Panorama Walcheren groeit maar door KU De Faam WOENSDAG 17 APRIL 2019 Fraai, comfortabel en slim. ALKU* kunststof kozijnen voor nu en later. ALKU kunststof kozijnen zijn energiebesparend, onderhoudsvriendelijk en verkrijgbaar in vele kleuren, stijlen en structuren. Aangenaam duurzaam dus. ALKU Ontdekkingscentrum Tilburg Zeven heuvelen weg 70 www.alku.nl Openingstijden: di t/m vr 9.30 -18.00 uur I za 9.30 -16.00 uur Duurzame gcveltocpassingcn Al jaren schildert Jo Dumon Tak aan Panorama Walcheren FOTO: MARCEL VAN DER VOORT Marcel van der Voort "Het nieuwste panorama deel 'Het Blauwe uur, de Markt van Middelburg in Avondlicht' is momenteel mijn favoriet", be kent schilder Jo Dumon Tak van Panorama Walcheren in Vlis- singen. VLISSINGEN - Zaterdag 20 april om 16 uur is de onthul ling van het nieuwste deel en de officiële seizoenstart in de Machinefabriek, aan de Wil lem Ruysstraat 102. "Het Blau we Uur is fotojargon voor het moment tussen het ondergaan van de zon en de totale duis ternis. Dat is het moment van de Middelburgse Markt dat ik wil laten zien. Het gaat over het leven. De uitgaande men sen en de waan van de dag. En daarnaast het eeuwenoude stadhuis dat daarop neerkijkt", legt Tak uit, nadat hij heeft zit ten werken aan het grote pa neel dat nog niet voltooid is. Hij zit erbij met een penseel in de hand en verf in diverse kleuren naast hem. Iets verder op is een ruimte met een grote tafel. Daarop een fles water en ernaast een blik verf met een kwast. Ontspannen vertelt Tak zijn verhaal. "De mensen zien mij bezig met schilderen. Het is eigenlijk een open atelier", verduidelijkt hij. Er zijn meer dere panelen met delen van Walcheren. Moet Tak niet ont zettend geduldig zijn om dit te kunnen? "Grappig, dat iemand dat zegt, reageert hij. "Want ik ben iemand die eigenlijk geen geduld heeft. Maar heb een vlotte manier van schil deren. Daardoor zit behoorlijk de vaart erin. De delen van het panorama kosten mij veel tijd. Dan kom ik de grenzen van mijn talent tegen. Aan Pano rama Walcheren werk ik sinds april 2001, één dag per week, inmiddels is er zeshonderd vierkante meter aan panelen. Mijn productie wisselt. Soms kan ik meters maken, soms is het gedetailleerd en soms ben ik eindeloos aan het sleutelen." Hoe komt zo'n nieuw pano rama deel tot stand? Talc "Ik maak keuzes ten aanzien van de opstelling en leg het voor aan de harde kern van vrijwil ligers. En ga aan de slag met mijn assistent schilder Frans van der Hagen. Hij benadert mijn handschrift van schilde ren. En kan dingen benoemen waardoor een probleem dui delijk wordt, dat wij tijdens het schilderen tegenkomen. Daar heb ik veel steun aan." Hoe lukt het om een zelfde kleur te houden als je samen aan een deel werkt? Talc "Ik investeer drie tot vier dagen aan een mi niatuur van het te schilderen deel. En maak alle kleuren in emmers aan, zodat ik niet van een palet hoef te werken. Dat laatste is tijdrovend. Boven dien kunnen wij op deze ma nier met dezelfde kleur blijven werken", besluit de schilder. Website: www.panoramawalche-

de Faam | 2019 | | pagina 29