Hoe gaat het met de wereldzeeuwen? Ü3 Krista Krijger Lotte Dieleman Lizzy de Zeeuw Folly den Toom De Faam WOENSDAG 2 JANUARI 2019 En hoe vieren zij de feestdagen? 'HET IS EEN ERVARING DIE IK NIET HAD WILLEN MISSEN' P^i o KERST MET DE FAMILIE Rachel van Westen Afgelopen jaar zijn er weer prachtige verhalen de revue ge passeerd over Zeeuwen die tijdelijk of juist voor onbepaalde tijd Zeeland hebben verruild voor het buitenland. Hoe gaan ze de feestdagen doorbrengen en wat zijn de plannen voor de toekomst? KRAKAU - In september ver telde Lotte Dieleman haar ver haal in deze krant. Ze vertrok zes jaar geleden naar de Pool se stad Krakau. Destijds had ze geen idee hoe lang ze in Polen wilde blijven, maar ze kwam in dit land haar liefde tegen en dit voorjaar werd hun dochtertje geboren. In november is ze sa men met haar gezinnetje een paar weken bij de familie ge weest, dus de kerstdagen vier den ze in Krakau. "Onze eerste kerst met z'n drietjes, dus toch wel een beetje speciaal. In Kra kau staat er altijd een kerst markt op het grote marktplein en de stad is prachtig versierd. Het hoogtepunt is hier kerst avond. Traditioneel maken ze een maaltijd die bestaat uit heel veel verschillende ge rechten, allemaal zonder vlees. Naast de bietensoep en piero- gi staat er meestal ook karper op het menu. De laatste week voor kerst zijn karpers dan ook volop te verkrijgen op de markt, meestal levend. Er staan grote bassins waar je zelf een exemplaar kunt uitkiezen. Ze zeggen dat mensen die vis dan soms een paar dagen thuis in hun bad laten rondzwemmen, maar dat kan ik uit eigen en/a- ring niet bevestigen", lacht ze. Nieuw-Zeeland Ook het verhaal van Lizzy was heel bijzonder. Zij emigreer de niet alleen met haar eigen gezin naar de andere kant van de wereld, maar ook haar ou ders en haar zus vertrokken naar Nieuw-Zeeland. "Kerst is in Nieuw-Zeeland een groot feest. Twee weken geleden hadden we de Christmas Pa rade, een soort optocht met praalwagens en de kerstman. Gelukkig geen donkere da gen voor kerst, maar heerlijk weer, lekker buiten op het gras, barbecue aan en relaxen. In de meeste gevallen is kerst relaxt, gewoon op je jandals (slippers) en in je korte broek, met familie en vrienden, thuis of op de camping. Met nieuw jaar is er weinig te doen. Geen grote vuurwerkspektakels zo als in Sydney, er wordt zelfs geen vuurwerk verkocht. Wat mensen afsteken kan zijn wat ze hebben overgehouden van Guy Fawkes, dit wordt gehou den op 5 november om te vie ren dat Guy Fawkes probeerde het Britse parlement op te bla zen, maar dat mislukte. Geluk kig is het vuurwerk kinderspel in vergelijking wat er in Neder land te verkrijgen is. Mensen komen vaak wel samen voor een beetje gezelligheid, maar zoals in Nederland zeker niet Hoewel dat in de stad weer an ders is dan op het platteland." Curasao Krista Krijger vertrok in 2014 naar Curasao en tegenwoor dig werkt ze met zeeleeuwen in het Curasao Dolphin Thera py Center. "Met de feestdagen mis ik Nederland wel, voor mij is kerst samen zijn met familie en vrienden. Daarbij is kerst in de zon is toch net even wat an ders dan gezellig met z'n allen een lekker gluhwijntje bij de open haard", vertelt ze. "Kerst en oud en nieuw worden hier op Curasao wel gewoon ge- In Nieuw-Zeeland viert Lizzy de feestdagen in de zon. En als je geen sneeuwpop kunt maken van sneeuw, maak je er toch eentje van zand vierd. Met oud en nieuw wordt er vaak een koelbox met iets lekkers meegenomen naar de brug om daar met z'n al len naar het vuurwerk kijken. Wanneer dat afgelopen is, is het tijd voor een feestje met de voetjes in het zand. Dit jaar ben ik voor het eerst vrij, dus ik denk dat ik wat eerder ook maar eens het Nederlandse oud en nieuw ga inluiden hier in de stad. Dit heb ik nog niet gedaan in al de jaren dat in op het eiland woon." Fiji Hidde vertelde dit jaar in deze krant dat hij na zijn vwo-exa- men graag in het buitenland wilde gaan studeren. Op dat moment stonden er drie aan meldingen open op universi teiten in Melbourne, Sydney en Brisbane. Door het verschil in zomer en winter begint se mester in Australië pas in fe bruari, dus in de tussentijd vertrok hij naar een Fiji eiland om vrijwilligerswerk te gaan doen. "Ondertussen heb ik mijn keu ze laten vallen op de universi teit in Brisbane", laat hij weten. "Het visum is binnen en ik zal eind januari op het vliegtuig stappen richting Australië. De feestdagen vier ik gezellig met familie in Zierikzee. Door mijn reislust is mijn oma bang dat dit de laatste kerst was met de familie. Uiteraard hoop ik dat dit niet zo is, maar mijn toe komst ligt overduidelijk in het buitenland. Op Fiji heb ik geleerd dat onze rijkdom, maar ook basale le vensbehoeften als water niet vanzelfsprekend zijn. Ik ben gaan waarderen wat ik van mijn moeder heb meegekre gen en de kansen die mij ge boden zijn en worden. Mensen op Fiji zijn armer, maar heb ben een zeer rijk sociaal leven te midden van hun familie. Er wordt veel meer gepraat, ge zongen en met elkaar gegeten. Het is een ervaring die ik niet had willen missen!" Ella Bijkerk vertrok na haar studie watermanagement naar Ierland om onderzoek te doen naar het hoogveen. "Ik heb er alweer vijf maanden veldwerk en lab werk op zitten en ben op het moment een voortgangsrapport aan het schrijven. Maar eerst ga ik oud en nieuw vieren bij mijn familie in Middelburg." KRAKAU - Lotte Dieleman woont nu zes jaar in de Poolse stad Krakau en dit voorjaar werd ze moeder. Zoals ze eerder in deze krant vertelde, heb je in Polen geen kraam hulp, maar het verlof is wel een stuk langer. Ze had zelfs de mogelijkheid om een jaar (deels betaald) verlof op te nemen. Na de feestdagen gaat ze weer aan het werk. "De komende maanden werk ik nog parttime. Dat is hier niet heel gebruikelijk, maar ik blijf toch Nederlandse", lacht ze. NIEUW-ZEELAND - "Dit jaar komen mijn oom, tante, neefje en nichtje over, om hier kerst te vieren", vertelt Lizzy de Zeeuw, die samen met haar ouders en haar zus naar Nieuw-Zeeland emigreerde. "Zo hebben we deze feestdagen toch weer een aardig groepje bij elkaar. De kalkoen zit al in de vriezer, de boodschappen zijn grotendeels gedaan, cadeaus ingepakt dus wij zijn er klaar voor. Maar nu eerst even lekker he lemaal niets! CURASAO - "Ik mis mijn familie en vrienden wel met de feestdagen", geeft Krista Krijger toe. In 2014 emigreerde ze naar Curaqao. "Voor mij is kerst toch wel echt samenzijn met vrienden en familie. Daarbij is kerst in de zon is toch net even wat anders dan ge zellig met zijn allen een lekker gluhwein- tje drinken bij de open haard", mijmert ze. "Maar misschien kan ik via deze weg ook mijn vrienden en familie hele fijne feestda gen wensen?" BRIGHTON - Folly (tweede van rechts op de foto), geboren en getogen in Zierikzee, vertrok drie jaar geleden naar Engeland om zichzelf als componist en gitarist verder te kunnen ontwikkelen. Toen zijn verhaal in de krant werd gepubliceerd, nu zo'n drie maanden geleden, had hij samen met zijn band Delta Works net z'n derde single uit gebracht In de tussentijd heeft hij niet stil gezeten, want onlangs kwam er weer een nieuwe single uit, getiteld 'Jager a L'ombre'. Krista Krijger vertrok in 2014 naar Curagao en tegenwoordig werkt ze met zeeleeuwen in het Curasao Dolphin Therapy Center.

de Faam | 2019 | | pagina 13