Hoe vind ik de beste onderwijs middelbare school? 2019 Het vmbo is zo gek nog niet Antje is vmbo-docent Nederlands en coördinator Een kind loopt een schooi binnen en voelt meteen: hier pos ik. Of niet. Dit is echt mijn roeping. ine. intern begeleidster Ferti. basisschoolleerkracht Vijf gouden tips Ouders van achtstegroepers zijn hard op zoek naar de juiste middelbare school voor hun kind. Zo'n periode kan best stressvol zijn Waar moetje allemaal op letten? Basisschool leerkracht Ferti en intern begeleidster Josine hebben handige tips. Bezoek open dagen Ferti: 'Misschien een open deur, maar het is echt belangrijk om scholen te bezoeken. Vaak kunnen kinderen al beginnen met kijken als ze in groep 7 zit ten. De sfeer op een school voel je niet aan door in een schoolgids te bladeren.' Kijk door de planten heen Josine: 'Op een open avond staan de gangen van zo'n school opeens vol prachtige planten, en er komen proeflesjes voorbij die je later nooit meer terugziet in het lesprogramma. Dus een open dag is belangrijk, maar loop - met je kind ook eens op een II gewone schooldag naar binnen om te zien hoe de sfeer écht is.' Luister naar je kind Ferti: 'Luister goed naar de wensen van je kind. Hij of zij loopt straks een paar jaar rond op die school, dus het gevoel moet goed zijn. Kinderen letten vaak op totaal andere dingen dan hun ouders.' Josine: 'Het is net als het kopen van een huis, een kind loopt een school binnen en voelt meteen: hier pas ik. Of niet. Het is echt belang rijk dat ouders dat gevoel serieus nemen.' Wees eerlijk tegen de school Josine: 'Als je kind speciale zorg nodig heeft omdat het bijvoorbeeld autisme heeft of dys lectisch is, geef dat altijd vooraf aan. Vraag ook een gesprek aan met de zorgcoördinator op de nieuwe school. Het is belangrijk om te weten of ze je kind de benodigde zorg kunnen bieden. Soms zijn ouders bang dat het kind niet wordt aangenomen, en zeggen daarom niets. Niet verstandig.' Check de cijfertjes Ferti: 'Als je er echt helemaal in wilt duiken: de examenresultaten van een school zijn te checken, meestal staat het in de schoolgidsen. Ook websites als scholenopdekaart.nl, middel- bare-scholen.nl of zoekscholen.onderwijsin- spectie.nl geven veel achtergrondinformatie.' Wat moetje vooral NIET doen? Ferti: 'Laatje bij de keuze niet leiden door vriendschappen tussen kinderen. Die verande ren op de middelbare school. Daarbij, sommige scholen hebben zoveel brugklassen dat het kind vermoedelijk toch niet bij het vriendje of vriendinnetje in de klas komt.' Josine: 'Dring als ouder een school niet op. Soms gaan ouders voor de reputatie van een school of omdat ze er zelf hebben gezeten. Maak de afweging echt samen met je kind.' Het imago van het vmbo is nog steeds niet goed. Toch zijn er genoeg redenen om er wél voor te kiezen. 'Als het maar geen vmbo wordt'. Veel ouders proberen te voorkomen dat hun kind er terecht komt. Toch is er juist nu alle reden om er wel naartoe te gaan. De krapte op de arbeidsmarkt blijft maar groeien, met name het gebrek aan mbo'ers breekt ons op. Kappers, timmerlui, technici, bouw vakkers, stukadoors, schilders, zorgmedewerkers, we zitten erom te springen. Het vmbo biedt een prima basis voor deze beroepen. Een baan is met vmbo, mits de motivatie van de leerling goed is, zo goed als gegarandeerd. 'Wij zijn op onze school dit jaar gestart met Vernieuwend On derwijs: leerlingen hebben meer zeggenschap over hun leerproces, en stellen bijvoorbeeld deels hun eigen roosters samen. Met iedere leerling hebben we eens in de twee weken een een-op-eenge- sprek. Ook is er regelmatig groeps- coaching. Door dat contact ontstaat er sneller een band. Als een leerling goed is in Nederlands, kan hij of zij kiezen om extra uren te volgen. Wij helpen ze om de juiste keuzes te maken: 'jij bent daar zó goed in, misschien is het tijd voor een extra stapje?' Het is leuk om te zien hoe trots ze zijn als ze zoiets horen. Mijn vak is geweldig. De problema tiek van leerlingen wordt groter, en leraar is bepaald niet de bestbetaalde baan. Maar als je houdt van uitdagingen, dan vind je ze hier. Wij werken hier met de jongeren aan de toekomst. Ik haal daar enorm veel voldoening uit. Je ziet je leerlingen groeien, in dat proces ben je als docent de spil. Er bestaat voor mij niks mooiers, dit is echt mijn roeping.'

de Faam | 2019 | | pagina 19