Bevrijdingsmuseum als trekpleister IS Zonen Westkapelle Digicafé Westkapelle Drukker op het fietsvoetveer Figuranten gezocht Prijs voor museum De Faam WOENSDAG 17 APRIL 2019 Nieuw museumcomplex 'DE VERBINDING MET HET HEDEN WORDT OOK HEEL BELANGRIJK' VRIJHEIDSPAVILJOEN ROMMEL Rachel van Westen De Tweede Wereldoorlog ligt inmiddels een mensenleven achter ons. We leven al zo lang in vrijheid dat we ons nog maar zelden realiseren dat die vrijheid helemaal niet zo van zelfsprekend is. NIEUWDORP - Het bevrij dingsmuseum in Nieuwdorp is een prachtige locatie om jezelf onder te dompelen in die hef tige periode uit onze geschie denis. Als je daar rondloopt, de voorwerpen uit de Tweede Wereldoorlog ziet en de ver halen hoort, sta je er toch weer even bij stil dat het een enorm voorrecht is om in vrijheid te leven. Het bevrijdingsmuseum werd in 2009 officieel geopend, exact 65 jaar na de Slag om de Schelde. Toentertijd was dat een unicum in Zeeland, want op dat moment was er hier nog geen museum dat heel het Zeeuwse verhaal van de Twee de Wereldoorlog vertelde. De locatie van het museum, in een dorpje als Nieuwdorp, lijkt lukraak gekozen, maar niets is minder waar. Enerzijds is er een historische symboliek vanwege de ligging vlakbij de Sloedam, een belangrijk punt tijdens de meidagen van 1940 en de slag om de Schelde, an derzijds ligt Nieuwdorp cen traal in Zeeland en is het vanuit de Zeeuwse steden makkelijk te bereiken. Tenslotte lag er drie hectare grond achter het museum en dat kon in de toe komst wel eens goed van pas komen. Inmiddels is die landbouw grond aangekocht en de laatste jaren wordt er hard ge werkt om van het kleinscha lige museum van toen, een echte trekpleister te maken. "Waar vroeger de aardappels stonden, is nu een themapark over de Slag om de Schelde", vertelt Stef Traas, directeur van het Bevrijdingsmuseum. "Een Zeeuws landschap met allerlei historische elementen. Zeeland staat bekend om de dijken, polders en stranden. Al die elementen zijn aan wezig en onderweg kom je historische objecten tegen, va riërend van een shermantank tot originele bunkers. Maar het meest bijzonder is toch wel de (nood)kerk van Ellewoutsdijk. De echte kerk is in 1944 to taal verwoest en daarna is de noodkerk gebouwd. Toen de nieuwe kerk van Ellewoutsdijk weer opgebouwd was, werd het noodkerkje opgekocht door een agrariër die het jarenlang gebruikte als landbouwschuur. Nu staat het kerkje hier weer in zijn oorspronkelijke glorie." "Nadat het themapark was aangelegd, is het Bevrij dingsmuseum begonnen met een nieuw project: Het Vrij heidspaviljoen. Een nieuw museumcomplex van zo'n vierduizend vierkante meter. Waar vroeger de aardappels stonden is nu een themapark over de Slag om de Schelde. Links zie je het noodkerlge van Ellewoutsdijk. FOTO FR Hierin krijgt de Slag om de Schelde een belangrijke plaats en daarnaast gaan we ook de koppeling leggen met de Vier Vrijheden van de Amerikaanse president Roosevelt. Op deze manier kunnen we de verbin ding leggen met het heden, waarbij vrijheid en democra tie helaas nog steeds onder vuur liggen. We kennen hier in Zeeland allemaal wel de 'Four Freedoms Awards', maar de verhalen van die laureaten zijn zo bijzonder, die willen we hier weer bij elkaar brengen. Dus het draait niet alleen om de geschiedenis, maar de ver binding met het heden wordt ook heel belangrijk." Op woensdag 24 april om 14.00 uur is in het Polderhuis de presentatie van het boek Zonen van Westkapelle. Auteur Edo Hebinck beschrijft de eigenzinnige ontwikkeling van Westkap- pelaars Jac van Elsacker, Jan Campert en Adriaan Viruly. WESTKAPELLE - Parallel aan de boekpresentatie zal er van af die dag ook een thema-ex- positie te zien zijn in het museum, genaamd *Zonen van Westkapelle'. Hebinck vond bij een Mid delburgs antiquariaat plak boeken uit de nalatenschap van Jac. van Elsacker. Daarin trokken een paar dingen zijn aandacht, onder andere een bijzonder, getekend kaartje van Westkapelle en getypte doorslagjes van Viruly. De ver halen die de museumobjecten vertellen over Westkapelle, Walcheren en Zeeland zijn zo bijzonder dat het Polder huis Hebinck de opdracht gaf er een boek over te schrijven. Het boek is geschreven vanuit het Westkappelse drietal met allen hun eigen verhaal rond de oorlog. De auteur ontdek te voor Zeeland belangrijke teksten en documenten die niet eerder voor publiek toe gankelijk waren. Hij haalt als conservator en onderzoeker onverwachte zaken naar vo ren en legt bijzondere ver banden. Voor de afwerking van het boek heeft Hebinck samengewerkt met een druk kerij die werkt met loden en houten letters. Het boek ver schijnt in een genummerde oplage van 200 exemplaren en is in het Polderhuis te koop voor 19,95. Ben ja nieuwsgierig geworden naar het nieuwste deel van het museum, het Vrijheidspaviljoen? We moeten nog heel even geduld hebben, want dit deel van het museum opent pas komend najaar. Natuurlijk kun je de rest van het museum en het bijbehorende themapark wel bezoeken. Het zomerseizoen, vanaf 15 april is het museum dinsdag tot en met vrijdag geopend van 11.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Kijk voor meer informatie op www.bevrijdingsmuseumzeeland.nl NIEUWDORP - Bevrij dingsmuseum Zeeland heeft een derde plek ver overd bij de Regio Cultuur Awards 2019. Vesting Bourtange werd ge kroond tot winnaar. Het was de eerste editie van de awards voor populaire uitjes met een sterke regi onale binding, die geor ganiseerd werden door Bungalowparkoverzicht, nl. De variant voor kinde ren, de Regio Kids Award, werd dit jaar gewonnen door GaiaZOO. Tijdens het Digicafé krijg je gratis hulp bij computerproblemen. WESTKAPELLE - Donder dag 18 april om 13.30 uur is er tot 15:30 uur een digicafé in het Polderhuis in Westka pelle. Ondervind je ook wei eens problemen als je met je laptop, smartphone of ta blet werkt? Deze middag zit ten Leo en Piet voor je klaar om te helpen met je digitale problemen. Neem je apparaat mee zodat je duidelijk kan la ten zien waar het probleem zit Uiteraard is de toegang VLISS1NGEN - Het was het eerste kwartaal van 2019 een stuk drukker op het fiets voetveer tussen Vlissingen en Breskens. In totaal verwel komde de Westerschelde Fer ry 70468 passagiers voor een overtocht Een stijging van 7,9 procent ten opzichte van het voorgaande jaar. "We zijn trots op deze positieve cijfers. Ze bevestigen dat de Wester schelde Ferry een onmisbare verbinding is in Zeeland", al dus Martin Martens, interim directeur. In totaal zijn er 2.148 meer passagiers overgezet dan begroot en 5.160 meer dan in 2018. Ook is bekend ge worden dat de Westerschelde Ferry is genomineerd voor de OV-Klanten ba rometer Award voor beste vervoerder van 2018. Is het rommel of waardevol? ARNEMUIDEN - De rommel markt van KV TOP Amemui- den is vrijdag 31 mei van 8.00 tot 13.00 uur op de Markt nabij de Hervormde Kerk in het cen trum van Arnemuiden. De vei ling is om 9.00 uur. Van 12.00 uur tot 13.00 uur kun je naar hartenlust dozen vullen voor 2,50 euro. WALCHEREN - De korte film Meidagen over een Neder landse soldaat die de eerste dagen van de Tweede Wereld oorlog aan de Zeeuwse kust beleeft, gaat binnenkort op verschillende locaties in Zeel and draaien. De productie is nog op zoek naar verschillende acteurs die graag mee willen doen in klei ne rollen tijdens de draaida gen. Stichting Filmalot helpt mee als lokale partner, maar geïnteresseerden kunnen ook direct contact opnemen met de filmmakers. Ze zijn op zoek naar mannen die soldaten en officieren van het Nederland se leger in 1940 willen spelen, maar ook mensen die als bur gers een café bezoeken. Dit zal worden opgenomen in Café Juliana in Biggekerke op 1 mei. Ook zoeken ze nog een café ei genaar. De andere draaidagen zijn in Cadzand-Bad en Oost- kapelle. Geïnteresseerden kun nen mailen, graag met foto, naar info@meidagenfilm.nl.

de Faam | 2019 | | pagina 5