Dit jaar struikelstenen in Vlissingen Thema-avond over leven en denken van Henri Nouwen De Faam WOENSDAG 16 JANUARI 2019 Opdat we nooit vergeten 1 LATEN WE ERVAN LEREN EN HET NOOIT VERGETEN COLOFON DE FAAM De gemeente Vlissingen heeft op verzoek van de Stichting Struikelstenen Zeeland (SSZ) toestemming gegeven voor het plaatsen van zo'n 30 struikelstenen in de stad. VLISSINGEN - Struikelstenen zijn kleine keitjes van 10 bij 10 centimeter met daar op een messing plaatje met de naam van een Joodse burger. De keitjes worden geplaatst op gemeentegrond, in het trottoir voor de woning waar zij het laatst gewoond hebben voor hij of zij in de Tweede Wereld oorlog werd weggevoerd en omgebracht. Voorlopig staan er in Vlissin gen zo'n 30 namen van om gekomen burgers genoteerd voor wie, ter nagedachtenis aan hen, een struikelsteen wordt geplaatst. Deze komen te liggen in de Arbeidstraat, Molenstraat, Nieuwendijk, Gasthuisstraat (vroeger de Paardenmarkt), de Singel en op het Bellamypark. Vóór struikelstenen geplaatst kunnen worden, wordt erzorg- vuldig onderzoek gedaan. "Het is een kwestie van genealogie, het uitzoeken van iemands stamboom." vertelt Marian ne Gosseije van SSZ. "En dat is veel werk. We proberen nabe staanden te bereiken om te kij ken of onze gegevens kloppen. Die nabestaanden zitten soms aan de andere kant van de we reld. Maar als we hen hebben gevonden kunnen we verder en hen gelijk uitnodigen bij het onthullen van de stenen." Ook het zoeken van het juiste pand is soms wat ingewikkeld omdat er in de loop der jaren woningen zijn afgebroken of straatnamen zijn veranderd. Dan komen er kadastrale kaar ten aan te pas. Sal Cracau uit Vlissingen ver loor hierdoor de helft van de familie aan zijn opa's kant Zijn oudooms en oudtantes, hun partners en kinderen. "Niet alleen omdat het onze fami lie betreft maar omdat er nog steeds bevolkingsgroepen op de wereld zijn die dit overkomt vanwege hun ras, geloof of ge aardheid," zegt hij. "Daarom is het goed dat we daar aan her innerd worden." Het plaatsen van de struikel stenen valt precies in het jaar dat wordt herdacht dat het 75 jaar geleden is dat Vlissingen werd bevrijd. De gemeente zag hier een mooie gelegen heid in om deze gelegenheden aan elkaar te koppelen al was het idee voor het plaatsen van de stenen drie jaar geleden al eens aan de orde geweest. Als de stenen er liggen hoort Vlis singen bij een van de onge veer duizend Europese steden en dorpen waar dan meer dan 70.000 van deze steentjes zijn geplaatst. Het maken en aanbrengen van een steentje kost 150 euro en wordt gefinancierd door het Hurgronjefonds, het Konink lijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, Loge De Ster in 't Oosten in Zierikzee, Mondia Scholengemeenschap, Monuta Walcheren, Rabobank Walcheren, de Rotary Club Zie rikzee, Stichting Renesse en het Zeelandia Cultuurfonds. Ook particulieren kunnen een financiële bijdrage doen. De struikelstenen worden tegen het einde van het jaar gelegd. De Doopsgezinde Gemeente Walcheren verzorgt een the ma-avond in de kerk aan de Lange Noordstraat te Middel burg. Laurent Nouwen, broer van de in 1996 overleden Henri Nouwen, zal een inleiding houden over leven en gedachte goed van deze bevlogen priester, hoogleraar en schrijver. MIDDELBURG - Henri Nou wen wordt in 1932 te Nijkerk geboren en in 1957 tot priester gewijd. In Amerika bekwaamt hij ach in de psychologie van het pastoraat.Vanuit zijn be trokkenheid bij het leed van andere mensen woont hij een tijdlang onder de allerarmsten in de sloppenwijken van Lima, de hoofdstad van Peru. Op het hoogtepunt van zijn weten schappelijke carrière breekt hij in 1986 radicaal met roem en aanzien en gaat als pastor wer ken in een leefgemeenschap voor geestelijk gehandicapten in Canada. In 1996 overlijdt hij onverwacht. Invloed Henri Nouwen werd ook we reldwijd bekend als schrijver. Hij schreef meer dan veertig boeken die over de hele we reld werden gelezen. Zijn broer Laurent zegt dat hij na de dood van Henri beseft heeft welke enorme impact diens leven en boeken hebben gehad: "Henri wist een diepe snaar te raken bij zijn lezerspubliek. Hij toon de zijn kwetsbare kant in zijn boeken; daarin zat zijn kracht vermoed ik. Lezers vonden herkenning. Hij was er diep van doordrongen dat ieder mens breekbaar is, eenzaam heid kent en liefde nodig heeft. Onverschilligheid kende hij niet, over niets in het leven. Hij was een gevoelig mens. Altijd bleef hij met grote nieuwsgie righeid en verbazing naar deze wereld kijken." Voor Laurent Advertentieverkoop en media-advies Eadvertising.zeeland@persgroep.nl T 06 - 20 541455 Krant gemist? Vul svp het formulier op de website in onder de knop Krant gemist of bel met 088-0561595 Familieberichten E fam i I ie be ri cht e n week bladen@persgroep.nl T (o88)-oi3726S Zelf een familiebericht opgeven kan via de website w ww.fa milieberichten online.nl Rubrieksadvertenties E rubrieken@persgroep.nl T 0900-8743836 Kantooradres Edisonweg37E 4382 NV Vlissingen Redactie Bied je nieuws aan op de website via de knop Schrijf Mee. Bied je agendabericht aan via Agendaberichten Plaatsen Voor overige redactiezaken: Frank Husslage frank.hussl age@ persgroep.nl 088-0136921 (niet voor krant gemist) Bezorger worden? Meld je aan via krantjecontantje.nl Algemene voorwaarden en overige informatie (Zoals advertentietarieven en oplage) ga naar: www.persgroep.nl Dit is een uitgave van de Persgroep Nederland BV. Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale uitgaven van de Persgroep. betekende de dood van zijn broer een omwenteling in zijn leven. Vrachtwagenchauffeur Hij stopte als advocaat en werd vrachtwagenchauffeur om hulpgoederen naar de Oekra ïne te brengen. Ook richtte hij de Henri Nouwen Stichting op met als doel bekendheid te geven aan het gedachte goed van Henri Nouwen en om maatschappelijke initi atieven in de lijn van diens spiritualiteit te ondersteunen. Laurent Nouwen zal dan ook op de thema-avond het accent leggen op de actuele beteke- Henri Nouwen schreef meer dan veertig boeken die over de hele wereld werden gelezen. FOTO: WIKIPEDIA nis van deze spiritualiteit De Lange Noordstraat te Middel avond in de gemeentekamer burg is op donderdag 17 januari van Doopsgezinde kerk aan de en begint om 19.30 uur. Struikelstenen zijn keitjes met daarop de naam van een gedeporteerde Joodse burger. In Middelburg liggen er al 22. FOTO: FRANK HUSSLAGE

de Faam | 2019 | | pagina 3