Deep fake news tegen het licht gehouden Wordt 't een oude of een nieuwe? De Faam WOENSDAG 2 JANUARI 2019 1M. De voor- en nadelen EEN OUDE OF NIEUWE AUTO KOPEN IS NIET ZO MOEILIJK VPRO Tegenlicht Meet up Zeeland is een initiatief van ZBI Planbureau en Bibliotheek van Zeeland in samenweiking met Switch. FOTO: WWV/.DUURZAAMNIEUWS.NL Anno 2019 is niets meer wat het lijkt. Wat kunnen we nog geloven van nieuwssites en social media? Worden we voort durend gemanipuleerd? ZB verzorgt samen met Switch en HZ University of Applied Sciences op woensdag 16 januari 2019 weer een VPRO Tegenlicht Meet Up Zeeland en die gaat over dé plaag van deze tijd: nepnieuws. ZEELAND - Deze tegenlicht meet Up wordt dit keer gehou den bij cultuurpodium Porgy Bess in Terneuzen. De inloop is vanaf 19.00 uur, de avond duurt van 19.30 tot 21.00 uur. Deelname is gratis. Wel graag aanmelden via serden@dezb. nl. Fake News Wijzijndrog, een organisatie die zich bezig houdt met be wustmaking van Fake News, geeft in een uur een workshop nepnieuws maken met je ei gen smartphone. Journalist Maurits Sep is aanwezig om te vertellen uit de dagelijks prak tijk van de journalistiek. Deep Fake News De term Deep Fake staat voor audio en videobeelden die door middel van kunstmati ge intelligentie zijn gecreëerd. Met deze technologie is het mogelijk echte mensen dingen laten zeggen en doen die ze nooit gezegd of gedaan heb ben. We gaan van Fake News naar Deep Fake News. Tovenaars Vroeger was het maken van Deep Fake voorbehouden aan de tovenaars in de special ef fect studio's van Hollywood. De Deep Fake technologie ont wikkelt zich zo rap dat deze toegankelijker wordt voor de massa, met alle gevolgen van dien. Wetenschappers pro beren met algoritmes Deep Fake video's op te sporen en onschadelijk te maken. Maar deze Deep Fakes worden steeds realistischer, moeilijker op te sporen en kunnen uitein delijk een gevaar vormen voor onze samenleving. Stuipen In een tijd waarin we nauwe lijks het hoofd kunnen bieden aan 'primitieve' vormen van nepnieuws jagen de Deep Fa kes menigeen de stuipen op het lijf. Want een gedeelde werkelijkheid is onontbeer lijk voor een functioneren de democratie. Maar wat zijn de gevolgen van deze nieu we technologie in een wereld waarin vertrouwen in de me dia en democratische institu ties meer en meer aan erosie onderhevig is? Kijk voor de eerdere bijeenkomsten op www.dezb. nl en op de Facebookpagina van Tegenlicht Meet Up Zeeland facebook.com/ tegenlichtzeeland. Slechte auto's worden er tegenwoordig niet meer gemaakt. En dat maakt de keuze voor iemand die een auto wil kopen, niet altijd makkelijk. Want wat wordt 't? Een gloednieuwe koets kopen of een tweedehandse bak? Het kopen van een auto is voor vele gezinnen nog altijd een van de grootste uitgaven na de hypotheek. Goedkoop kan daarbij nog wel eens duurkoop blijken. En vice versa. De juiste argumenten kennen om een nieuwe of een tweedehands auto te kopen - voor beide is namelijk veel te zeggen - is dan ook zeer wenselijk. Voor- en nadelen Wat zijn de voor- en nadelen bij de aanschaf van een oude auto? Eerst de voordelen: - een zeer groot aanbod op internet de beduidend lagere aankoopprijs - voor het geld dat voor een nieuwe auto neergelegd moet worden, is bij de occasions vaak een klasse 'hoger' kopen - de veel kortere levertijd, soms zelfs dezelfde dag nog. Vraag is nu of deze genoem de voordelen opwegen tegen de nadelen van een gebruikte wagen, alsook tegen de voor- en nadelen van een nieuwe auto kopen... Nuchter de feiten onder ogen zien, is hierbij dus vanzelfsprekend. Ok, wat zijn dan de nadelen bij de aanschaf van een oude auto: - met name de technische staat van een oude auto kan een mogelijk risico vormen - gebruiksporen van de vorige eigenaar - weinig of geen garantie - een oude auto heeft vaak minder 'high tech'-veiligheids- voorzieningen aan boord - een oude auto 'slurpt' meest al, niet alleen benzine of diesel, maar ook olie. Nuchtere feiten Met in kaart de voor- en na delen van de aanschaf van een oude auto, is het makkelijk om ook de voor- en nadelen van een nieuwe auto te bepalen. En ook hier geldt weer, nuch ter de feiten onder ogen zien. De voordelen voor de aanschaf van een nieuwe auto, zijn: - de koper kan zelf de kleur en de nodige opties bepalen - een nieuwe auto kent mini maal 2 jaar merkgarantie, af fabriek - een nieuwe auto is - en dat geldt zeker de laatste jaren! - veel veiliger, schoner en zuini ger dan een oude auto - tenslotte vergt een nieuwe auto minder onderhoud Ook hier moeten de voordelen weer afgezet worden tegen de nadelen: - een nieuwe auto is duurder in aankoop dan een oude auto - omdat het een nieuwe auto is, zijn de afschrijvingskosten hoog - hetzelfde geldt ook voor de verzekeringspremie, die bij nieuwe auto's veelal flink hoog is. Afvinken Met alle voors en tegens in beeld, is het tijd om af te stre pen. En dat is natuurlijk een zeer persoonlijke kwestie. Voor de een is een luxe oude auto belangrijker dan een nieuwe auto met alle opties. Daarom nog een laatste tip: Een oude of nieuwe auto kopen is eigen lijk niet zo moeilijk, maar erin kunnen blijven rijden wel! Trots als een pauw met de nieuwe koets! De redactie wenst vele veilige kilometers toe. FOTO: Stock

de Faam | 2019 | | pagina 10