Moet Kerstmis wel zo overdadig zijn? Innovatie in Veere Kerstoratorium Belofte Vervuld Festival op de ijsbaan Tarieven Ferry 2019 Geen kerst zonder stal De Faam WOENSDAG 19 DECEMBER 2018 Een duurzame Kerst 'KERST DRAAIT NIET OM DURE DINGEN, MAAR OM GEZELLIGHEID' OLIEBOL OPROEP: KERSTPAKKETTEN WELKOM Goud, glitter en luxe alom. De kerstadvertenties, kerstcom mercials en kerstinrichting van winkels zijn niet te negeren in deze tijd. VLISSINGEN - Toch zorgt Kerst ook voor verdeeldheid. Bij de een kan de overdaad niet op, de ander houdt het gewoon gezellig en weer een ander heeft geen cent te besteden. Moet het zo overdadig, of kan Kerst ook duurzaam? Tweedehands Voor wie Kerst wél leuk wil aankleden, maar er niet de hoofdprijs aan wil besteden zijn er de tweedehandswin kels, met een uitgebreid assor timent aan kerstspulletjes. In Zeeland zijn er op dit moment 47 kringloopwinkels. "De kerst ballen gingen hard dit jaar," vertelt een medewerkster van Dorcas Zierikzee, "maar wat veel mensen vergeten is dat we ook prachtige kerstkleding hebben voor bijvoorbeeld een eindejaarsgala, niet alleen voor dames hebben we hier glitter en glamour, maar ook voor de heren hebben we kwalitatief goede kostuums hangen." Voedselbank Ook voor de gezinnen die le ven onder de armoedegrens moet het feest zijn, aan het eind van het jaar. Daar zorgt onder andere de Voedselbank voor, met honderden vrijwilli gers in heel Zeeland. "We krij gen nu chocolade binnen van Sinterklaas, van verschillende winkels," vertelt Annelies Po- let "Maar zo aan het eind van het jaar schiet er misschien bij mensen ook weieens iets over uit het kerstpakket, wat ze kunnen missen. Kijk ook eens even in je voorraadkast zou ik mensen willen vragen. Zeker richting de Kerst en oud en nieuw is het fijn als mensen een kleine verrassing in hun pakket aantreffen. Een blikje vruchtjes, knakworstjes, een blikje ragout, maar ook pro ducten voor dagelijks gebruik, zoals wasmiddel, wc-papier en luiers zijn altijd welkom. December is een dure maand, zeker als je maar 30 euro per week te besteden hebt En het aantal aanmeldingen neemt nog elke week toe. Wat dacht je van ouderen met alleen een AOW'tje? Het is fijn om dan met Kerst toch een extraatje op tafel te kunnen zetten, zoals een pasteitje. Voor kinderen schiet een cadeautje er vaak bij in, maar ook daar zorgen wij voor. Het is elke keer weer een sport om een mooi pakket voor de mensen samen te stel len, maar dit vrijwilligerswerk brengt ook heel veel geluk. Het is een wisselwerking. Even een luisterend oor bieden maakt al zoveel verschil. Zelf vier ik Kerst ouderwets en eenvoudig: we gaan gezellig fonduen met het MIDDELBURG - Wal wij allemaal op onze eigen manier vieren met kerst mis, gaat terug op de ge boorte van Jezus in Beth lehem. In veel kerken is daarom een grote kerst groep te zien, ook in de Petrus- en Pauluskerk op de hoek Lombardstraat en Bachtensteene in Middel burg. Op dinsdag 25 de cember en woensdag 26 december is de kerk van 12.00 tot 16.00 uur geo pend. Er zijn dan tal van grote en kleine kerststal len te bewonderen. ARNEMUIDEN - Op zaterdag 22 december voeren De Lof- stem uit Arnemuiden en het Mam bekoor uit Vlissingen het oratorium 'De Belofte Ver vuld' uit tijdens hun jaarlijkse kerstzangavond in de Her vormde Kerk aan de Markt te Arnemuiden. 'De Belofte Ver vuld' vertelt het kerstverhaal, waarin de geboorte van de Heere Jezus Christus verkon digd wordt. Tekst en muziek van dit kerstoratorium zijn van de hand van Jan Peter Teeuw. Naast de musici werkt ook Ds. M. Klaassen mee aan deze avond.Tijdens deze kerstzangavond zullen de kinderkoren Jubilate uit Arne muiden en De Jonge Zangers uit Vlissingen ook gezamen lijk zingen. Aanvang is 19:00 uur en de entree is gratis. Lokerse Architecten uit Biggekerke heeft de Groene Innova tieprijs Veere 2018 gewonnen. Een onafhankelijke jury heeft dinsdagavond de winnaar bekend gemaakt in het gemeente huis te Domburg. Wethouder Steketee overhandigde de che que van 10.000 euro aan de winnaar. DOMBURG - Inwoners van de gemeente Veere konden in september en oktober een on dernemer uit hun gemeente nomineren voor de prijs. Een jury beoordeelde die genomi neerden op hun bijdrage aan de duurzaamheidsdoelstellin gen, innovatie en inspiratie. Timko Lokerse uit Biggekerke kwam als winnaar uit de bus. Timko Lokerse sluit met zijn ontwerpen perfect aan bij de principes van de circulaire economie en een duurzame energievoorziening. Daarbij heeft hij veel oog voor de land schappelijke inpassing en het versterken van de lokale eco nomie. Niet alleen is Lokerse innovatief in zijn manier van ontwerpen, zoals de duinover- Kerstspulletjes kun je ook prima tweedehands kopen. FOTO: PR gangen die meebewegen met het landschap of het Duinhotel Tien Torens. Ook zit zijn inno vatiekracht in zijn voortdurend zoeken naar nieuwe, duurza me materialen. Deze manier van werken van Lokerse sluit volledig aan bij de aspecten die van waarde zijn voor een duurzame Veerse ge meente: behoud van de kwa liteit van het landschap en de natuurwaarde, het sluiten van de kringlopen op lokaal niveau, een duurzame bouwsector en het omschakelen naar schone, duurzame energievoorziening. Oliebollen voor het goede doel OOSTKAPELLE - Maandag 31 december is de oliebollenactie van jeugdraad van de Protes tantse Gemeente Oostkapelle. Om 945 uur start de huis aan huis verkoop. De opbrengst is voor FF4future. Zij zetten zich in voor educatie en zelfred zaamheid in Tanzania. Meer info op www.pgoostkapelle.nl MIDDELBURG - Afgelopen Za terdag was het IJstijdfestival op de ijsbaan in Middelburg. De baan stond de hele dag in het teken van diverse activiteiten op het ijs. Zo kon je jezelf laten fotograferen in een ijsblok of je kon schaatsen met aanwijzin gen van de Sven stoel. En als je het koud kreeg, kon je je altijd opwarmen in de opwarmhoek. Ricardo Kievit maakte deze foto. Zijn hele serie staat op www.de-faam.nl VLISSINGEN - Klanten met een b-tag abonnement voor de Westerschelde Ferry reizen in het nieuwe jaar voor iets ho gere tarieven door het nieuwe btw-tarief. Studenten blijven gratis reizen en Zeeuwse scho lieren zijn in 2019 gemiddeld maandelijks de helft goedko per uit. Voor de tarieven van losse tickets aan de kassa geldt in 2019 een verhoging De Westerschelde Ferry heeft er bewust voor gekozen om alleen de tarieven te verhogen voor losse tickets. Martin Mar tens, directeur Westerschelde Ferry zegt hierover: "We willen zoveel mogelijk voordeel voor de vaste klant met een b-tag. Naast dat de dienstregeling hetzelfde blijft, houden we de abonnementskosten voor een overtocht zo laag mogelijk. De b-tagtarieven zijn niet geïn dexeerd. Er is alleen een lichte prijsstijging door het nieuwe btw-tarief." De tarieven staan op www. westerscheldeferry.n^tarieven. gezin. Het gaat er niet om hoe duur iets is, maar het draait om gezelligheid." Wereldwinkel Ook bij de Wereldwinkel doen ze aan een duurzame Kerst, maar weer vanuit een heel andere invalshoek. "Wij zijn het hele jaar duurzaam be zig," vertelt een van de mede werkers. "Heel veel van onze producten zijn met de hand gemaakt van gerecycled ma teriaal, welke kant je ook uit kijkt hier in de winkel. Wij zijn natuurlijk ook wereldverbete raars. Mijn oproep: maak eens een verlanglijstje met spullen uit de Wereldwinkel erop!" Kerstpakketten en spullen daaruit die de ontvangers niet zelf kunnen gebruiken zijn welkom bij de Voedselbank, maar ook dingen die bij anderen in de kast blijven staan, zoals blikken met vruchtjes, ragout en andere lang houdbare producten. Voedselbank Schouwen- Duiveland 06-23356308, Voedselbank Walcheren 0118-627379, Voedselbank De Bevelanden 0113-851635. Ook vrijwilligers en chauffeurs kunnen zich altijd melden.

de Faam | 2018 | | pagina 5