Hond helpt eetstoornis te overwinnen 0 Omzet CZAV groeit dier baar Hoe ben jij gehecht? Buslijn 52/53 omgeleid Geheugenproblemen... en dan? Inzameling Voedselbank De Faam WOENSDAG 16 JANUARI 2019 Viervoeter merkt dat het etenstijd is IK WIL NAAST IEMAND STAAN. INSPIREREN EN MOTIVEREN ZELF ANOREXIA OVERWONNEN INTRATUIN Marcel van der Voort Anjana Gort uit Westkapelle start in de week van 4 maart een zelfhulpgroep voor mensen met een eetstoornis. Bijzonder is dat er gebruik gemaakt kan worden van hulphonden. Die hel pen de Anorexia te overwinnen. WESTKAPELLE - "Ik liep lan ger met het idee rond om een zelfhulpgroep voor mensen met een eetstoornis op Wal cheren te starten. Mijn ge zondheid laat te wensen over en toen ben ik gaan kijken wat ik toch kan doen en wat fysiek niet te belastend is. Zo dat ik mensen kan helpen", vertelt Gort Ze heeft als op tie dat er hulphonden inge zet worden om de anorexia te overwinnen. "Het zijn gevoeli ge honden die reageren puur op emoties en fysieke signa len. Op het moment dat je honger hebt en niet wil eten. De honden pikken op dat het tijd is om te eten. Dat maken ze ieder op een eigen manier kenbaar. Bijvoorbeeld door te gaan staren, aankijken, of aan tikken met de neus of poot. Honden kunnen specifiek voor deze problematiek worden getraind. In de zelfhulpgroep kunnen de deelnemers er sa men voor kiezen om een hond in te zetten. Vinden ze het al lemaal fijn, dan ga ik het doen. Bij één op één counseling kan dat ook. Niet iedereen is ge schikt om een hond te nemen. Dat kan te maken hebben met allergieën, tijd of financiën. Het heeft een meerwaarde. Ik werk het liefst met de Shetland Sheepdog. Dat zijn handzame herdershonden, makkelijk te trainen en baasgericht. Verder zijn ze onder meer gevoelig, slim en zelfstandig. Tijdens het gesprek met Gort wordt dui delijk dat er in het verleden al goede resultaten zijn behaald met de inzet van hulphonden bij eetstoornissen. "Zo gaven jongeren in 2017 aan dat ze zich fijner voelen, minder stress er varen, of beter in staat zijn om met stress om te gaan. Ze wor den socialer. Een aantal heeft de eetstoornis overwonnen, anderen maakten stappen en bij hen gaat het beter." Hoe werkt de zelfhulpgroep? Gort: "Dat hangt af van het aantal aanmeldingen. Ik probeer een groep te maken die bij elkaar past Tijdens de intake wil ik dingen duidelijk krijgen. Onder andere om wat voor soort eet stoornis het gaat. Als het een succes is, ga ik de groepen ook aanbieden in andere Zeeuwse regio's. Vooraf bespreek ik met de deelnemers welke thema's interessant zijn. Verder vind ik het belangrijk om aan de hand van doelen te werken. Het zijn vooral meisjes tussen de 11 jaar en begin 20 die met anorexia te maken hebben. Hoewel het ook ouderen en zowel mannen als vrouwen kunnen zij die er last van hebben." Gort noemt Anjana Gort kan als de deelnemers het willen ook hulphonden inzetten bij de Zelhulpgroep bij eetstoornissen. FOTO-.A. Oosterhof zich coach counselar en na drukkelijk geen behandelaar. "Een behandelaar is een me disch specialist. Dat ben ik niet. Ik wil naast iemand staan. In spireren en motiveren." Deel name aan de zelfhulpgroep kost 3,90 per keer. Een redelijk gering bedrag. Gort: "Dat klopt. Ik verzorg de bijeenkomst en doe het voorwerk en stap met een hoofd vol verhalen mijn bed in. Toch wil ik het laag drempelig houden. En doe dit werk vanuit mijn hart. Ik weet wat het is, heb het zelf door gemaakt En had ook het ver langen dat er iemand naast mij ging staan." Informatie: anja- na@missionpuppy.nl. Door overnames en autonome groei is de omzet van de Coö peratieve Zuidelijke aan- en Verkoopvereniging (CZAV) in 2018 met 11 procent gestegen naar 429 miljoen euro. ZEELAND - In alle productgroe pen was er een substantiële groei in omzet en marktaan deel. Alhoewel de langdurige droogte een flinke impact had op de bedrijfsvoering bij CZAV, én ook zeker bij haar leden, zijn de resultaten op de ker nactiviteiten vergelijkbaar met vorig boekjaar. Hierdoor kon er weereen nakortingvan 1,3 mil joen euro aan de leden worden uitgekeerd. CZAV sluit haar boekjaar af met een winst van ruim 2,5 miljoen euro. Dat is boven begroting, maar lager dan vorig jaar. Af gelopen boekjaar is enorm geïnvesteerd in de uitbreiding van kern- en nevenactiviteiten. Zo werd de bezorgservice ver der uitgebreid. Hoewel het groeiseizoen van start ging met overvloedige regenval, werd 2018 geken merkt door de extreem droge en warme zomer. Dit had zijn effect op de opbrengsten en gaf uitlopende resultaten bij telers en de coöperatie. Daar door werd de teeltadvisering een uitdaging, creatieve teel toplossingen moesten worden aangebracht. Vanuit de maat schappelijke ontwikkelingen blijft duurzaam ondernemen een belangrijk thema. Met zo weinig mogelijk input en middelen, meer opbrengst per hectare halen en daarbij mini male impact op bodem, plant en diergezondheid te hebben, is een speerpunt Anjana Gort heeft zelf Anorexia overwonnen. Een tijd waarin ik aan het overleven en vechten was. En niet meer wist hoe ik eruit moest komen. Dat proces heeft mij sterker gemaakt Daar kijk ik met tevredenheid op terug. Ik besef me dat ik mijn hele jeugd heb gemist doordat ik ziek was Mijn keus om een hulphond te nemen is de sleutel tot mijn herstel geweest. Ik ben op zoek gegaan naar een pup. Dat werd Luca en ik vond ook een trainer. Luca ging met mij mee naar de supermarkten ik ging vooruit VEERE - In Domburg en Aagtekeri<e is zaterdag 19 januari een inzameling voor de Voedselbank Walcheren. Overschotten van de feestdagen of uit uw kerstpakket zijn wel kom. Maar ook heel graag houdbare producten als macaroni, crackers, haver mout, ontbijtkoek, koffie, thee en blikjes. U kunt uw spullen tussen 10.00 en 11.30 uur afgeven bij de Protestantse Kerk zowel in Aagtekerke als in Dom burg. In Aagtekerke is ook een ronde langs de deur. Ton Sondag exposeert in de rechtbank. FOTO TON SONDAG MIDDELBURG - Fotograaf Ton Sondag exposeert in de rechtbank te Middelburg tot 28 maart Project Adopted. Hij zet mensen aan het denken door middel van verhalen en foto's. Want hoe bent u ge hecht? Hoe levensbepalend is het datje goed bent gehecht? En wat als het mis gaat? De rechtbank ziet in vrijwel alle zaken slechte hechting als grondslag voor vele verkeer de keuzes. MIDDELBURG - Op zater dag 19 januari is er van 1430 tot 16.00 uur in 't Gasthuis aan het Noordpoortplein 2 te Middelburg weer een Al- zheimercafé. De inloop is vanaf 1400 uur. Gastspreker is Marcel Reinhoudt, ver pleegkundig specialist SVRZ. Na de presentatie is er ruim gelegenheid om met elkaar ervaringen uit te wisselen en in discussie te gaan. Tijdens deze bijeenkomst heeft u de mogelijkheid lotgenoten te ontmoeten. U bent welkom aan de leestafel, de boeken zijn te leen. Zoals in ieder Café, is er de mogelijkheid om iets te drinken, voorzien van een hapje. Voor vragen: Jessy Benne: tel. 06-15455408 of ahcafewal- cheren@svrz.nl KOUDEKERKE - Intratuin Kou- dekerke heeft voor het 12de jaar het felbegeerde Dierbaar-cer tificaat ontvangen. Dierbaar is een keurmerk voor de huisdie renbranche dat strenge eisen stelt aan huisvesting, hygiëne en verzorging van dieren, én aan de deskundigheid van de ondernemer. VEERE - De dienstregeling van buslijn 52/53 is tijdelijk aan gepast In Westkapelle wordt alleen nog de halte Grindweg aangedaan en in Domburg al leen de haltes Singel en Molen. Tussen Westkapelle en de Laan der Verenigde Naties in Mid delburg verschuiven de ver trektijden. Naar verwachting geldt deze omleidingsroute zeker tot aan de meivakantie. Voor lijn 52 vervallen de haltes Domburg, Schuitvlotstraat en Markt, Buttinge, Dorp en Mid delburg, RK Kerkhof en Laan der Verenigde Naties. Voor lijn 53 vervallen de haltes Westka pelle, Dreefje, Markt en Zuids traat. Lijn 647 rijdt gedurende deze periode ook een andere route vanwege de werkzaam heden, maar doet wel alle hal tes aan. Op connexxion.nl staat de meest actuele reisinforma tie. De gratis Connexxion-ap- pbiedt een slimme reisplanner voor al het openbaar vervoer in Nederland. Ook geeft deze de actuele vertrektijd.

de Faam | 2019 | | pagina 5