Scalda hoog in landelijke skills lijst De Faam WOENSDAG 17 APRIL 2019 Studenten bikkels op hun vakgebied DIE PASSIE VAN DOCENTEN EN LEERLINGEN: HET IS EEN VIRUS HAAL HET BESTE UIT JEZELF Conny den Heijer Opleidingen stimuleren om mee te doen aan vakwedstrijden. Dat is een van haar taken als skills coördinator bij Scalda. Bi- anca van der Meijden vertelt enthousiast over 'hun' opleidin gen en docenten die het mogelijk maken. Maar het hangt uiteindelijk af van de studenten die het allemaal moeten doen. MIDDELBURG/GOES - Het is opvallend hoeveel studenten Scalda telt die in de loop der jaren hun skills hebben la ten zien tijdens de landelijke wedstrijden, "leder jaar doen er meer opleidingsrichtingen mee en daar zijn we ongelofe lijk trots op," zegt Bianca, "Dit jaar waren het er 24 en hebben we 10 medailles behaald." Niveau Het staat prachtig op je CV als je kunt vermelden dat je een medaille hebt gehaald. "Die studenten komen over het al gemeen sneller aan een baan na hun opleiding. Er zijn er bij die na hun stage bij een bedrijf direct daar aangenomen wor den. En dat zegt wat over het niveau van de opleiding. Training Studenten die meedoen wor den gekoppeld aan een docent die hen extra begeleiding geeft tijdens hun skills training. "Dat vergt heel wat naschoolse- en avonduren," vertelt Bianca, "Maar iedereen is zo enthou siast dat ze die er graag voor over hebben. Want motiva tie en inzet, daar gaat het al lemaal om." Ze vertelt over de kampioenschappen in de RAI. "We zaten met z'n allen in huisjes op een bungalow park in de buurt de volgende dag werden we naar de RAI gebracht met bussen. Het was verbazend dat de studenten 's avonds om een uur of tien al naar bed gingen om de vol gende dag fris en fruitig aan hun wedstrijd mee te kunnen doen. Dat zegt voor jongeren op die leeftijd wel iets over hun motivatie. Ook al kenden ze el kaar niet allemaal, het werd in een paar dagen tijd een hecht team. Ik krijg nog steeds fo to's opgestuurd van teams die eerder mee hebben gedaan die ineens met z'n allen in de achtbaan bij de Efteling zitten. Geweldig om te zien dat ze dus na jaren nog steeds contact met elkaar hebben. Dan ben je echt een team." Kampioenschap Voor de deelnemers is het een onvergetelijke ervaring. Ze doen mee aan een voor ronde op hun vakgebied met officiële beoordelingscriteria en daar komt een onpartijdi ge uitkomst uit Degene met de hoogste score is de win naar en mag meedoen aan de skills. Van december tot maart wordt dan alles doorgewerkt als voorbereiding op de kam pioenschappen. Zes weken voor de wedstrijd krijgen ze een globale indicatie van hun opdracht maar geen details. Vanaf dat moment moeten ze extra aan de bak. "Ook de docenten, allemaal gepassi oneerde mensen. Ze nemen zelfs eikaars studenten over als er iemand op vakantie is. En ook dan zijn ze zelf meest al gewoon nog bereikbaar voor vragen." Selectie Ronald Sch roevers, docent CAD-tekenen, traint de Neder lands Kampioen, de nummer Scalda Scalda behoort tot een van de topscholen in Nederland waar het skills leerlingen betreft Foto: PR Scalda twee en nog twee deelnemers uit de voorselectie een week in Portugal. Hij heeft het in middels voor elkaar gekregen dat nummer twee gesponsord wordt door het bedrijf waar hij stage loopt Dat geeft hem de kans om als supporter mee te kunnen naar Kazan voor het Wereld Kampioenschap. "Dat wordt extra trainen tot de zo mer," zegt Sch roevers, "Dit is echt de ultieme uitdaging. We selecteren individueel on der andere op kennis en kun de maar soms doet er ook een hele klas tegelijk mee." Teamgevoel Er wordt overal naar gekeken, bijvoorbeeld naar presentatie, aankleding en vakmanschap. En afhankelijk van de situatie waar in je zit met je opleiding qua opleidingsjaar en je leef tijd wordt er geselecteerd voor het Europees of Wereld Kam pioenschap. In de gesprekken met enkele winnaars valt op dat ze elkaar de eerste prijs al lemaal van harte gunnen, "ledereen die mee doet is goed in zijn of haar vakrichting en er kan er maar één de beste zijn op dat moment Maar dat zegt niet dat jij minder ge slaagd bent want misschien heb jij er juist wel meer moeite voor moeten doen dan de an der. Maar dat ze het elkaar zo gunnen is prachtig om te zien." zegt Bianca. "Ook dat geeft aan dat er sprake is van een hecht teamgevoel." Topschool Scalda hoort inmiddels bij de topscholen onder de deel nemers aan de Skills Heroes. Voor het jaar 2018-2019 haal den zij 3 keer goud, 3 keer zil ver en 4 keer brons binnen. Daarbij ging het om de oplei dingen applicatieontwikkelaar, autotechnicus, CAD tekenaar, bedrijfs-administratie, dier- verzorger, elektrotechnicus ge bouwen, gastheer/gastvrouw, sanitair- en verwarmingstech nicus, tandartsassistent en ver koopspecialist. Wie zegt er nog dat studeren niet leuk is? Scalda doet ieder jaar mee aan Skills Heroes Nederland. Daarbij scoren zij hoog qua deelnemende opleidingen en in het behalen van medailles. Bij het ter perse gaan van deze krant vernamen wij dat Meivin van de Borgt thuis persoonlijk werd gefeliciteerd met zijn bijzondere prestatie door wethouder Derk Alssema van de Gemeente Goes. Melvln van de Borgt, bedrijfsadministratie. Meivin van de Borgt (19) is al van jongs af aan goed met cijfers en getallen. Hij werd eerste bij de MBO skills Bedrijfsadminis tratie. "Er zit een verhaal achter ieder getal, het is opgebouwd. Zonder kloppende cij fers kun je een bedrijf niet draaiend hou den. En je moet een eindgetal zien als een portemonnee, er zit van alles in zoals bij voorbeeld BTW. Dat alles bij elkaar, netjes gearchiveerd tot een getal. Mijn toekomst- plannen?HBO Finance Control gaan doen. Misschien word ik wel bedrijfseconoom of accountant RA of AA" Foto: Ha raid Lavooij Tham Cao, gastheer/gastvrouw Tham Cao (17) werd 3e bij de skills gastheer/ gastvrouw. "Ik heb een passie voor Hore ca. Het is een manier van leven, hard wer ken, veel uren maken. Via de Horecabeurs kwam ik in contact met Inter Scaldis. Daar werk ik nu. Ik leer er veel en krijg de kans mij te focussen op tafelbereiding, gastvrij heid en doe kennis op over wijn en kaas. Hierna wil ik HBO Hotelschool gaan doen. Daar voor moet ik de provincie uit, op ka mers. Mijn ambitie is later een eigen zaak te hebben op sterren niveau." Foto: Harald Lavooij Dirk Harpe, autotechnicus Dirk Harpe (23) werd eerste bij de skills Au totechniek "De opdracht was van tevoren onbekend, ik wist alleen dat het een repa ratie werd of het stellen van een diagnose. Dat mocht ik oplossen. Hierna wil ik HBO Werktuigbouwkunde gaan doen. Daarmee kan ik overal terecht; in een fabriek, op een schip, in de scheepsontwikkeling of innova ties voor zuinigheid doen. Ik ben gewoon een man van de techniek Wel jammer dat ik net te oud ben om mee te mogen doen aan het Wereld Kampioenschap in Kazach- stan." Foto: Harald Lavooij Maxime de Pan (19) werd tweede bij de skills Tandartsassistente. "Ik mocht verschillende opdrachten doen: baliewerk, afspraken ma ken en plannen en spullen aangeven tijdens een behandeling. Dat moet uiteraard in de juiste volgorde. Het oefenen deden we op poppen en simulanten. Echt leren doe je in de praktijk Ik werk nu bij een tandartsprak tijk in Zeeuws-Vlaanderen waar ik zelfstan dig handelingen mag uitvoeren en assisteer bij ingrepen. Ik denk dat ik snel een baan heb, er is overal gebrek aan tandartsassis tentes." Foto: Harald Lavooij Het team van deelnemende Scalda studenten aan de landelijke wedstrijden20i8-20ig. Foto: PR Scalda Maxime de Pan, Tandartsassistente

de Faam | 2019 | | pagina 25