Tentoonstelling Veere daar moest je geweest zijn 9 Vrijwilligers bedankt Rommelroute Sint Laurens Open avond techniek Broeder Dieleman Rommelmarkt W Serooskerke Violisten orkest in concert Messiaanse dienst Shavuot Pottenbakkers op de schop HISTORISCH VEERE De Faam woensdag 29 mei 2019 IN DE TWINTIGSTE EEUW TELDE VEERE TIENTALLEN KUNSTENAARS WALCHEREN KORT In de loop van de twintigste eeuw woonden en werkten of bezochten meer dan duizend beeldend kunstenaars dit pittoreske havenstadje. Veere was merkwaardig genoeg als ultieme schildersplek bekender in het buitenland dan in Nederland. 'Veere daar moest je geweest zijn' was niet voor niets het internationale schilderscredo tijdens het Interbellum, de bloeitijd van Veere als kunstenaarskolonie. Honderd jaar Precies honderd jaar lang woonden en werkten of be zochten beeldend kunste naars Veere en haar directe omgeving. Niet voor niets is het Zeeuwse Veere tot op de dag van vandaag één van de meest geschilderde steden van de Lage Landen. De eer ste kunstschilder die zich in december 1892 met zijn ge zin in Veere vestigde in Het Werfhuis was de uit Delft af komstige tekenleraar Bernard Plasschaert (1839-1893). De laatste beeldend kunstenaar uit de oude 'oorspronkelijke' Veerse kunstenaarskolonie was Sarika Góth (1900-1992). Havenstad Veere heeft van oudsher een grote aantrek kingskracht op beeldend kunstenaars. In de Schotse Huizen hangt werk uit de jaren van de Veerse kun stenaarskolonie. In het Stadhuis worden werken getoond waarin het vijf- tiende-eeuwse monument zelf een hoofdrol speelt. In Museum Veere is vanaf 2 juni de bijzondere tentoonstel ling Veere daar moest je geweest zijn; Veere als nationale en internationale kunstenaarskolonie 1892-1992 te zien. VEERE - Tijdens de twintig ste eeuw was Veere een ware kunstenaarskolonie. Muse um Veere laat in een nieuwe kunstexpositie in de Schotse Huizen en het Stadhuis een bijzondere selectie zien van het werk van deze kunstenaars, samengesteld door gastcon servator Joost Bakker. Betoverend De Zeeuwse havenstad Veere heeft van oudsher een grote aantrekkingskracht op beel dend kunstenaars. Schilders werden betoverd door en be smet met de zoete ziekte die Veerisme' heet: een onge neeslijke verliefdheid op het pittoreske stadje. Beroemd Veere ernstig in verval. De belangrijke wolhandel met Schotland was tot stilstand ge komen en het duurde nog tot eind negentiende eeuw voor Gezicht op Veere vanuit Oostwatering, olieverf op board het herstel zich inzette. Kunst schilders ontdekten toen we derom Veere en vestigden zich er. In de loop van de twintigste eeuw woonden en werkten of bezochten meer dan duizend beeldend kunstenaars dit pit toreske havenstadje. Veere was merkwaardig genoeg als ultieme schildersplek beken der in het buitenland dan in Nederland. 'Veere daar moest je geweest zijn' was niet voor niets het internationale schil derscredo tijdens het Interbel lum, de bloeitijd van Veere als kunstenaarskolonie. Het winkelcentrum aan de Pottenbakkerssingel in Middelburg gaat op de schop. FOTO. PR MIDDELBURG - Op donderdag 13 juni is de Lange Jan Awards waarderingsavond in de Mid delburgse schouwburg, een avond voor vrijwilligers waar van het vrijwilligerswerk ten goede komt aan de gemeente Middelburg.. Het belooft een feestelijke avond te worden, waarbij vrijwilligers bedankt worden voor hun onbetaal bare inzet. Ze worden verrast met mooi entertainment. Ook is er alle gelegenheid om an dere vrijwilligers te ontmoeten en bij te praten onder het ge not van een hapje en drankje. Natuurlijk worden ook de Lan ge Jan Awards uitgereikt. Wil je erbij zijn op 13 juni? Meld je dan uiterlijk 4 juni persoonlijk aan via award@welzijnmid- delburg.nl of via 0118-727027. Je mag 1 introducé meenemen. De ontvangst is vanaf 18.45 uur en de afsluiting rond 2Z30 uur. Geef bij je aanmelding je naam, postadres, e-mail, tele foonnummer, bij welke orga nisatie je vrijwilligerswerk doet en als je een introducé mee wil nemen, graag zijn of haar naam. SINT LAURENS - Zaterdag I juni vanaf 9.00 uur is er een rommelroute langs de Noord- weg en in Sint Laurens. Er zijn koopjes te kust en te keur in tientallen tuinen en opritten. ZEELAND - De examens zijn achter de rug en het school jaar is bijna ten einde. Weet jij al watje gaat doen komend schooljaar? Dinsdag 11 juni is het open avond bij Goflex. Theorie op het Roe, techniek bij Goflex. Tijdens de inloop avond is het Goflex trainings centrum aan de Columbusweg 12b in Goes geopend van 18:00 tot 20:00 uur. Er zijn praktijkin structeurs, coaches en Gof- lexers aanwezig. Zij kunnen je alles over technische MBO leerwerktrajecten vertellen. Stel je vragen en laat je infor meren over opleidingen, loop baanadvies, leerwerkplekken, vakgebieden et cetera. MIDDELBURG - Sinds een aantal maanden heeft broe der Dieleman "een werkplaats voor liedjes en objecten" waar hij werkt aan "Voorwerpen voor gesprek": een alternatief Zeeuws archief dat bestaat uit verzameling vondsten, gelui den, verhalen en liedjes. Broe der Dieleman is een muzikant en kunstenaar woonachtig te Middelburg. Hij schrijft liedjes in het Zeeuws Vlaams en geeft op 29 mei en 5 juni twee klein schalige voorstellingen in zijn werkplaats. Aan de hand van zijn archief vol gevonden voor werpen en geluiden zingt hij liedjes en verteld hij verhalen over Zeeland die een unieke blik geven op de geschiede nis en heden van onze Pro vincie. Er zijn per voorstelling 10 tickets te koop, te verkrij gen via demannenbroeders@ gmail.com. De Voorstellingen zijn op 29 mei om 19.30 in de werkplaats van broeder Diele man, Lange Noordstraat 25 in Middelburg. Op 30 mei speelt broeder Dieleman zijn met band in 't Beest in Goes. In juni en augustus volgen nog het Eindeloos Eiland festival. Voor alle overige tourdata zie www.broederdieleman. com. SEROOSKERKE - W Seroos- kerke houdt zaterdag 1 juni van 9.00 tot 12.30 uur de jaarlijkse rommelmarkt. Tijdens de rom melmarkt kunt je onde andere genieten van een lekker bakje koffie met een overheerlijke vers gebakken wafel of oliebol. VLISSINGEN - Zaterdag 1 juni speelt het violisten orkest uit Vlissingen om 14.30 uur in Ter Reede. Wij zijn een orkest met alleen violisten in leeftijd vari ërend van zes tot zeventig jaar. De fijne kneepjes van het viool spelen leren we van Naomi de Keijzer. Sommigen spelen al zeven jaar; sommigen nog maar een paar maanden en samen brengen we zowel mo derne als klassieke muziek stukken. We spelen popliedjes van nu of wat ouder, musical hits en klassieke muziek. Roos- marijn Klopper zal een aantal nummers met ons meezingen. We worden daarbij begeleid door een band met Henk van Hoven op bas. Wouter de Bruin op gitaar. Job de Keijzer op per cussie en Ruben de Keijzer op toetsen en saxofoon. MIDDELBURG - Shavuot is bij velen bekend als pinksterfeest. Dit is niet alleen de uitstorting van de Heilige Geest. Wist u dat Pinksteren vijftig (50) be tekent? En waarom eigenlijk? Bent u nieuwsgierig over de Bijbelse betekenis van dit feest wat al in het Oude Testament gevierd werd? Kom dan zon dag 9 juni naar onze dienst. Het begint om 13.00 uur/in loop vanaf 12.30 uur. Tijdens de dienst is er crèche. En na de dienst is er gelegenheid om met elkaar wat te eten en na te praten. Messiaanse Gemeente Zeeland, Noordweg 372, Mid delburg. www.messiaanszee- land.nl MIDDELBURG - Me- dio juni start een groot schalige renovatie van het winkelcentrum aan de Potten bakkerssingel in Middelburg. Het gehele winkelcentrum en ondergelegen parkeergara ge wordt toekomstbestendig gemaakt. Gedurende de ver bouwing van ongeveer een jaar blijft het winkelcentrum geopend. Ook na de renovatie blijft het een winkelcentrum voor de dagelijkse boodschap pen. De meeste huidige huur ders, zoals Albert Heijn, Etos, Gall Gall, Action, de Schoen maker en 't Smoske blijven in het winkelcentrum. Daarnaast is er ruimte gecreëerd voor en kele nieuwe winkels. De twee entreezijdes worden vergroot met transparante glazen puien en het dak en de gevels wor den hoogwaardig geïsoleerd. De entree aan de kant van de binnenstad komt tegenover de brug te liggen. De entreehal aan de kant van het parkeer terrein en de parkeergarage krijgt elektrische rolpaden. Ook krijgt de parkeergarage een cosmetische make-over met een nieuwe indeling. In tern worden de winkelpuien vernieuwd en komt er behal ve zuinige LED-verlichting ook daglichttoetreding via het pla fond. Bezoekers kunnen na het parkeren van hun auto gemak kelijk langs alle winkels naar de brug richting de binnenstad lopen. Het werk wordt uitge voerd door Ban Bouw.

de Faam | 2019 | | pagina 19