Boeren willen zoete water niet kwijt De Faam WOENSDAG 13 MAART 2019 Vasthouden in plaats van afvoeren 'SPIJT MISSCHIEN DAT IK ER NIET EERDER AAN BEN BEGONNEN' j -V. SAMEN MAATREGELEN NEMEN Marcel van der Voort Vanwege warmere en drogere zomers moeten de Zeeuwse boeren steeds minder nadenken over water afvoeren en meer over water vast houden. "Wij doen er alles aan om zoveel mogelijk water vast te houden", vertelt voorzitter Tim Moerman van Waterhouderij Walcheren. OOSTKAPELLE - "Wij zijn er a It ij d mee bezig als Wa terhouderij Walcheren, be staande uit 7 agrariërs in de driehoek Serooskerke, Vrou wenpolder en Oostkapelle. Het gaat om aaneengesloten bedrijven in hetzelfde peil- gebied", vervolgt Moerman. "Er zijn heel veel boeren die zich niet bewust zijn van de voordelen van het vasthou den van water." Extreem Wat staat de Zeeuwse boe ren te wachten? Moerman: "Dat is moeilijk te voorspel len. Wij hebben twee droge voorjaren achter de rug en ook de zomer van 2018 was heel droog. Zoals het er nu uitziet lijkt het extremer te worden. Er valt korte hevige neerslag en er zijn droge pe riodes. Ik ben zelf volop aan het investeren om het wa ter op te slaan. Aan het uit zoeken waar en hoe het kan worden opgeslagen en wel ke wetten er zijn. Ik wil een groot stuk zelfvoorzienend zijn, maar dat hangt af van de neerslag." Kreekrug Volgens Moerman zijn er verschillende manieren om zoet water vast te houden. "Wij doen aan peilgestuurde drainage. Dan blijft het zoete water langer in het gebied. Verder zijn er mogelijkheden om ondergronds of boven gronds op te slaan." Akker bouwer Johan Sanderse uit Serooskerke: "We moeten ervoor zorgen dat er bij veel neerslag water wordt vast gehouden. En het overschot kunnen afvoeren. Want bij natschade is het ook over en uit met de gewassen. Met mijn buurman Werner Lou- werse doe ik mee aan het Kreekrug Infiltratie Project. Als er afstromend zoet wa ter is dan pompen wij het in een zoetwaterbei in de kreekrug. En proberen die te laten groeien. Om grote hoe veelheden water te kunnen onttrekken hebben we twee jaar nodig. Buurman Lou- werse heeft een bufferbas sin waarvan hij profijt heeft: een oude waterkelder bij Oranjezon." Buffer Werner Louwerse uit Seroos kerke laat weten: "Omdat wij niet snel water uit de grond kunnen oppompen om te beregenen, is die waterkel der handig als tussenopslag", zegt Louwerse terwijl hij aan het werk is. "Voorheen is er water in gepompt uit de dui nen van Oranjezon. Als de vraag naar water groot was gebruikten ze de bufferkel der. Nu is de buffer niet meer nodig. Er kan 160 kuub water in, dat is niet veel." De broers Werner en Hen- ny Louwerse telen bloem kool en venkel. In de loods wordt hard gewerkt. Wer ner gaat er even tussenuit om te laten zien waar in de omgeving plaatsen zijn om zoet water te sparen. Bij een zelf aangelegde stuw in de sloot, zegt hij: "Als je water Bij een zelf aangelegde stalen stuw in de sloot vertelt Werner Louwerse hoe het werkt. FOTO. MARCEL VAN DER VOORT Marcel van de Bosse in zijn boomgaard. VOORT FOTO MARCEL VAN DER hoog houdt in de sloot, dan heb je minder zout. Het mag niet te hoog worden omdat er anders wateroverlast kan komen." Na een rondgang langs onder andere stuwen en pompen zegt hij: "Het water staat voor Zeeuwse begrippen hoog. In overleg met het Waterschap Schel- destromen is het waterpeil omhoog gegaan." En later stelt hij: "Als wij het water zoet houden, dan kunnen wij het in de grond pompen. Om het bij droogte in de zo mer te gebruiken voor de gewassen." Controle Tijdens de rondtocht meldt Louwerse dat er een meet- netwerk komt. Op afstand wordt er via het internet gemeten wat de grond en het water doen. Zo wordt er ontdekt te voorkomen wat de invloed is van de extra stuwen en peilverhogingen op grondwaterpeil en EC (zoutwaarde) en kunnen ze vaststellen wanneer het peil moet worden aangepast om overlast en schade door peil- verhoging te voorkomen. Spijt? Heeft hij nooit spijt gehad dat hij hieraan is begon nen? Louwerse, lachend: "Spijt misschien dat ik er niet eerder aan ben begon nen." Marcel van de Bosse uit Serooskerke heeft in zijn boomgaard peren- en appel bomen en ook verbouwt hij aardbeien. Hij is druk op het erf van zijn bedrijf en loopt later even naar de boom gaard. "Je hebt een gespaar de voorraad zoet water hard genoeg nodig in droge peri odes. Als je het laat wegstro men, dan ben je het meteen kwijt. Ik heb het idee dat bepaalde mensen nog niet helemaal bewust zijn. Mis schien wel als ze een keer te kort hebben. Het vraagt een enorme investering. Na zo'n slecht jaar gaat het moei lijk. Beter gebeurt dat na een goed jaar." Binnen het project Waterhouderij Walcheren werken zeven verschillende agrarische bedrijven samen. Om diverse maatregelen te nemen om dezoetwatervoorraad in de gemeente Veere op peil te houden en te vergroten. Hun project kreeg recentelijk 650.000 euro subsidie voor onderzoek en verdere onwtikkeiing. "Zoet water sparen goede zaak" "Voor de boeren is het opsparen van zoet water een goede zaak", aldus Tom Vogelzang nabij de Serooskerkse EM- TE-supermartct. "Als ze niets doen blijft de verzilting van de grond. Dus ik kan het mezelf voorstellen dat ze er iets aan willen doen, omdat het om hun boter ham gaat", klinkt het verder. Moet de gemeente Veere volledige medewerking verlenen aan boeren die zoet water ini tiatieven ontwikkelen? Vogelzang: "Jawel en ik denk dat Veere dat zal gaan doen. Die zien er het nut nu van in." Geen angst om schotten in het water Voor de supermarkt in Serooskerke laat F. Teeuwen weten het een goede zaak te vinden dat diverse boeren uit de omge ving zoet water onder de grond vast hou den, om dat bij droge periodes te kunnen inzetten. Landbouwers en fruittelers plaatsen schotten in hun sloten om wa ter vast te houden. Sommige Zeeuwen vrezen dat hun dorp overstroomt. Teeu wen: "Daar ben ik niet bang voor." Harm stelt later: "Ik ben er evenmin angstig voor. De boeren hebben het water nodig en maken de sloot snel genoeg leger." Waterschap houdt zoet water vast Waterschap Scheldestromen zoekt op korte en lange termijn oplossingen voor toekomstige droogte. De extreme droogte van het afgelopen jaar werkt nog door en is ook voor dit jaar een risico. Daardoorzijn de watervoorraden komend voorjaar niet op peil. Daarom maakte het Waterschap een actieplan en onderzoekt mogelijke maatregelen. Er is eenmalig honderddui zend euro beschikbaar gesteld. Zo wordt er in het actieplan geadviseerd onderzoek te doen naar ander peil beheer. Dus het langer vasthouden van water. Adrie Vos gaat geen zoet water sparen Adrie Vos werkt in zijn schuur van zijn bedrijf aan de Stenen Kruisweg in Mid delburg. "Het sparen van zoet water levert mijn landbouwbedrijf geen rende ment op", bekent hij. "Mijn bedrijf is te klein om het te gaan opstarten." Daarom doet hij niet mee. "Het zijn goede acties van de boeren bij Serooskerke, Oostka pelle en Vrouwenpolder. Natuurlijk is er een gebrek aan zoet water voor het land in droge tijden. Alleen blijft het een drup pel op de gloeiende plaat. Het werkt het best als je diep in de grond gaat boren."

de Faam | 2019 | | pagina 17