Eerste struikelstenen in Vlissingen F L 13 Vrijwilligers gezocht Dansschool Danzette Ontbijt en lezing voor mannen Zeeuwse tuintwee daagse Griffioenloop De Faam WOENSDAG 19 JUNI 2019 Eerbetoon aan Joodse slachtoffers 'HERINNERING NODIG IN OPLAAIENDE TIJD VAN RASSENHAAT' EERSTE STRUIKELSTENEN GELEGD IN 2007 IN BORNE KOFFIE Gerard van der Hoeven Onder leiding van de Stichting Struikelstenen Zeeland zijn donderdag ook in Vlissingen de eerste struikelstenen ge plaatst op vier locaties waar Joodse Vlissingers woonden. Die tijdens de bezetting eerst werden gedwongen naar Amster dam te verhuizen en daarna werden gedeporteerd naar de 'concentratiekampen', waar ze zijn vermoord. VLISSINGEN - "Een goed ini tiatief", volgens burgemeester Bas van den Tillaar die ook met de stoet meeliep. In de Lepel straat werden twee stenen ge plaatst voor Barend Bouman en Liza Noach die daar hun manufacturenwinkel hadden. Van den Tillaar: "Herdenken is belangrijk. Een zichtbare her innering die zeker ineen tijd van weer oplaaiende rassen haat en discriminatie ook als waarschuwing dient" Op de Nieuwendijk, naast het Lom bardstraatje, waar Hendrika Glazer - van der Sluis en haar dochter Mina Helena Salomé woonden, werden twee ste nen gelegd. Iets verderop werd stilgestaan bij het huis van Ja cob Cracau. Van de bekende familie Cracau, die een handel hadden in lompen en meta len kwam bijna niemand terug van de vernietigingskampen. Nabestaanden Van sommige getroffen fami lies waren ook nabestaanden aanwezig bij de steenlegging en werd bij elke locatie een ge dicht voorgedragen en een ge bed opgezegd. Katie Heijning vertelde bij elke locatie die werd bezocht kort iets over de geschiedenis van de man, vrouw of kind in kwestie die daar hadden gewoond: "Het gaat over gewone Vlissingers die hier leefden en werkten en hun dagelijkse bestaan had den. Ze leefden onder hun stadsgenoten, hadden een zaak, een baan en waren be trokken in het verenigingsle ven. Na het uitbreken van de oorlog kwamen zij door steeds strengere regels en verboden steeds meer in een isolement en en moesten uiteindelijk naar werkkampen waar ze hun dood tegemoet gingen." Als laatste werd een steen ge- legd bij het voormalige woon huis van Jacob Willem Lourier die tot aan zijn gedwongen evacuatie aan de Walstraat 2 woonde. Van sommige slacht offers is niet zoveel bekend. Maar van bijvoorbeeld Barend Bouman en Liza Noach be staan zelfs nog 'bewegende beelden' dankzij filmer Mar cus (Max) Peereboom, die in Vlissingen woonde en familie- beelden vastlegde op smalfilm waarvan in de jaren '90 de fa miliekroniek 'De Maalstroom' is ontstaan. Een aangrijpende documentaire met beelden van de sterke en hechte familiever- ban-den in het vooroorlogse C5«ry>rTm' Enkele sprekers en belangstellenden bij de onthulling van de struikelstenen in Zissingen. FOTO: St Struikelstenen Zeeland. Vlissingen. Max Peereboom en zijn vrouw Anna en twee kleine kinderen woonden ook in Vlissingen. Max was be drijfsleider in de winkel van Bouman in de Lepelstraat. Zelf woonden zij aan de Singel. Daar kunnen in de nabije toe komst dus ook nog vier strui kelstenen worden geplaatst. In totaal werden meer dan 40 Joodse Vlissingers op trans port gesteld die vervolgens in verschillende kampen zijn om gebracht. De secretaris van de Stichting Struikelstenen Mari anne Gossije: "Het is de bedoe ling in de nabije toekomst alle Joodse slachtoffers te geden ken met struikelstenen.". OOSTKAPELLE - Op 30 augus tus en 27 september organi seert Stichting Hart voor de Zorg samen met vele samen werkingspartners de Walcher- se ontmoetingsdagen voor 55 plussers. Ontmoeten, na tuur en bewegen staan hier bij centraal. Om de gasten (55 plussers die thuis wonen en gebruik maken van zorg en ondersteuning) een bijzondere dag te laten ervaren, worden er per ontmoetingsdag vijftig vrijwilligers gezocht Per ont moetingsdag is er ook plaats voor vijftig deelnemers. De da gen vinden plaats in en rond museum Terra Maris in Oost- kapelle. Deelnemers krijgen tijdens de ontmoetingsdag een divers activiteitenprogramma aangeboden. Het varieert van een rondleiding door natuur gebied de Manteling tot schil deren en boetseren in de tuin. Iedere deelnemer wordt (in dien gewenst) gekoppeld aan een vrijwilliger. De vrijwilliger begeleidt de desbetreffende deelnemer de hele dag. Men sen met ervaring in het on dersteunen van mensen die gebruik maken van rolstoelen en rollators (of die bereid zijn hier een korte workshop over te volgen) worden van har te uitgenodigd zich aan te melden. Voorafgaand aan de ontmoetingsdag(en) worden de vrijwilligers goed geïnfor meerd middels een rondlei ding door Terra Maris en een korte informatiebijeenkomst. Wil je hieraan bijdragen? Aanmelden kan tot 12 juli via Janneke of Rianne van vrijwil- ligerssteunpunt Samen Vrij willig (Welzijn Middelburg): vrij wi 11 ige r@ we Iz ij n m iddel- burg.nl of 0118-727029. Struikelstenen (Stolpersteine) zijn kleine keien van 10 x 10 x 10 centimeter, bedekt met een bronskleurig metalen plaatje. Zij zijn bedoeld als herinnering aan de weggevoerde en omgebrachte Joden in de Tweede Wereldoorlog. Sinds 1994 zijn verspreid over verschillen de landen in ongeveer duizend Europese steden en dorpen meer dan 70.000 van deze steentjes geplaatst door de initiatiefnemer, de Duitse kunstenaar Gunter Demnig. MIDDELBURG - Vrijdag avond 21 juni wordt de elfde Griffioenloop ge houden in de Middel burgse wijk Griffioen. Kinderen lopen 1,5 kilo meter, volwassenen kie zen uit 5 of 10 kilometer. Kinderen (tot en met groep acht van de basis school) lopen gratis, vol wassenen betalen vier euro bij inschrijving op www.inschrijvenzeeland. nl of vijf euro bij de start. Start en finish zijn bij wijkcentrum Hof 't Seijs, Griffioenstraat 44. Daar is ook kleedgelegenheid. Een repetitiemoment van de moderne groep. FOTO: Lisette Jacobs VLISSINGEN - Zaterdag 22 juni geeft dansschool Dan zette uit Middelburg een leeriingenvoorstelling in het Arsenaaltheater in Vlissingen. In de voorstelling 'Droom met open ogen' staat het najagen van je dromen centraal. De middagvoorstelling begint om 15.00 uur en de avondvoorstel ling om 19.30 uur. Tickets zijn voor 10 euro verkrijgbaar op www.danzette.nl/voorstelling of in het theater. WESTKAPELLE - In het Pol derhuis wordt op 29 juni om 8.00 uur een Mannenontbijt gehouden. Alleen mannen kunnen zich opgeven. Tijdens het ontbijt kun je kennis ma ken met de andere mannen, aansluitend is er een activiteit. Deze ochtend zal historicus Hans Sakkers een lezing ge ven over 'Artsen in de Twee de Wereldoorlog'. Het verhaal van John O. Forfar zal ook aan bod komen, een Britse arts waar in Dishoek nu een straat naar is vernoemd. Na de lezing gaat de groep naar Dishoek om een bunker te bezoeken die dienst heeft ge daan als hospitaal bunker ge durende de oorlog. Geef je op voor 27 juni via info@polder- huiswestkapelle.nl of 0Tl8- 570700 De kosten zijn 8 euro. VLISSINGEN - Kom woensdag 26 juni van 10.00 tot 12.30 uur naar het inloophuis aan de Badhuisstraat 60 in Vlissingen voor koffie, thee, een praat je en spelletjes zoals biljarten, sjoelen, rummikub, dammen en schaken. Tevens is het elke maandag en vrijdag geopend van 10.30 tot 15.00 uur. ZEELAND - In het kader van de Zeeuwse Tuin 2-daagse zijn in de gehele provincie Zeeland tuinen geopend op dezelfde twee dagen. Deze Zeeuwse Tuin 2-daagse wordt gehou den op vrijdag 21 en zaterdag 22 juni, beide dagen van 10.00 tot 17.00 uur. Dit jaar doen maar liefst 20 tuinliefhebbers mee aan dit evenement, waar onder enkele gespecialiseerde kwekerijen. De tuinen kunnen worden bezocht zónder voor af de gebruikelijke afspraak te maken met de tuineigenaar. De deelnemende tuinen zijn zeer gevarieerd, van groot tot klein, van?cottage- tot land schapstuin. Het zijn allemaal tuinen die door de eigena ren met veel liefde, geduld en plezier zijn aangelegd en ze worden met passie onderhou den. We laten het graag aan u zien. De adressen en foto's van de tuinen kunt u vinden op www.zeeuwsetuin2daag- se.nl of op de Facebook pagina Zeeuwsetui n2 -da agse.

de Faam | 2019 | | pagina 5