Slag om de Schelde groots herdacht 13 Proef met riolen Wintertentoonstelling Kunstkring Verkeersveiligheid Leer zelf ook vlechten Even gratis parkeren De Faam WOENSDAG 26 DECEMBER 2018 75 jaar bevrijding Zeeland STARTPUNT TERNEUZEN WERD OP 31 AUGUSTUS 1944 BEVRIJD I* ,\i VRIJHEIDSVIERINGEN PUZZELRIT Leon Janssens In 2019 en 2020 viert Nederland dat het 75 jaar geleden is bevrijd en dat we sindsdien in vrijheid leven. De voorberei dingen voor een grootse viering van 75 jaar vrijheid zijn op allerlei plaatsen in ons land al in volle gang. Ook in Zeeland waar dinsdag 18 december de Stuurgroep Slag om de Schelde in Nieuwdorp een bijeenkomst hield. NIEUWDORP - In aanvul ling op bestaande herdenkin gen en vieringen organiseert het Nationaal Comité 4 en 5 mei in samenwerking met de Stichting Coördinatie 75 jaar vrijheid een aantal grote eve nementen. Bij de organisatie daarvan zoekt het Nationaal Comité de samenwerking met provincies, gemeenten en or ganisatoren van herdenkingen en vieringen. Voor landelijke start van de viering van 79 jaar vrijheid en 75 jaar na de slag om de Schelde in Zeeland en West-Brabant komt men 31 augustus 2019 op de kades van Temeuzen en op de Wester- schelde bijeen om de bevrij ding van Zuid-Nederland te vieren. Belangrijk Deze herdenking wordt door de NOS de hele dag live uit gezonden. De belangrijke Slag om de Schelde heeft lang niet de bekendheid gekregen die hij verdiende. Het accent lag meer op Market Garden. Maar belangrijk voor de geallieerden was de verbinding over water met Antwerpen. In november 1944 voer het eerste konvooi over de Westerschelde naar Antwerpen. Met het startmo ment willen de provincie Zee land, het Nationaal Comité en de gemeente Terneuzen de vanuit militair oogpunt be langrijke Slag om de Schelde herdenken en bij een breder publiek bekend maken. Er is voor Terneuzen gekozen van wege de ligging aan de Wes terschelde zodat de bezoekers vanaf het Veerplein getui ge kunnen zijn van de grote vlootshow door de Koninklijke Marine. Op het Veerplein, fes- tivaltenein, kunnen bezoekers in de aldaar geplaatste contai ners informatie opdoen. Ben de Reu, gedeputeerde van Zeeland en voorzitter van de Stuurgroep Slag om de Schel de, zei in zijn openingswoord. "Wij moesten eerst met con crete plannen komen, de start in Terneuzen dus, en hoe die in te vullen, hoe aan geld te ko men?" Om verder te gaan met: "Wij hebben contact met het Nationaal Comité en met de Canadese ambassade in Ne derland. De landelijke aftrap in Terneuzen kost 490.000 euro. De provincie Zeeland geeft 300.000 euro en de gemeen te Terneuzen en het Nationaal Comité 4 en 5 mei dragen alle bei 100.000 euro bij. Dan schiet n Bevrijding 1944. Hier trekken geallieerde Canadezen met tanks het bevrijde Wolphaartsdijk binnen waar de uitgelopen bevolking volop vlagt. er niet veel geld over om ook nog lokale activiteiten te orga niseren. Hiervoor is de stuur groep naarstig op zoek naar sponsoren." Vrijheidsmaaltijd De gemeente zet zich ook in voor een Vrijheidsmaaltijd met gasten uit alle provincies van Nederland, liet de burgemees ter van Terneuzen, Jan Lonink, weten. Een vraag, die nog bleef hangen was: Komen Koning Willem-Alexanderen koningin Maxima? "Dat kan ik nog niet beantwoorden", aldus het tac tische antwoord van gedepu teerde Ben de Reu. Waterschap Scheldestromen en gemeente Middelburg gaan een proef aan van twee jaar voor het onderhoud van rioolge malen. Het onderhoud van de 180 rioolgemalen in de ge meente wordt voortaan uitgevoerd door waterschappers. MIDDELBURG - De proef heeft als doel om de kwaliteit van het afvalwatersysteem te ver beteren, de kwetsbaarheid van de organisatie te verminderen en de kosten van het onder houd te beheersen. Zo wordt in Zeeland gewerkt aan een gezamenlijke afvalwaterketen. Volgens de wet is het inzame len van rioolwater een taak van gemeenten. Rioolgema len staan binnen de bebouw de kom en transporteren het afvalwater afkomstig van wo ningen en bedrijven naar gro tere inzamelgemalen van het waterschap. Persleidingen Vervolgens wordt het afval water via persleidingen en gemalen van het waterschap in grotere hoeveelheden naar de rioolwaterzuiveringen ge transporteerd. Daar wordt het rioolwater gezuiverd en gaat het schone water uiteindelijk terug de natuur in. SAZ+ De samenwerking komt voort uit de Samenwerking Afval waterketen Zeeland (SAZ+). In Zeeland werken gemeen ten, waterschap en waterbe drijf samen in de SAZ+ aan een doelmatige en toekomst- bestendige waterhuishouding. Wanneer mogelijk worden ta ken gezamenlijk uitgevoerd. Het Nationaal Comité 4 en 5 mei start de viering van 75 jaar vrijheid in Terneuzen. Rondom 27januari 2020 wordt er stilgestaan bij de Holocaustslachtoffers. Op die datum in 1945 werd het vernietigingskamp Auschwitz bevrijd. Op 15 augustus 1945 eindigde de Tweede Wereldoorlog in Nederlands-lndië en daarmee in het gehele Nederlandse koninkrijk. Op 24 oktober 1945 werden de verenigde naties opgericht De hierbij aangeslo ten landen zetten zich in voor vrede en vrijheid door internationale samenwerking. WALCHEREN - Nog tot en met woensdag 2 januari 2019 is het parkeren in Middelburg gratis, ook in de parkeergarages. In Vlissingen kun je tot en met dinsdag 1 januari 2019 gratis parkeren waar normaal gesproken be taald parkeren van toe passing is. Dit geldt dus niet op de parkeerplekken voor vergunninghouders. Ook geldt overdag in de parkeergarages Fonteyne en Scheldeplein tijdelijk het lagere uurtarief van 1 Leerlingen van Het Kompas met hun behaalde Verkeersveiligheidsla- OOST-SOUBURG - De ver- sen en zorgt dat hun leerlingen keersouders van Het Kompas veilig op school aan kunnen hebben het voor elkaar: sinds komen. Daarbij wordt goed maandag zijn ze in het bezit gelet op het parkeerprobleem van het Zeeuwse Verkeersvei- rondom de school. Na de kerst- ligheidslabel. De school geeft vakantie gaan zelfs leerlingen goede kwaliteit verkeersles- meehelpen als klaar-over. MIDDELBURG - De win- tertentoonstelling van de Zeeuwse Kunstkring in de Vleeshal aan de Markt 1 in Middelburg loopt nog tot en met 6 januari 2019. Bij zonder is, dat de Zeeuwse Kunstkring dit jaar 60 jaar bestaat en dat alle leden meedoen: Cobi Boone, Ma rion Crezée, Miems van Ci- tters, Anneke Coppoolse, Leen van Duivendijk, Saskia Eggink, Adri Geelhoed, Jan de Heer, Michiel Hermsen, Ernest Joachim, Helma Hul- scher, Johan Klein, Renée Mink, Glenn Priester, Paula Termeer, Evelien Verhulst, Christina de Vos en Sjaak de Wit. De openingstijden zijn van 12 tot 17 uur, eerste Kerstdag en nieuwjaarsdag is de Vleeshal gesloten. WISSENKERKE - Motor- en Autoclub de Zeeuwen houdt 29 december de Eindejaars puzzelrit. Inschrijven kan van 13.00 tot 13.30 uur bij HCR De Kroon, Voorstraat 17 in Wissen- kerke. Beginnende rijders ont vangen een routebeschrijving met gemakkelijke opdrachten en oriëntatiepunten. MIDDELBURG - Nicky Jonker woont in Middelburg met haar man en twee dochters. Beide dochters zijn in het bezit van een prachtige bos haar. Elke dag vlecht ze de/hun haren van haar dochters weer op een andere manier in. Hier kwa men zoveel positieve reacties op en vragen over, dat ze na een tijdje is begonnen met het geven van workshops. Nicky weet precies hoe de vlechten in elkaar zitten en waar je te genaan kan lopen als begin nende vlechter. Alle stappen heeft ze 'pluk voor pluk' op pa pier gezet zodat iedereen kan leren vlechten! Onlangs ver scheen Nicky's boek 'Pluk voor Pluk - Leren vlechten!' Met dit boek wil je meteen aan de slag. Het wordt pluk voor pluk dui delijk hoe je de mooiste vlech ten kunt maken. Dit boek is geschikt voor zowel beginners als gevorderden. Pluk voor Pluk - Leren vlech ten!, ISBN: 9789402249835- 15,50 euro.

de Faam | 2018 | | pagina 5