de Boe vere presenteert op 28 juni om 16.00 uur zijn Zeeuwse misdaadverhaal 'Klasgeno ten' in boekhandel 't Spui te Vlissingen. 'Klasgenoten' is het vierde boek in de serie Zeeuws Bloed. Het verhaal speelt zich vooral af in Vlissin gen en Koudekerke. Het gaat over Freek Domhof, die gedu rende zijn middelbare school jaren aan de Paulusmavo te Vlissingen systematisch is ge pest door een groepje mede leerlingen. 25 jaar later vindt er een reünie plaats in Het Arsenaal, waar hij zijn demo nen weer treft Hij wist dat ze zouden komen en heeft zich er goed op voorbereid. Hij neemt op gruwelijke wijze wraak. Toegang tot deze pre sentatie is gratis Schilderij van Tonha Schot. MIDDELBURG - Tonha Schot exposeert tot en met zondag 22 september schilderijen ge maakt met de Aboriginal dot- painting techniek. De werken zijn op werkdagen te bekijken in Padma aan de Verwerijstraat 51A in Middelburg. Informeer naar de actuele openingstijden via info@padma.nu MIDDELBURG - Op zaterdag 29 juni zal er in 't Gasthuis, Noord poortplein 2 te Middel burg een Alzheimercafé plaats vinden van 1430 tot 16.00 uur. Gast is Connie Alblas, mu- ziektherapeut. Het thema is dementie en muziek als the rapie Dit thema is gedeeltelijk interactief, dus geschikt om mensen met dementie mee te nemen. Na de presentatie is er ruim gelegenheid om met el kaar ervaringen uit te wisselen en in discussie te gaan. U kunt vragen stellen aan Connie Al blas en aan de professionals en vrijwilligers in de zaal. Tij dens deze bijeenkomst heeft u de mogelijkheid lotgenoten te ontmoeten. U bent welkom aan de leestafel, onze boeken zijn te leen en aan de infota- fel van de Stichting Alzheimer Nederland. Er is de mogelijk heid om iets te drinken, voor zien van een hapje. Neem voor vragen contact op met Jessy Benne via 06-15455408 of al- zheimer.walch@zeelandnet.nl

de Faam | 2019 | | pagina 5