Scratch jubileert in Sint Jacobskerk <5> Show je eigen bruidsmode Energy Battle van Zeeland Concert met gospelkoor Roompot is de beste keten Maak een valentijnstaart Machtigen voor DigiD Cursus Kijk op Kleur Lezing door Klootwijk De Faam WOENSDAG 6 FEBRUARI 2019 Enthousiasme voert de boventoon JULES VAN HESSEN DIRIGEERDE ALLE TWINTIG SCRATCH MESSIA'S OVER HANDEL EN ZIJN MESSIAH WALCHEREN KORT I Theo Rietveld Scratch I voor de Op zaterdag 16 februari gonst het van muziek in de Sint Ja- t- in Vlissii cobskerk in Vlissingen. Musici, solisten, koor en dirigent re- - L» [jj- Een unit peteren én voeren het oratorium Messiah van Handel in één j waarbij marathon-dag uit. Dit alles al twintig jaar lang onder leiding 1 F" v? IN, J Jri> 90KN koorledi van dirigent Jules van Hessen. 1 —^Cir r&. :^frl3Sr)^r''^r^iSil|pW repeterc VLISSINGEN - Voor veel deel nemers is het een jaarlijks hoogtepunt hieraan deel te nemen. In principe kan ieder een met enige muzikale baga ge zich aanmelden: sopranen, alten, tenoren en bassen. En thousiasme voert de boven toon. De solopartijen worden door professionals gezongen en het Scratch-orkest bestaat uit veertig vergevorderde ama teurs of beroeps-musici. Wie ingeloot is krijgt diens parti tuur van te voren opgestuurd om thuis te oefenen. Voor elke stemsoort is zelfs een oefen-cd beschikbaar. Scratch performance Hoe zit zo'n Scratch-dag in el kaar? Alle musici, solisten en koorzangers hebben hun deel van het oratorium thuis gin- gesturdderd. Op de dag zelf komen ze voor het eerst geza menlijk bij elkaar voor de ge nerale repetitie. Onder leiding van maestro Jules van Hessen wordt er door de deelnemers, inclusief de solisten, Lauren Armishaw (sopraan), Carina Vinke (alt), Jean-Léon Klos- termann (tenor) en Robbert Muuse (bariton) een hele dag intensief en geconcentreerd gerepeteerd. Dit vergt veel van de musici die telkens delen van het oratorium moeten spelen. Handel George Friedrich Handel werd in 1685 in de Duitse plaats Hal le geboren. Hij was een tijdge noot van Bach. Handel stamde niet zoals zijn beroemde tijd genoot uit een muzikale fami lie. Zijn vader was lijfarts van de keurvorst van Brandenburg en vond dat zijn zoon jurist moest worden. George koos voor de muziek en vertrok naar Hamburg. Eenmaal afgestu deerd als organist en Idave- cimbelspeler, vierde hij grote successen in Italië. Eenmaal beroemd geworden keerde hij terug naar zijn geboorteland om aangesteld te worden als concertmeester aan het hof van Hannover. Daar viel hij ook op als begaafd componist. Koning George I haalde hem naar Groot-Brittannië waar hij onder andere Watermusic schreef en het oratorium Mes siah. Handel leefde daar als zelfstandig musicus en werd als een vorst behandeld en be taald. Hij overleed in 1759 en ligt begraven in de Westmin ster Abbey in Londen. Messiah Handel voltooide zijn Messiah in 1742. Het is zijn meest be roemde werk. In datzelfde jaar ging het werk in première in de Ierse hoofdstad Dublin. Daar werd het een groot succes. Een jaar later kreeg het werk gemengde reacties tijdens de eerste uitvoering in Londen. Men vond het onderwerp te gewaagd. De echte doorbraak kwam pas vanaf 1750 toen de Messiah in kerken en concert zalen werd uitgevoerd. Messiah wordt twintigste keer ngen opgevoerd, ik concept op één dag zn en musici >n en uitvoeren. En dit al twintigjaar lang onder leiding van dirigent Jules van Hessen. Een uitputtings slag voor de muzikanten maar zodanig inspire rend dat alle deelnemers boven zichzelf uitstijgen. Een oratorium is een opera zonder decor. Het is een vocaal werk met meestal een geeste lijke inhoud, geschreven voor orkest, zangsolisten en koor. De verteller is de drager van de handeling. De Scratch Messiah is te horen op zaterdag 16 fe bruari in de Sint Jacobskerk in Vlissingen en begint om 19.30 uur. Kaarten zijn te koop bij de winkels van Primera in Vlissin gen, Middelburg en Amemui- den en in boekhandels 't Spui in Vlissingen en De Koperen Tuin in Goes. Handel (1685-1759) was een Duitse componist die op zijn 25ste door koning George I naar Groot-Brittannië werd gehaald. Daar schreef hij zijn bekendste werken: Watermusic het oratorium Messiah in 1742, voor orkest, solisten en koor. Een soort opera zonder decor. MIDDELBURG - Op zaterdag 23 maart houdt Kledingbiblio- theek Middelburg tijdens het Lentefeest een Bruilofts Mo deshow. Kun je zelf bruidskle ding maken of heb je een idee om trouwkleding te pimpen? Dan zou die middag ook jouw bruidskleding geshowd kun nen worden. Als je wilt deel nemen aan de modeshow, dan kun je je aanmelden via 06270 55511. www.kledingbibliotheek- middelburg.nl MIDDELBURG - Op woens- dagavond 20 februari is de fi nale van de Energy Battle in het Auditorium van ZB| Plan bureau en Bibliotheek van Zeeland, Kousteensedijk 7, Middelburg. De Energy Battle begint om 19.00 uur en duurt tot circa 21.00 uur. Energie Zee land heeft als doel de jeugd via scholen haalbare ideeën voor energiebesparing en duurza me energie te laten beden ken. Na de voorbereidingen in de lessen en de voorrondes op de scholen, presenteren fi nalisten hun ideeën aan pu bliek, ouders, medeleerlingen, een jongerenjury van HZ- en Scalda-studenten en een des kundige vakjury bestaande uit vertegenwoordigers van Del ta Comfort, Provincie Zeeland en ZMf. Het thema van deze Energy Battle is 2045: heel Zee land zonder aardgas, hoe doe je dat? Met andere woorden: hoe zorg je en/oor dat jouw huis, straat, school, vereniging, wijk of dorp in 2045 aardgas- vrij is? De deelnemende scho len zijn: Pontes Pieter Zeeman, Zierikzee en Nehalennia Mid delburg. Meer informatie op www.energiezeeland.nl en www.dezb.nl SOUBURG - Zaterdag 9 febru ari wordt er een concert ge houden in de Historische Kerk Souburg met Gospelkoor Inspi ration. Het concert begint om 20.00 uur. Het koor Inspiration brengt vlot eigentijdse gospel liederen, afgewisseld met wat rustigere nummers. De teksten worden afwisselend in het Nederlands, Engels of Spaans gezongen. Het repertoire be staat naast gevoelige ballads uit spetterende en swingende nummers. Waar nodig wordt een korte uitleg gegeven over de inhoud van de tekst. In de voorverkoop kosten kaarten 12,50 euro (vrienden 11,00 euro) aan de zaal 15,00 euro. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Primera in de Lange Zelke te Vlissingen en de Kanaalstraat te Oost Sou burg en bij Sierspeld Naaima chines en Handwerken in de Kanaalstraat te Oost Souburg. Kaarten zijn ook te bestellen via www.historischekerksou- burg,nl of kaarten@histori- schekerksouburg.nl ZEELAND - Roompot Vakan ties is dinsdag 29 januari uit geroepen tot 'Beste keten van Nederland'. De locatie Noord zee Residence Cadzand-Bad is benoemd tot 'Beste vakantie park aan de Nederlandse kust'. De awards werden uitgereikt door vakantieparkvergelijker BungalowSpecials. Met deze twee prijzen komt de totale teller van in januari ontvangen awards op 21 stuks. Eerder deze maand mocht de aanbieder van vakanties al achttien zilve ren Zoover Awards en de prijs voor 'Beste wellnesshotel' door Hotels.nl in ontvangst nemen. VLISSINGEN - Love is in the air! Tijdens deze workshop maken de koppels samen een taart in Valentijn thema. Dus heeeel veel hartjes, roze en roosjes. De taart is te bewaren tot aan Valentijnsdag, als je er zo lang vanaf kan blijven! In vriezen kan ook! De workshop wordt gehouden op zondag 10 februari van 12:30 tot 14:30 uur in Atelier Zoet Goed Taarten aan de Voltaweg 11G in Vlissin gen. De kosten zijn 45 euro per taart (maximaal twee perso nen per taart) Inclusief koffie, thee, limonade en wat lekkers. Er is voldoende gratis parkeer gelegenheid aanwezig. Stuur je aanmelding en gegevens naar info@zoetgoedtaarten.nl VLISSINGEN - Op 13 februari van 10.00 tot 12.30 uur is er in ZB| Bibliotheek Vlissingen aan de Spuikomweg 7 de work shop Iemand machtigen voor DigiD. De gemachtigde leert hoe hij of zij zaken voor jou kan regelen via DigiD. Deze workshop is gratis. Aanmelden en meer informatie op www. bibliotheekvlissingen.nl of cur- susvlissingen@dezb.nl. Zaken regelen met de overheid kun je doen via je DigiD. Wanneer je sommige zaken liever niet zelf regelt, kun je iemand an ders machtigen om dit voor je te doen. Die persoon heet dan de gemachtigde. Je geeft niet je DigiD aan die persoon, maar een speciale machtiging. In de workshop leer je hoe dit moet Wij adviseren om de workshop te bezoeken samen met de persoon die je wilt machtigen. VLISSINGEN - Binnenkort start de Zeeuwse Volksuniversiteit in samenwerking met Kijk op Kleur, met een cursus Kleur in Vlissingen. Deze cursus van twee lesochtenden is een ont dekkingsreis om meer te weten te komen over de kenmerken van kleur en hoe je deze kleu ren voor je kan laten werken. Welke kleuren halen het beste in u naar boven? Nooit meer twijfelen over een goede aan koop qua kleur en nooit meer urenlang 'zwen/en' door een winkel!! Wel een frissere, jon gere uitstraling en veel tijd- en geldwinst. We kijken hierbij niet alleen naar de combinatie van huid, haar en ogen, maar ook zeker naar de persoonlijk heid. We gaan bepalen welk kleurtype het dichtste bij u en uw persoonlijkheid staat en hoe u daar het beste mee om kunt gaan. De cursus bestaat uit twee lessen van drie uur en wordt gegeven door Kleur Stijl consulente Jannie Boer op woensdag 20 en 227 febru ari van 9.00 tot 12.00 uur. Heeft u belangstelling voor deze cur- sus?Schrijf u in via de web site van de ZVU: https//www. volksuniversiteitzeeland.nl/ algemeen/kleur-en-stijl/kleur MIDDELBURG - Op 14 februari zal Eeuwout Klootwijk een le zing geven. Het thema is On- opgeefbaar verbonden of toch maar niet? De lezing is in de Hoeksteen, Roozenburglaan 22 in Middelburg. De kerk is om 19.30 uur open, aanvangstijd is om 20.00 uur, Van harte wel kom, toegang gratis. Het hele gezelschap van musici, solisten en koorleden in de Sint Jacobskerk. FOTO: Scratch Messiah Zeeland Op zaterdag 23 maart houdt Kledingbibliotheek Middelburg tijdens het Lentefeest een Bruilofts Modeshow. FOTOMarjolijn van Kooij Poppin

de Faam | 2019 | | pagina 17