Boerenpartij wint de PS-verkiezingen Hang jij deze zomer in het Rijksmuseum? P.ü.vanPuffe\env Middelburgse Luiken i n de buurt De leukste nieuwtjes en verhalen uitjouw stad De Faam ALS DE REGERING OPTREEDT ZO WIJ WILLEN,TREDEN WIJ TERUG. MftCHE- IRMA- BUS-RECIMAE TEL. 010-362055 O O indebuurt.nl WOENSDAG 13 MAART 2019 Op 23 maart 1966 won de Boerenpartij van boer Koekoek in alle provincies voor het eerst één of meerdere zetels tijdens de Provinciale Statenverkiezingen. In Zeeland kreeg de partij ruim achtduizend stemmen. Regeringspartijen PvdA en KVP verloren, terwijl coalitiegenoot AR gelijk bleef. Hoe hing de politieke vlag erbij in Zeeland? MIDDELBURG - Burgemeester Drijber wilde iets doen voor de jongste Middelburgse stem mers. De kiesgerechtigde leef tijd ging in 1966 omlaag van 23 jaar naar 21 jaar. In de Vleeshal organiseerde de Politieke Jon geren Contactraad samen met het gemeentebestuur daartoe een politieke instuif. Alle 1600 aspirant kiezers kregen een uitnodiging. Stemplicht Op vrijdagavond 18 maart (één week voor de Provinciale Sta tenverkiezingen) sprak burge meester Drijber de jongelui toe over het belang van stemmen, werd er een film vertoond over het verkiezingssysteem in de VS en hielden een aantal po litieke partijen een spreekuur. Na afloop was er gelegenheid tot dansen met muziek van het kwintet Henk Don, afgewis seld dooreen cabaretgroep. Dit waren de laatste verkiezingen waarbij de stemgerechtigde verplicht was om te stemmen. Jeugd De jeugd liet van zich horen en zette zich aftegen alles wat sinds de Tweede Oorlog was opgebouwd: in Amsterdam werd de Provo in 1965 opge- richt, Hans van Mierlo richtte Democraten 66 (D66) op en er werden rookbommen ge gooid tijdens de trouwerij van Beatrix en Claus. Elders in de wereld: staatsgrepen in Afrika en de ruimtevaartrace tussen de VS en Rusland. Rust In Zeeland bleef het vrij rustig. Veel gemeenten breidden uit; Koningin Juliana opende de cember 1965 de Zeelandbrug. Tussen 1964 en 1977 werd de snelweg A58 tussen Walche ren en Brabant aangelegd. Het Amerikaanse chemieconcern Hercules (nu Eastman) vestig de zich op Arnestein, het nieu we bedrijventerrein langs van het Kanaal. Nieuwbouwwijken legden zich als een krans rond de oude stad: Griffioen, Stro- menwijk en Dauwendaele. Vernieuwingen De bibliotheek in Middelburg zat in een statig monumen- tenpand in de Molstraat; aan de Kousteensedijk had je de Ijzergieterij van Boddaert om maar wat te noemen. In de jaren zestig kwam de oproep om staatkundige vernieuwing. Christelijke- en sociale- par tijen maakten de dienst uit; kleinere partijen zoals de Boe renpartij, PSP en D66 zorgden voor vernieuwing en wilden de spelregels veranderen. De PZC schreef over "een enorm koe koeksei in het knusse nestje van de Nederlandse politiek." Minister Biesheuvel karakteri seerde de stembusuitslag als de overwinning van de on tevredenheid. Feit was dat de kiezers naar ultra-rechts uit weken. Koekoek zei: "Als de regering optreedt zoals wij willen, treden wij weer terug." (Advertentie) Doe mee! liet Rijksmuseum organiseert deze zomer een grootse tentoonstelling ter gelegenheid van het Jaar van Rembrandt. Ben je kunste naar, of ben je gewoon creatief en wil je in het Rijksmuseum tentoonstellen? Dit is je kans! Van amateur tot professionele kunstenaar en van jong tot oud, iedereen kan van 1 februari t/m 31 maart 2019 een zelfgemaakt kunstwerk inzenden voor de zomertentoonstelling. Het Rijksmuseum hoopt honderden kunstwer ken te kunnen tonen onder de titel Lang Leve Rembrandt (15 juli - 15 september 2019). Bernard (Bennie) Jolink, deelnemer en groot liefhebber van Rembrandt: "Toen ik in Amsterdam woonde, ging ik veel naar het Rijksmuseum. Rembrandt fascineer de mij, en nu nog steeds. Als ik het Joodse Bruidje bekijk, zie ik wat Vincent van Gogh ook zag. Je kunt er eindeloos naar kijken. Ik schilder nu zelf een portret van Rembrandt en hoop dat heel Nederland met mij mee doet." Rembrandt als inspiratiebron Inspiratie in dit Jaar van Rembrandt is - ui teraard Rembrandt. Je kunt een moderne VU rf Bernard (Bennie) Jolink voor het Joodse Bruidje (foto: Rijksmuseum) versie maken van een van zijn schilderijen of tekeningen, maar je kunt je ook op een an dere manier laten inspireren. Schilderij, foto, beeldhouwwerk of borduurkunst, alle vormen van beeldende kunst zijn toegestaan. Rebel en verhalenverteller Waarom is Rembrandt al eeuwen populair? Rembrandt (1606-1669) was experimenteel, vernieuwend. Rembrandt was rebels. Al op jonge leeftijd bleek hij een razend sterk verha lenverteller. Zijn schilderijen en prenten zijn dikwijls echte cliflhangers, spannende keermo- menten in de tijd, vol van emotie, interactie en beweging, waarmee Rembrandt de kijker 350 jaar later nog altijd weet te raken. Waar het me rendeel van zijn tijdgenoten zich specialiseerde, richtte Rembrandt zich op een breed scala aan onderwerpen: portretten, historiestukken, land schappen en alledaagse taferelen. Geen andere 17de-eeuwse kunstenaar maakte zoveel zelfpor tretten als hij. Hij gaf zichzelf en zijn modellen weer in hun essentie: menselijk en kwetsbaar. Waar let de jury op? Juryvoorzitter Pieter Roelofs, hoofd schilder en beeldhouwkunst: Rembrandts werk vormt al eeuwenlang een be langrijke inspiratiebron voor kunstenaars. De jury van Lang Leve Rembrandt kijkt onder an dere naar de technische vaardigheid en de ver tellingskracht van het ingezonden werk. Ook beoordelen we op originaliteit. Rembrandt deed wat geen ander in zijn tijd deed. Hetzelfde hopen we terug te zien in de inzendingen. Meer weten en inzenden? Bezoek rijksmuseum.nl/lang leve rembrandt Verkiezingsbord tijdens Provinciale Statenverkiezingen van 23 maart 1966. FOTO: wikimedia

de Faam | 2019 | | pagina 19