O Het Oosterscheldegevoel Kledingbeurs Studenten Kamerorkest Lezing KLM Lezing over Rembrandt Op stap met de tippelaars Koffie of thee en een praatje Bingo voor het goede doel Taaihuis geeft avondles Wereldwinkel beëindigd De Faam WOENSDAG 27 MAART 2019 van twee brandweermannen DE OOSTERSCHELDE IS ZOWEL VRIEND ALS VIJAND WALCHEREN KORT Carrie Frederiks Lizanno Riedijk en John Ponsteen zijn alle twee vrijwillige brandweerman bij de veiligheidsregio Zeeland post Stavenis- se. Als geen ander worden zij geconfronteerd met de grillen en grollen van de Oosterschelde. De brandweerwagen wordt uit de kazerne gereden; daar na wordt de aanhanger met de RIB er uitgetrokken en er achter bevestigd. In no-time is de combinatie onderweg naar de plek waar de boot te water wordt gelaten. Die snelheid is belangrijk want er staan vaak mensenlevens op het spel. De term 'vrijwillige brandweer' zet mensen overigens vaak op het verkeerde been maar opleiding en training zijn hetzelfde als die van de beroepsbrandweer. Het verschil is dat het niet om hun hoofdbaan gaat. Dubbel Eenmaal bij de Oosterschelde aangekomen vertelt Lizanno van Riedijk waarom hij zich bij de brandweer heeft aan gemeld: "Ik vind het belang rijk dat je iets over hebt voor de samenleving en dat je bij draagt aan de veiligheid van het eiland, maar ik zie het ook als een hobby en een stuk je ontspanning." Even kijkt hij achterom naar John Ponsteen die een instemmend knikje geeft, daarna vervolgt hij: "Je moet wel een sterk thuisfront hebben. Je bent iedere week één avond weg om te oefenen en als er cursus is nog één. Bij een incident ben je soms hele nachten weg en de afloop is niet altijd goed. Daar kom je ook mee thuis. Dat moet je toch kunnen vertellen." Hij staart over de Oosterschelde waar een vrachtschip en een jacht gebroederlijk naast elkaar varen. Daarachter licht de Zee- landbrug wit op in een streep zonlicht. "Het is zo dubbel al lemaal," klinkt Lizanno's stem opnieuw. "Zo rijd je heel ont spannen op de fiets langs de Oosterschelde, zo krijg je een oproep en moet je snel naar de kazerne. De Oosterschelde is zowel vriend als vijand. Die wordt echt onderschat. Voor al toeristen denken dat het een rustig riviertje is maar het kan hier heel onstuimig zijn en het water kan snel opko men. Je weet vast nog wel dat incident met dat Vietnamese meisje uit Duitsland. Zij was vorig jaar met haar familie aan het mosselrapen en werd door het opkomende water verrast. Dat is niet goed afgelopen. Bij die zoekactie waren wij ook betrokken." Inzet Ponsteen vult hem aan: "Heel de Oosterschelde valt onder verantwoordelijkheid van het kustwachtcentrum. We kun nen zelfstandig hulpverlenen maar ook in samenwerking met de KNRM. We worden bijvoorbeeld ingezet bij dui- kongevallen, een reanimatie aan boord en bij scheepsbran- den.Twee jaar geleden hebben we samen met de KNRM een zoekactie gedaan naar een ki- tesurfer. Pas de volgende och tend om acht uur, dat was na twaalf uur zoeken, hebben we hem teruggevonden." Lizanno: "Als we hier lopen denken we echt niet aan al die ongelukken. We recreëren, fietsen en zwemmen rondom de Oosterschelde. Dat doen niet alleen de toeristen maar ook wij Zeeuwen." Het Nederlands Studenten Kamerorkest bestaat 55 jaar en speelt op 2 april om 20.1sde Zeeuwse Concertzaal in Middelburg. FOTO: PR ARNEMUIDEN - Zaterdag 30 maart verzorgt de Hervormde Gemeente Arnemuiden van 9.00 tot 1200 uur een tweede hands kinderkledingbeurs. Op deze beurs wordt zomerkle ding verkocht in de maten 74 tot en met 176. Parkeren en toegang is gratis. Een groot gedeelte van de opbrengst is bestemd voor de Kerk en IZB gebedsposten. De beurs wordt gehouden in de Hervormde Gemeente Arnemuiden, Markt 10, Arnemuiden. Voor vragen of meer informatie kunt u altijd mailen naar kledingbeursarne- muiden(a)live.nl MIDDELBURG - Het Neder- lands Studenten Kamerorkest bestaat 55 jaar en speelt op 12 april om 20.15 in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg. Het Nesko is een uniek studen tenorkest waarin studenten de kans krijgen zich naast hun studie volledig te wijden aan het maken van kamermuziek. Dit jaar organiseert het Nes ko het project 'Van de Kaart', waarin het orkest zijn muzi kale grenzen opzoekt door een onconventioneel, grensverleg gend en feestelijk lustrumpro gramma uit te voeren. Zoals ieder jaar begint het Nesko met een repetitieweek in het Friese Idskenhuizen. Zeven volle da gen wordt er keihard gewerkt aan het programma om de werken op een hoog niveau te kunnen uitvoeren. Daarnaast wordt in elke stad 's middags een lunchconcert gegeven op een bijzondere locatie, zoals een asielzoekerscentrum, re validatiecentrum of verpleeg huis. Dit sluit goed aan bij het feit dat Nesko al enkele jaren het UAF steunt. Kaarten zijn verkrijgbaar via www.nesko.nl. MIDDELBURG - Dit jaar be staat KLM 100 jaar. Het lucht vaartbedrijf heeft altijd een zeer eigen uitstraling behou den dat onderscheidend is in de wereld. Drs Gees-lneke Smit geeft een lezing, waarin ze aan de hand van affiches, folders en ander promotiemateriaal de ontwikkeling van KLM, de wereld van het reizen en de geschiedenis van de vormge ving van dit bijna 100-jarige bedrijf behandeld. De lezing wordt gegeven op donderdag 4 april van 19.30 tot 21.30 uur in de Wim Hofmanzaal in de ZB aan de Kousteensedijk 7 in Middelburg. De kosten bedra gen 8 euro en kunnen ter plek ke worden betaald. Voor meer informatie en opgave kunt u contact opnemen met de ZVU via 0118- 634800 of www. volksuniversiteitzeeland.nl MIDDELBURG - Voor de eerste keer zal het Rijksmuseum, in het kader van het Rembrandt- jaar20ig, de complete collectie van het museum van schilde rijen, prenten en tekeningen van deze kunstenaar tonen. Variërend van de prachtige landschappen, fenomenale portretten, intieme naakten, tot de scenes uit het dagelijks leven. Bijbelse verhalen en zijn wereldberoemde zelfportret ten. Mevrouw Gees-lneke Smit geeft op 3 april van 19.30 tot 21.30 uur een lezing in het Betje Wolff Auditorium in de ZB aan de Kousteensedijk 7 in Middel burg. De lezing gaat over een nader te bepalen onderwerp van de Rembrandt collec tie. De tentoonstelling is nog tot 19 juni 2019 te zien in het Rijksmuseum in Amsterdam. De kosten bedragen 8 euro en kunnen ter plekke worden be taald. Meer informatie en op gave via 0118- 634800 of IP www.volksuniversiteit- zeeland.nl VUSSINGEN - Op zaterdag 30 maart verzorgt De vrolijke tippelaars uit Vlissingen haar jaarlijkse voorjaarstocht. Er zijn routes uit gezet over 5,10,15,25 en 40 kilometer in Vlissingen en omstreken De korte afstan den zijn toegankelijk voor rol stoelen en kinderwagens. Aan deze wandeling kan iedereen deelnemen. De starttijd voor de 25 en 40 kilometer is 8.30 uur, de overige afstanden tussen 8.30 en 12.00 uur. We starten vanuit clubhuis GPC, Bosweg7, Vlissingen. Voor verdere infor matie kunt u terecht op 0118- 464753,0113-381111 of wsvdvt(o»zeelandnet.nl VLISSINGEN - Op woensdag 3 april bent u van harte wel kom in het inloophuis aan de Badhuisstraat 60 in Vlissingen voor koffie of thee, een praat je en spelletjes zoals biljarten, sjoelen, rummikub, dammen, schaken etc. Het inloophuis is geopend van 10.00 tot 12.30 uur. Tevens zijn ze elke maan dag en vrijdag geopend van 10.30 tot 15.00 uur. VLISSINGEN - Op 10 april ver- zorgt de Samenloop voor Hoop Walcheren om 14.00 uur een bingomiddag in ter Reede in Vlissingen. De middag is voor iedereen toegankelijk. Bin gokaarten voor acht rondjes kosten 3 euro per stuk, inclusief een bakje koffie of thee. De op brengst gaat naar de Samen loop voor Hoop Walcheren ten bate van KWF Kankerbe strijding, om verder onderzoek naar kanker te financieren, le dereen is welkom. MIDDELBURG - Vrijwilligers geven iedere woensdagavond van 1845 tot 19.45 uur les aan mensen die beter Nederlands willen leren, lezen en begrij pen. De les wordt gegeven in ZB| Planbureau en Bibliotheek van Zeeland aan de Kousteen sedijk 7 in Middelburg. Voor mensen die overdag werken of geen tijd hebben om taal lessen te volgen, start Taaihuis Walcheren met een avondles. Cursisten gaan aan de slag met een actueel nieuwsbe richt. Vrijwillige taaldocenten spelen in op de verschillende taalniveaus en werken samen met de cursisten aan een beter tekstbegrip. Deelname aan de avondles is gratis en aanmel den is niet nodig. Wil je meer weten over de avondles of Taaihuis Walcheren? Kom eens langs bij het Taaihuis Walche ren of kijk op de website IP taalhuiswalcheren.nl OOST-SOUBURG - Stichting Wereldwinkel Oost-Souburg wordt ontbonden door beëin diging activiteiten per 1 april. De rekening en verantwoor ding en het plan van de verde ling van het batig saldo liggen ter inzage tot 1 juni bij mevr- rouw Vlot, penningmeester, telefoonnummer 0118-464609. Lizanno Riedijk en John Ponsteen: 'De ene keer varen we uit met rustig water de andere keer bij windkracht 6." Foto: Carrie Rederiks

de Faam | 2019 | | pagina 19