O WOENSDAG 6 FEBRUARI 2019 De Faam Nieuwe straatnamen in de binnenstad Surrealistisch sprookje over het verlangen naar de dood Geboortefotografe wint internationale prijzen Middelburgse luiken Theo Rietveld KELDERMANS, NAAR DE FAMILIE DIE HET STADHUIS HEBBEN GEBOUWD Theaterproductiehuis Zeelandia speelt Norway.Today, een surrealistisch sprookje over het verlangen naar de dood en de moed om te leven. Op 20 en 21 februari speelt de nieuwste voorstelling van Theaterproductiehuis Zeelandia in de Schouwburg Middelburg. GOES - Julie en August leren elkaar kennen via internet en ontdekken dat ze zielsverwan ten zijn. Beiden lijden onder een groot gevoel van leegte. Ze beramen het plan om sa men uit het leven te stappen door in een Noors fjord van een zeshonderd meter hoge klif te springen. Maar wanneer ze elkaar in het echt ontmoe ten neemt hun avontuur een onverwachte wending. Nor way.Today is een meeslepend stuk over doodsverlangen en levensdrang. Een heden daagse 'Romeo Julia', alleen wint de liefde het hier van de dood. Met een hoofdrol voor de smartphone. Het stuk biedt inzicht in hoe jonge mensen vandaag met elkaar omgaan. Daarbij spelen de nieuwe me dia een steeds grotere rol. Hoe doe je jezelf voor als je live chat? Welke identiteit neem je aan? Speel je een rol of ben je jezelf? En wat gebeurt er als je elkaar dan uiteindelijk in het echte leven ontmoet? 0 Kaarten via www.theater- zeelandia.nl MIDDELBURG - De Middelburgse geboortefotografe Jody Deijnen valt met twee foto's in de prijzen bij de internationale fotowedstrijd 'Birth Becomes Her'. Jody Deijnen heeft al tal loze geboortes vast mogen leggen in Zeeland. Zij won met een foto die genomen is in Zorgsaam in Temeuzen en met een mooie thuisbevalling in bad, waar de twee grote zussen, de vader en de oma centraal staan die het nieuwe gezinslid bewonderen. lag de Sint Jorisstraat tussen de Lange Noordstraat en Pen- ninghoeksingel die nu Sint An- theunisstraat heet. Het houten bruggetje over het water van de Herengracht heette Sint Joris-bruggetje en later Smy- tegeltbruggetje. Inmiddels is de brug verdwenen. De Hage- preekgangde verbinding tus sen de Dwarskaai en Rouaanse Kaai, zou in eerste instantie Gelein de Hoomegang hebben geheten. En wat te denken van de Sint Barbaragang, nu een achterafstraat achter de Lange Delft. Verdwenen In het centrum verdwenen nogal wat oude stratenna men. Zo zoeken we op dit moment tevergeefs naar de Wal, de Mosterd, de Lange Burg, de Gang, de Oudekerk straat, de Nieuwekerkstraat, de Stroopoort en de Burge meester Takstraat. De toenma lige Kapoenstraat heet thans Kapoengang. Middelburg kent bijna 700 straten. De straatnamencommis- sie bedenkt er elk jaar wel een paar bij omdat er nieuwbouw plaatsvindt in nieuwbouwwijken. Daarnaast heb je ook straatnamen die om welke reden dan ook zijn verdwenen. De Binnenstad is een apart verhaal. MIDDELBURG - In de jaren zestig van de vorige eeuw verdween vrijwel het comle- te wijkje in de buurt van het huidige Gerechtsgebouw. Ook is bijzonder dat in één stads buurt meer dan tien straat namen met 'Seis' beginnen: bijvoorbeeld Seisstraat, Seis- dam, Seisplein, Seisbolwerk en Se is weg. Unger Na het bombardement of be schieting van de stad op 17 mei 1940 werd niet lang daarna begonnen met het opruimen van het puin en het opbou wen van het centrum. Er wedr stevig aangepakt. Het straten plan werd op een aantal plaat sen gewijzigd. Eind 1941 stelde de gemeentearchivaris Unger straatnamen voor voor in het centrum. In januari van het volgende jaar ging de raad ak koord met zijn voorstel. Welke straatnamen bleven hetzelfde en welke kwamen er nieuw bij? Verbindingen De nieuwe verbinding van de Lange Noordstraat naar de Groenmarkt heette Lombard- straat en kreeg de naam Bach- ten Steene. Het smalle straatje tussen de Markt en de Burg gang wordt Keldermansstraat genoemd, naar de familiele den die het stadhuis hebben gebouwd. Goud De vier straten rondom het Hofje Onder den Toren krij gen de namen: Onder den To ren, Nieuwe Kerkgang, Nieuwe Wal en Walgang. De verbin ding tussen de Lange Delft het Walplein zou, als het aan Un ger hebben gelegen, Gouden Zonnestraatje worden, maar de burgemeester wilde dat het Stroopoortgang werd, een ver wijzing aan de Stroopoort die er ooit stond. Verplaatst De Bodenplaats was het nieu we terrein tussen Pottenmarkt, Gortstraat en Zusterstraat. Tus sen de Zuidsingel en Wage- naarstraat kwam een nieuwe straat: Sint Jorisstraat. Vroeger Donderdag 28 februari speelt de nieuwste voorstelling van Theaterproductiehuis Zeelandia in De Mythe in Goes. FOTO: Lex de Meester De Kapoenstraat in de richting van de Groenmarkt. Bron: Zeeuws Archief Zeeuws Genootschap, Zelandia lllustrata, Prentbriefkaartennr 1353

de Faam | 2019 | | pagina 8