Risico op blauwtong in Zeeland groeit Habitants naar De Piek Rotary helpt Lentekind Controles bij evenementen Helden van de hulpverlening Cursussen in Whatsapp en Instagram Crowdfunding Uncle Beach Labyrintdag in het park De Faam WOENSDAG 24 APRIL 2019 België beperkingsgebied serotype 8 VERDERE VERSPREIDING BLAUWTONG WAARSCHIJNLIJK OVERDRACHT BLAUWTONG John de Kok 'Vaccin tegen blauwtong serotype 8 weer beschikbaar'. Een korte mededeling van LTO (Land- en Tuinbouw Organisatie Nederland) die ons even achter de oren doet krabben. ZEELAND - Elke schapen- en rundveehouder die we bel len weet het al. Er is op 12 december 2018 blauwtong vastgesteld in het zuidwesten van Duitsland, nadat de ziek te in 2015 weer in Frankrijk opdook, gevolgd door Zwit serland in 2017- Dit zijn eer ste gevallen sinds november 2009. Blauwtong is een ziekte die herkauwers treft. Schapen, geiten en runderen, waarbij met name schapen ernstig ziek kunnen worden en kunnen overlijden. "Er is een reële kans dat blauwtong naar hier komt. In België is het intussen ook geconstateerd. Tot voor kort had België een verplichte vac cinatie, wat een goede buffer voor ons was, maar die is dus komen te vervallen. Verdere verspreiding is waarschijnlijk", vertelt Jos Peerlings ZLTO spe cialist voor dieren. De variant die nu in Duitsland en België is geconstateerd lijkt minder hef tig te zijn dan de uitbraak van ruim tien jaar geleden. Vacci neren is dan ook op vrijwillige basis. "Een eigen risico afwe ging voor de veehouder". Vaccineren? "Bij de vorige blauwtong-cri- sis had ik alleen voor de hob by schapen, daar zijn er wel een paar van dood gegaan", zegt schaapherder Jan Kal- jouw. Inmiddels heeft zijn bedrijf Kaljouw Landschaps beheer 1500 schapen en 1000 lammeren die in Walcheren en Schouwen-Duiveland in onder andere bermen en na tuurterreinen gras, bloemen en kruiden eten. "Schapen zijn ecologische grasmaaiers" grapt Kaljouw. "Ze nemen tussen hun hoefjes en in hun vacht zaden mee, wat de biodiver siteit bevordert". Of vaccineren zin heeft betwijfelt Kaljouw: "De vraag is of je er op tijd bij bent en of het afdoende is". Ook rundveehouder Hans van Ham uit Kattendijke denkt dat vaccineren te laat is. "Als mijn De schapen van Kaljouw Landschapsbeheer kan je op Walcheren en Schouwen-Duiveland in bermen en open gebieden tegenkomen, 2300 schapen vaccineren zonder vergoeding is een gigantische kostenpost. veearts zegt dat ik moet vac cineren dan doe ik het, maar ik verwacht niet dat het gaat gebeuren. Het grootste pro bleem met blauwtong bij run deren is de dracht. Het embryo kan verworpen worden. Tien jaar geleden heb ik er gelukkig Blauwtong is een virusziekte die door Culicoi- des-soorten (knutten: zeer kleine bloedzuigende mugjes) wordt overgebracht Besmetting van dier op dier is ook mogelijk via gebruik van niet schone naalden, of sperma. Zieke dieren kunnen elkaar niet direct besmetten. weinig last van gehad". Harry Visser van Schaapskooi Schaap en Zo uit Heinkenszand vindt vaccineren nutteloos. "Het kost een hoop geld en je hebt geen garantie of het vaccin helpt Tien jaar geleden hebben wij er geen enkele last van gehad en mochten er nu toch dieren overlijden dan kost het net zo veel als vaccineren". Dierenarts Verboom (rundvee specialist bij DAC Overschelde): "De incubatietijd bij blauwtong varieert van vijf tot twintig da gen. Het zijn vooral schapen die ziek worden. Bij de overige herkauwers is het ziektebeeld zeer mild tot subklinisch (zon der symptomen). Bij klinische blauwtong kunnen we ver schillende symptomen waar nemen onder andere koorts (gedurende zes tot acht da- De GD (Gezondheids dienst voor Dieren) is tegen verplicht vaccine ren omdat zonder vergoeding de benodigde dekkingsgraad niet wordt gehaald. LTO adviseert schapen wel te vaccineren omdat je te laat bent mocht de ziekte echt doorbreken. De blauwtong die in België is aangetroffen is alleen via m eikcontroles bij koeien. Onder schapen is nog niets geconstateerd. gen), opgezwollen kop en lip pen van het dier en aantasting van de longen. De keuze van een veehouder om de dieren te vaccineren is vrijwillig. In Bel gië was voorheen het vaccine ren tegen blauwtong verplicht, dit betekende dat er rondom Nederland een buffergebied gecreëerd werd. Onlangs is deze verplichting tot vaccine ren in België opgeheven. Wat betekent dat het buffergebied rondom Nederland zal komen te vervallen waardoor de kans tot het oplopen van blauwtong groter zal worden". VLISSINGEN - Podium De Piek introduceert op vrijdag avond 26 april een nieuwe Nederlandse topband in Zeel and. Dan treedt de Nijmeegse groep Habitants op. Verwacht eigengereide gitaar gedreven soundscapes, met hemelse zang en een onderhuids klop pend ritme. In het voorpro gramma ook iets bijzonders: de Vlissingse zanger, Gitarist en songschrijver Jeremy Lahr (18 jaar) met zijn band, een opeen hoping van jong talent uit Vlis- singen. De optredens beginnen om 21.00 uur. Zaal open vanaf 20.00 uur Entree 10 euro (met DePiek-knipkaart 7,50 euro). MIDDELBURG - De Rotarydub Middelburg steunt Stichting Lentekind met 4.000 euro. Het geld wordt besteed aan een zogeheten belevenistafel. Jaar lijks kiest Rotary Club Middel burg een goede bestemming voor gelden die via fundrai- sing zijn verwon/en. Dit jaar is gekozen voor een bijdrage aan een zogenaamd HOPLA bord, een digitaal betekenis bord dat kinderen helpt bij het ontwikkelen van hun re actievermogen. Stichting Len tekind Zeeland voorziet in de dagopvang van gehandicap te kinderen in alle leeftijden. Het is een orthopedagogisch dagcentrum voor kinderen van 0 tot ongeveer 7 jaar met een verstandelijke beperking/ ontwikkelingsachterstand en kinderen en jongvolwassenen met een ernstige meervoudige beperking. Niet alle hulpmid delen worden vanuit de over heid voorzien; daarom is een steuntje via particuliere bijdra gen enorm welkom. Voor meer info over stichting Lentekind en Rotary http://stichtinglentekind.nl en www. rotary, nl/middelburg/ DOMBURG - Ook in de ge meente Veere geldt het al coholverbod voor jongeren onder de 18 jaar. Veel aandacht is uitgegaan naar de horeca en de sportverenigingen. In sa menwerking met Koninklijke Horeca Nederlanden is het ho- recapersoneel beter geïnstru eerd. Er zijn posters en folders (ook in het Duits en Engels) ge maakt en er zijn verschillende controles uitgevoerd. Met de sportverenigingen zijn afspra ken gemaakt. Maar bij allerlei evenementen wordt ook al cohol verstrekt De gemeente Veere gaat de organisatoren van evenementen nu ook be naderen over het verbod op en het verstrekken van alcohol aan jongeren onder de 18 jaar. Tijdens evenementen gaan preventie-organisaties zoals Indigo en Stichting Welzijn Veere aan de slag en er wordt gecontroleerd. ZEELAND - Zijn jij of je gelief den betrokken geweest bij een ramp of ongeluk? Heb je altijd al dankjewel willen zeggen tegen de mensen die je toen geholpen hebben? Een nieuw tv-programma van de NPO helpt je om deze helden te vin den en ze op fantastische wijze in het zonnetje te zetten. Wil je graag laten zien wat hulpver leners in jouw leven hebben betekend? Meld je dan nu aan en bel 035-7508220 of mail bedankt@skyhightv.nl. OOSTKAPELLE - Welzijn Vee- re verzorgt een workshop In stagram voor Veerenaren op maandag 6 mei van 15.00 tot 17.00 uur. Instagram is een van de meest populaire socia le netwerken van dit moment. Via Instagram laat je je mooi ste foto's zie, die je direct kunt delen met vrienden, familie en andere volgers. In de workshop leer je hoe je foto's en filmpjes kunt bewerken en plaatsen. De workshop wordt gegeven in het gebouw van SWV, School straat 4 te Oostkapelle en kost 12,50 euro. Vooraf opgeven via info@welzijnveere.nl of bellen naar 0118-58368. Meenemen: tablet, iPad of smartphone en oplader. Die zelfde dag, maar dan van 13.00 tot 15.00 uur is er een workshop Whatsapp. Whatsapp is een heel popu lair communicatiemiddel. Je leert in de workshop op een eenvoudige manier berichten te ontvangen en te versturen, bestanden uit te wisselen, gra tis te bellen via WhatsApp en het programma up-to-date te houden. Ook deze cursusis in het gebouw van SWV, School straat 4 te Oostkapelle en kost 12,50. euro. Vooraf opgeven via info@ welzijnveere.nl of bellen naar 0118-58368. Meenemen: smartphone en oplader. VUSSINGEN - De Stichting Oorlogsjaren in Vlissingen heeft voor het komende her denkingsjaar van de bevrij ding van Vlissingen en de Slag De nieuwe Nederlandse topband Habitants komt 26 april naar De Piek. FOTO: PR om de Schelde een bijzonder Crowdfunding-project geo pend. Om de mannen te eren die hun leven gaven voor de bevrijding van Vlissingen en om stil te staan bij het belang van het handhaven van vre de en veiligheid zullen aan de muur van Uncle Beach de na men, leeftijden en regimenten van alle 61 gesneuvelde geal lieerde militairen aangebracht worden naar een ontwerp van de Vlissingse vormgever Hans Bommelje. Voor deze Roll of Honour komen de ini tiatiefnemers nog ruim zesdui zend Euro te kort. De Stichting vraagt de steun bij bevolking, ondernemers en sympathisan ten. Hiermee zullen 61 meestal jonge bevrijders, die in Vlissin gen het leven lieten, worden geëerd. De link voor donatie is https://voorjebuurt.nl/nl/ projects/roll-of-honour MIDDELBURG - zaterdag 4 mei om 13 uur wordt de elfde Wereld labyrint dag gehouden, rondom en in het Toorenvliedt labyrint achter het Tooren vliedt huis. Het Labyrint is bereikbaar via het pad dat be gint aan de Kouderkerkseweg, langs het voormalige landhuis. Er worden wereldwijd laby rinten gelopen om 13.00 uur, voor het respect van mens en natuur. Dit alles gebeurt on der de noemer Walk as one at 1, vandaar ook de start om 1 uur. Dit jaar staan bij de Walk as one for 1 gedichten cen traal. Hierbij wordt rekening gehoudemn met de nationa le dodenherdenking op 4 mei. Na de labyrinthwandeling is er een wandeling langs de tien gedichten die op de bunkers in Park Toorenvliedt gemonteerd zijn.

de Faam | 2019 | | pagina 13