Kweeklust viert 100 jaar op de tuinen De Faam WOENSDAG 15 MEI 2019 Opgericht op 14 april 1919 TUINIEREN IS EEN HOBBY VOORALLE LEEFTIJDEN. JUBILEUMBOEKJE EN CHEQUE 100 JAAR KWEEKLUST Theo Rietveld De 540 leden van de volkstuinvereniging Kweeklust in Mid delburg zijn verwend: op maar liefst acht complexen, ver spreid langs de randen van de stad, kunnen zij hun liefhebbe rij uitvoeren: het kweken van groente, het oogsten van fruit of zaaien van bloemen. Het is één van de grootste volkstuin verenigingen van het land. De aanleiding om een moestuin te beginnen is in de loop van de tijd wel veranderd. MIDDELBURG - Het eeuw feest wordt dit jaar door Volk stuinvereniging Kweeklust bescheiden gevierd. Tijdens de officiële viering bood voorzit ter Henk Rietveld op donder dag 18 april op het complex Oude Veerseweg het eerste exemplaar van het door Car- la Pouwer geschreven jubile umboekje aan aan wethouder Chris Dekker. Henk Rietveld vertelde dat op alle andere acht complexen het jubileum op verschillende manieren wordt gevierd. Elk complex krijgt, al naargelang het aantal leden, een jubileumbedrag dat besteed kan worden aan een borrel, lunch of iets tastbaar dere. Het bestuur heeft ook voor elk complex een nieuw naambord laten maken. 1919 - 2019 Het is te danken aan de in spanningen van een leraar aan de Rijkstuinbouwschool in Middelburg dat er ooit een volkstuinvereniging is geko men. Ir. D. Bloemsma vormde een bestuur en er werd met 60 leden begonnen, verspreid over terreinen aan de Vlissing- seweg, Nadorst, Segeerssingel en Karelsgang. De eerste 25 jaar gingen gepaard met pie ken en dalen. Economische achteruitgang en bezettingsja ren in de jaren '30 en '40 waren zware tijden voor het bestuur. Na de oorlog volgde de weder opbouw en groeide het aantal leden. De Watersnoodramp in 1953 zorgde voor een nieuwe tegenslag: veel percelen had den last van teveel zout en de gemeente vorderde zelfs per celen voor tijdelijke bewoning. Toch steeg het aantal leden zo snel dat zelfs in 1958 een le denstop moest worden afge kondigd. Vanaf 1985 breidde het aantal complexen weer uit De eerste waterleiding werd in 1968 aangelegd aan de Nadorst Opvallend is dat er nergens toiletten zijn. Roel Schouw vertelt mij dat ieder een daarvoor een eigen op lossing heeft: "Wie een huisje heeft, gebruikt een emmer, het is financieel niet haalbaar." Elk lid onderhoudt zijn/haar eigen lapje grond. Daarnaast kennen complexen één of meer on- derhoudsdagen: op vrijwillige basis wordt samen gewerkt aan schone paden, nieuwe ter rassen en andere werkzaam heden. De terreincommissaris heet nu terreincoördinator en is verantwoordelijk voor het terrein. Vanaf de jaren '90 is volkstuinieren niet alleen noodzaak maar ook een vorm van vrijetijdsbesteding. Op steeds meer complexen zie je bloemen, sierboompjes en tuintjes verschijnen, waar op wordt gerecreëerd. Er ko men nieuwe soorten groenten en fruit en de manier waarop wordt geteeld is veranderd. Veel leden vinden het belang rijk om zelf hun groenten en fruit biologisch verantwoord te telen. Twee van de complexen beschrijf ik uitgebreid; de an dere zes zijn: Griffioen, St Lau rens, Zuid 1 en 2, Veersepoort Nadoretweg. Sinds het tweedejaar bewerkt Roel Schouw zijn 500 m2 aan de Nadorst. De voormalige restaurant- en instellings kok /beheerder "Ik kon met vervroegd pensioen. Dagelijks ben ik 2 a 3 uur op de tuin bij goed weer. Veel kennis doe je op bij je tuingenoten. De houten blokhut kocht ik tweedehands op Marktplaats. Mijn tuin heb ik kloksgewijs ingedeeld in een aan tal percelen: aardappels, bieten, koolrabi, laagstamfruit, kruiden, kweekkas, druiven. Recepten wissel ik soms uit met medetuin ders. Hier op de Nadorst kom je tot rust. Zuid 2 (Oosteree Lageweg). Roy Hamen: "Ik ben geboren in Suriname en heb als kind leren koken en tuinieren. Beide komen nu goed van pas. Ik voel mij Middelburger en heb tot een paar jaar geleden in Goes ge werkt als automonteur. Vorig jaar maart kwam ik op de tuin ongelukkig ten val toen ik op een trap stond om een paal de grond in te slaan. De revalidatie kostte me een jaar. In de tussentijd hebben tuinburen mijn tuin bijgehouden. Naast koken en tui nieren maak ik tochten op mijn racefiets. Eens een sportman altijd een sportman." Griffioen. Bram is sinds zijn pensionering bij elk weertype op de tuin te vinden. Naast de tuin is hij lid van de onderhoudsploeg. Vanmiddag schoffelt hij de grond los. Bram: "Het geheim van goed tuinieren is dat je het onkruid vóór bent; lostrekken voordat het in bloei komt. En bij droog weer niet te snel sproeien. Kleigrond blijft vochtig tot een aantal centimetere onder de oppen/lak te. Zoiets leerde ik al van mijn oudere op de boerderij. Ik heb de tuin al meer dan 30 jaar en was vroeger lid van de onderhouds ploeg. De tuin is mijn lust en mijn leven." St Laurens (van 't Hoffweg). Fred Mes is een gepensioneerde Rotterdamse politieman en heeft zijn 100 m2 driejaar geleden over genomen van een oudere man die het niet meer kon. De perenboom, appelboom en gereedschapshuisje heeft-ie overgenomen. Op de padvinderij leerde hij ooit tuinieren maar van Friese Jelle en Zeeuwen Bert en Wim leert hij de fijne kneepjes. Fred zingt solo in een koor, tennist en gaat in juni naar Frankrijk. Zijn zoon plukt dan de rijpe aard beien en onderhoudt zijn moestuin. Fred is een tevreden man. Voorzitter Henk Rietveld neemt de cheque van wethouder Chris Dekker in ontvangst op het complex aan de Oude Veerseweg. Foto: Theo Rietveld rtvkf/iltbétfJ Leden van de Nadorst schaften van het jubileumgeld een partytent aan. en Oude Veerseweg. Nadorst De Nadorst is het enige com plex dat sinds de jaren '90 in eigendom is van de vereniging. Het ligt aan het Baaijenom- pad en heeft een oppen/lak te van 2,3 ha. Achter het hek staat het cadeau van het be stuur: een witte partytent Op zaterdag voor Pasen worden de 145 leden opgewacht met een hapje en een drankje en krijgen ze het jubileumboek je. Terreincoördinatoren Kees en Diane Hoogerland laten mij het complex zien dat in middels is omgeven door de wijken Prooijenspark en Veer sepoort. Het ziet er verzorgd uit; schone paden en nette tuinen. Opvallend is dat dit het enige complex is waar de vrouwen in de meerderheid zijn. Kees en Diane vertellen dat beide stukken grond ooit in 1919 en 1929 van boeren zijn aangekocht. De eerste tuinders waren mannen. Het doel was om in tijden van armoe zelf eigen groente en aardappelen te verbouwen. Nu is tuinieren een hobby in plaats van nood zaak. De gebruikers huren van af een paar tientjes een lapje grond en hebben de keuze uit verschillende groottes. Steeds meer gezinnen zie je verschij nen, naast de ouderen die er soms al ruim 40 jaar een tuin hebben. "De verscheidenheid maakt het zo mooi", aldus Diane. Adelaarstraat 25 jaar geleden pachtte de ver eniging een perceel in de wijk 't Zand aan de Adelaaretraat. Het stuk grond is terugge bracht naar 0,1 ha in verband met nieuwbouw. Op acht tui nen beoefenen voornamelijk wijkbewoners hun hobby. Het complex krijgt dit jaar als laat ste een eigen watervoorzie ning. Ook hier gewassen als: aardappels, aardbeien, boon tjes, bessen, fruitbomen en bloemen. Een knus, onopval lend stukje tuin. Wethouder Chris Dekker kreeg op het complex aan de Oude Veerseweg uit handen van voorzitter Henk Rietveld het eerste exemplaar van het jubileumboekje 100 jaar volkstuinvereniging Kweeklust. Op zijn beurt gaf hij een cheque van €100. Op alle com plexen zijn nog tuinen te huur. Info www.vtvkweeklust.nl

de Faam | 2019 | | pagina 23