Zijinstromen in de zorg, hoe werkt dat? Werken in de zor ZORG De beroepsbegeleidende leerweg Iets voor jou? 2019 Er Is een schreeuwend tekort aan zorgpersoneel. Daar liggen kansen als Je niet meer happy bent met Je huidige werk. Zijinstromen Is een goede optie. Hoe pakje dat aan? Veel ROC's bieden in samenwerking met zorginstellingen speciale verkorte program ma's voorzij-instromers. Deze zijn bedoeld voor mensen die al een diploma in een ander vakgebied hebben. Enige ervaring in de zorg is meegenomen, maar niet verplicht. Er is geen leeftijdsgrens. Meteen salaris In de opleidingen wordt werken en leren gecombineerd. Dat is prettig, want weinig mensen kunnen het zich veroorloven om hun baan op te zeggen voor een studie. Zijinstro- mers gaan vaak meteen aan de slag bij een zorginstelling en krijgen dus ook salaris. Ook veel hogescholen bieden flexibel studeren. Eerst wordt gekeken welke kennis en kunde de kandidaten al in huls hebben, daar kunnen vrij stellingen voor worden gegeven. Soms hoort er een assessment bij om de kennis goed te me ten. Je gaat af en toe naar school maar studeert vooral op je werk enthuis (via e-learning). Vaak begint de opleiding met een intensie ve training van een paar maanden. Omdat de combinatie werk-studeren-privé pittig kan zijn, wordt daar op de opleidingen veel aandacht aan besteed. Doorstuderen Zijinstromers die hun bachelor in de ge zondheidszorg op zak hebben, kunnen daarna nog een masteropleidingen in deeltijd volgen. Bijvoorbeeld aan de Universiteit van Utrecht en Maastricht Ook veel hbo-instellingen bieden deze optie aan. Een nieuw vak leren is pittig en vergt veel inzet. Het bezoeken van open dagen Is aan te raden. Dit zijn vaak leerzame bijeenkomsten waar je echt kunt ontdekken of de zorg iets voor jou Is. Ook slim: vraag bij een zorginstelling of je een dagje mee mag lopen. Een manier om In te stromen In de zorg is via de beroepsbegeleidende leerweg, een mbo-opleiding In de vorm van werkend le ren. De leerling-medewerker gaat gemiddeld één dag per week naar school en werkt de rest van de week. De werkgever is verplicht te zorgen dat er een praktijkopleider aanwe zig Is die je wegwijs maakt. In een praktijk overeenkomst worden je rechten en plichten vastgelegd. Ook krijg Je een officiële arbeids overeenkomst van je leerbedrijf of Instelling. Heb je serieuze belangstelling voor werkend leren? Bedenk dan nog wel dat het behoorlijk zwaar kan zijn, en datje weinig vrije tijd zult hebben vanwege onregelmatige werktijden. Doorzettingsvermogen Is vereist. Het Is best lastig om een bbl-plek te vinden, omdat ze erg populair zijn. Zorg dus datje tijdens je sollicitatie goed voor de dag komt. Maak een fantastische brief. En als je wordt uitgenodigd voor een gesprek: zorg datje kunt uitleggen hoe Je werk en studie denkt te gaan combineren DOEN! Er is een schreeuwend tekort aan zorg personeel. En dat terwijl het werk zo bijzonder Is. Vijf dingen die het werk In de zorg waardevol en leuk maken. O Het is misschien wel het dank baarste beroep dat er bestaat. Je bent in de zorg altijd bezig om mensen beter te maken of de kwali teit van hun leven te verbeteren. 0Je leert veel interessante mensen kennen. Elke dag ontmoet je nieuwe patiënten, vaak hebben ze een mooi levensverhaal dat ze graag metje delen. Soms heb je echt een klik en voer je de mooiste gesprekken. 0Geen dag is hetzelfde. Als je aan je dienst begint weetje nooit hoe deze gaat verlopen. Zo lijkt de dag voort te kabbelen en zo gebeurt er iets en is het alle hens aan dek. Een sleur wordt het nooit. O Natuurlijk moet de administratie ook gedaan, maar een groot deel van de dag ben Je lekker fysiek bezig. Eigenlijk hoef Je niet meer naar de sport school, uit onderzoek blijkt dat verpleegkundigen op een dag 6,5 kilometer af leggen op de werkvloer. 0Je kunt je talenten ontplooien. In de zorg moetje best allround zijn, maar als je ergens extra goed in bent dan kun je daar iets mee. Zelfontplooi ing wordt gewaardeerd. Een grote medische interesse? Artsen waarderen het alsje meedenkt over de diagno se. Geweldige commu nicatie skills? Je collega's weten je te vinden als ze het zelf even niet meer weten met een patiënt.

de Faam | 2019 | | pagina 31