Adopteer een oorlogsgraf Back tot 016 Sixties Mens houdt rekening met het noodlot 0 benefietavond 12 WOENSDAG 26 JUNI 2019 De Faam DE PIEK Het noodlot nooit met de mens IK BEN GEBOREN ONDER EEN GELUKKIG GESTERNTE HET LEVEN HOUDT NIET OP ALS JE 70 WORDT Gerard van der Hoeven De Stichting Wings To Victo ry is in september 2016 ge start met een adoptiepro gramma van oorlogsgraven die vallen onder de Common Wealth War Graves Commis sion (CWGC). ZEELAND - Het gaat om het aandacht vestigen op het ver haal van omgekomen militai ren die tijdens WOl als W02 zijn omgekomen in onze pro vincie en hier ook begraven liggen. Scholen, verenigingen, maar ook burgers kunnen een graf van zo'n gesneuvelde sol daat adopteren. Zij krijgen te gen betaling van tien euro dan een certificaat met informatie over de gevallene, zoals leef tijd, woonplaats, datum van overlijden en nadere gege vens omtrent de omstandig heden waarop de vaak jonge soldaat het leven liet Dat gaat in overleg met nabestaanden, zoals familie. Samira Claeys is bestuurslid van WtV en houdt zich bezig met het adoptie programma: "ledereen kan in principe adopteren. Het eni ge wat wij vragen is naast de kleine financiële bijdrage aan dacht aan het graf te besteden. Dat kan bijvoorbeeld op 4 mei tijdens de dodenherdenking. Het doel van deze actie is een beeld, een naam en eventueel een foto bij het graf te plaat sen, zodat de gesneuvelde sol daten weer een gezicht krijgen en hun verhaal onder de aan dacht komt" Het gaat volgens cijfers uit de database van WtV in Zeeland om zo'n 350 graven, verspreid over de hele provin cie. Claeys: "Het zijn vaak Britse of Canadese vliegeniers die bij pech of bombardementen met hun vliegtuig zijn neergestort" Inmiddels hebben zich al zo'n 110 Zeeuwse adoptanten aan gemeld die de herinnering van de soldaten levend willen hou den. Maar mensen kunnen zich via de website nog aanmelden. In 2018 was er een herdenking van 140 gesneuvelde soldaten die liggen begraven op de Vlis- singse Noorderbegraafplaats. Met de medewerking van adoptanten van die graven zijn die op kerstavond 2018 met kaarsen in het licht gezet Een indrukwekkend gezicht waar de stichting een traditie van wil maken. Opgeven: adoptieprogram ma Wings to Victory www. wingstovictory.nl/CWGC_Gra- ven_Adoptieprogramma. VLISSINGEN - In De Piek te Vlissingen vindt zaterdag 29 juni vanaf 21.00 uur een Back To The Sixties benefietavond plaats. Er treden drie bands op met special guests. Projecties dompelen De Piek in de sfeer van de jaren zestig. De op brengst van de avond komt ten goede aan de verdere uitbouw van De Piek. De organisator van deze benefietavond is Jaap van Boven van de band Bus ted Feet Hij doet dat onder het motto "With A Little Help From My Friends'. Behalve van zijn eigen band zijn er ook optre dens van de formaties Yester day's Papers en The Formation. Verder treden een aantal spe cial guests op. Yesterday's Pa pers is een Zeeuwse band die (semi) akoestisch de muziek uit de jaren zestig laat herleven, met mooie arrangementen en meerstemmige zang The For mation komt voort uit de jaren zestig. Deze Walcherse band is sinds 2014 weer actief met 'live and kicking' covers uit de jaren zestig. Er spelen nog drie mu zikanten in van het eerste uun zanger Theo Schenkhuizen en de gitaristen Ron Oppeneer en Hans Pieters, aangevuld met Patrick Sibbald (bas), Hans Walrave (drums) en Monique Schade (zang). Kaarten in de voorverkoop via www.depiek. nl kosten 8.50 euro. Busted Feat is een Vissingse band en speelt inmiddels zo'n zeven jaar BeatRock, Soul en Blues uit de jaren zestig en zeventig. FOTO: PR Conny den Heijer Jarenlang had hij een Galerie op de Nieuwendijk, al SS jaar heeft hij een verlichtingsspeciaalzaak in de Vlissingse bin nenstad. Luc Markies, inmiddels 81 jaar, kan zich opwinden over het gemeentelijk beleid en waagt daar menig epistel aan. Wie is die man, die brede belangstelling heeft voor de wereld om hem heen? WEST-SOUBURG - Eindelijk spreken we elkaar eens echt. Luc kom je overal tegen, je leest eens wat van hem maar een echt gesprek hebben we nog nooit gevoerd. Mijn ver zoek om mee te doen aan deze rubriek heeft hem toch wat onrustig gemaakt. Er kwamen herinneringen boven waar van hij dacht die kwijt te zijn, verwerkt te hebben. Als kind uit een ontwricht gezin, opge groeid in de oorlog, werd hij min of meer opgevoed door zijn opa en oma die streng ge reformeerd waren. "Dat is in drukwekkend voor een kind van een jaar of vier. Daar ben je ontvankelijk voor." Nu mag hij er graag over filo soferen. "Mijn ervaring is dat als je veel meegemaakt hebt in je leven, je er sterker van wordt" zegt Luc. "Zoals ik hier nu zit op mijn 81e is er een heel leven aan vooraf gegaan. Ik heb leren bidden toen mijn stiefmoeder mij als kind op sloot in een donkere zolderka mer. Wat was ik bang. Ik ben gaan bidden en dat bracht rust Sindsdien heb ik altijd twee engeltjes op mijn schouders gehad en wist ik dat ik er niet alleen voor stond in het leven." Luc leeft sober. "Sinds mijn 70e drink ik geen alcohol meer, het voegt voor mij niets toe. Ik heb amper gerookt en eet geen vlees meer. Ik ben momenteel aan het revalideren van een agressieve vorm van prostaat kanker. Daar kwam de arts bij toeval achter toen ik mij met andere klachten meldde. Sinds mijn vrouw overleden is heb ik iedere twee weken iemand die komt stofzuigen en sop pen want daar heb ik een he kel aan. Anderhalve dag in de week sta ik nog in de zaak." Luc beseft dat het leven hem gegeven is, hij is een dankbaar mens. "Neerlands dichter PA. de Genestet zei: "Wees u-zelf, zei ik tot iemand. Maar hij kon niet: hij was niemand'. Ik ben iemand en ik kan mezelf zijn." Wij Zeeuwen worden metzYi allen steeds ouder en blijven ook steeds langer actief. We gaan niet meer met pensioen als we 67 worden, om vanaf dan achter de geraniums of de beeldbuis ons leven passief uitte zitten. Neen, we blijven steeds langer werken, sporten, dansen en reizen of blijven anderszins actief. Vindt u ook dat het leven pas bij zeventig begint? Meld u dan aan via redactie.bevelander@persgroep.nl of via redactie.faa m @pe rsgroep.n I Uchtjesavond oorlogsgraven op de Noorderbegraafplaats in Vlissingen op kerstavond 2018 Foto: Diana Lambermont/WtV Luc Markies geniet van het leven: "Ik kan mezelf zijn, Dat is mij gegeven. Ik voel het als goddelijke genade." Foto: Conny den Heijer

de Faam | 2019 | | pagina 10