Buxusmot MARCEL Ü3 De Faam WOENSDAG 15 MEI 2019 •- KOUDEKERKE - aldus alge meen directeur Sjacco Joziasse van Intratuin Koudekerke, aan de Galgeweg 5. Joziasse loopt naar bui ten waar diverse alternatie ven voor de Buxus staan. De Buxusmot is al een tijd in ons land. Algelopen jaar is die over de Westerschelde gekomen. Dat heeft kwekers de tijd ge geven om te zoeken naar al ternatieven voor de Buxus. Die zijn vier jaar geleden al begon nen, anders waren er nu nog geen planten met bollen ge weest. Zo is er de Ilex crenata. Die lust hij niet. Ook is er de Lonicera nitida. Die laat zich in allerlei vormen knippen." Medewerker Victor Goede- gebuure wijst naar de laatste Buxusplant in het assortiment van de Koudekrkse Intratuin. "Dan is het klaar", verdui delijkt hij. Vervolgens loopt hij naar het alternatief Ilex en pakt er een op. "Die gaan hard. Pas nog bijgevuld en bij na allemaal weg." Dan geeft Joziasse uitleg over de ver schillende bestrijdingspro- ducten tegen de Buxusmot. Hij pakt een val en vertelt dat daar een vrouwelijke geur komt die de mannetjes lokt en gevangen neemt. Hierdoor blijft bevruchting achterwege. Een ander artikel om te voor komen is het lavameel over de Buxus te strooien. "De plant kan ertegen, maar de rups lust het niet" Een derde mogelijk heid is de Eco Kuur. Het geur- middel maakt het voor de rups onaantrekkelijk op de Buxus. 'De buxusmot is sinds drie jaar op Walcheren. Dit jaar is niemand ontzien", vertelt algemeen medewerker Pe ter Hofman van GroenRijk in Middelburg. "Vooral de buxus moet het ontgelden, soms komt het ook op andere planten. De buxus is een populaire heg en ook als sierlijke bol aantrekkelijk. Functioneel en leuk om in je tuin te hebben. Altijd mooi groen en compact De verkoop is vooral door de buxusmot totaal ingestort kan ik wel zeggen. Vorig jaar werd er nog een enkele buxus verkocht." Wat zijn de eventuele al ternatieven voor de buxus? Hofman. "Bijvoorbeeld de Eu- onymus fortunei, ofwel: kardi naalshoed en de Ilex crenata, omdat die laatste op de buxus lijkt." Hofman laat weten dat hij en zijn collega's de afgelopen maand zeker een keer per vijf minuten een vraag over buxusmot kregen. "Vragen over wat er aan de hand is, of wat de mensen eraan kunnen doen. Ze willen weten of de buxus nog te redden is. Soms laten ze foto's zien. Vaak zit er bloed, zweet en tranen in het verzorgen van de buxusbol- len. Hebben ze steeds de juiste voeding gehad en al dat werk zien ze binnen een paar we ken ten gronde gaan." Wat doet dit met de popula riteit van de buxus? Hofman: "Het blijft een mooie plant Maar momenteel niet haal baar. Beter kan er gekeken worden naar alternatieven. Ik denk wel dat het voorbij gaat. Je ziet bij zulke situaties vaker dat het komt en weer gaat." "Het is een epidemie. Het is overigens niet de mot, maar de rups die drie tot negen we ken aan het knagen is." Kan het worden voorkomen? Hofman: ""Ja en nee. Je kan een val ophangen of lava- meel poederen. Dan is er de grootste kans dat ze aan de buxus voorbij gaan. Maar dat is nooit honderd procent ge garandeerd. Ik heb de indruk dat lavameel erg gewild is en goed werkt. Zeker in het be ginstadium. Een val plaatsen of lavameel gebruiken kunnen de mensen het beste doen om huin plantjes te beschermen. En ondertussen vooral ook de buxus goed voeden om die weer sterk te maken." "Vraatschade aan de buxus is ook te bestrijden door de inzet van aaltjes", legt Hofman uit. Die zijn natuurlijke vijanden van de rupsen en dringen hun prooi binnen. De prooi wordt als voedselbron en broed- kamer gebruikt waardoor ze binnen enkele dagen dood gaan. "Ze moeten met water gietend over de buxus worden toegediend. De worm wordt geïnfecteerd en is binnen drie tot viujf dagen dood." Soms moet dit worden herhaald. Er zijn verschillende manieren om buxusmot te bestrijden. Dat is afhankelijk van de ver schillende stadia van de mot Tijdens het gesprek met Hof man wordt duidelijk dat ze de buxus niet meer kwijtraken aan de groen-liefhebber. In de winkel staan verschillende schappen met bestrijdings middelen tegen de buxusmot. Hij laat er diverse zien. Bij voorbeeld producten die op chemische basis zijn gemaakt, op natuurlijke en biologische basis en de plastic vallen. Hij haalt er een uit de verpak king en zet die behendig in elkaar. Bestrijding: Er is een poederverstuiver met lava meel op de markt. De poeder verstuif je over de buxus heen De lava is een gesteente en dit vormt een barrière waardoor de buxus onaantrekkelijk en minder toegankelijk wordt. Het maakt het blad steviger en de buxus wordt gezonder." Mezen GroenRijlc Er is vorig jaar een onderzoek geweest waar veertien bestrijdings middelen in een dode mees zijn gevonden. Het gaat om

de Faam | 2019 | | pagina 19