Help huisdier de feestdagen door O, De Faam WOENSDAG 19 DECEMBER 2018 'Angstige dieren tijdig behandelen' Roy Visscher HET IS ABSOLUUT WAAR DAT CHOCOLADE GIFTIG IS VOOR HONDEN Voor mensen die een een aversie tegen vuurwerk hebben is het leed na oudejaarsdag snel geleden. Voor huisdieren soms niet: harde knallen kunnen lang nawerken. De dierenarts geeft tips over vuurwerkangst en andere 'december-risico's'. VLISSINGEN - Honden zijn gevoelig voor harde geluiden. Door een plotselinge harde knal kunnen zij zo schrikken dat ze zich bij het buiten wan delen losrukken en de 'benen' nemen, met alle gevaren van dien. Maar dat is niet het enige gevaar. Bij honden die van slag raken door vuurwerkknallen, kunnen langdurige problemen optreden. "Zo kan generalisatie ontstaan", legt de Woerden- se dierenarts Nico Wolff uit. "Dan breidt de ontstane angst voor harde knallen zich uit en wordt de hond angstig voor meer geluiden. En om terug te komen op de hond die zich buiten losrukt: die kan angst ontwikkelen voor de plek waar de angstige situatie zich voor deed. Dan is hij iedere keer dat hij daar terugkomt weer bang. Ook al is er objectief gezien niets bedreigends." Dit op as sociatie gebaseerde fenomeen had tijdens de evolutie een be langrijke rol in het voorkomen van gevaarlijke situaties, maar kan dus ook nadelig uitpakken. Geruststelling De angst kan zo sterk wor den dat de hond er onder lijdt en onhandelbaar wordt. Hoe sterk, dat is genetisch bepaald en door de manier waarop de moederzorg gedurende de eerste levensweken plaats vond; ervaringen in deze le vensfase zijn heel bepalend. Maar Wolff kan de bezorgde huisdierbezitter geruststellen: het is te voorkomen dat een huisdier angsten ontwikkelt door vuurwerk "Zo bestaat er een goed, geregistreerd, me dicijn. Dit verandert de over dracht van angstprikkels in de hersens van het dier, waardoor het niet meteen stress krijgt van harde knallen. Maar dit medicijn slaat pas aan na zes tot acht weken. Zo'n negentig procent van de dierenbezitters komt het pas een paar dagen voor oudejaarsdag halen en is dus al te laat om er nog een goed effect mee te bereiken." Stopcontact Gelukkig bestaan er ook voe dingssupplementen, die al veel sneller resultaat geven. "Die bevatten een eiwit dat ook in de moedermelk van die ren zit en kalmerend werkt. En dan zijn er nog de feromo nen, geurstoffen die veel in vloed hebben op het gedrag van dieren. Deze kunnen aan een ruimte worden afgege ven door een verdamper die je simpelweg in een stopcontact steekt." Niet alleen dieren als honden en katten worden hier rustiger van, ook op bijvoor beeld konijnen is een positief effect aangetoond. Tot slot is het mogelijk dieren een valiu- machtige stof te geven, in een lage dosering is die angstrem- mend en nauwelijks sedatief. "Die verkopen we tegen de jaarwisseling tientallen keren." Naast het kalmerende effect hebben de verschillende mid delen nog een ander voordeel, volgens Wolff: "Van de men sen van wie een huisdier door vuurwerk probleemgedrag ontwikkelt, zoekt ongeveer een derde hulp. Mocht gedragsthe rapie de oplossing zijn, dan is het dier daar door de medicatie ontvankelijker voor." Logeren Natuurlijk kunnen huisdierbe- zitters hun kameraad voor het geknal begint elders onder brengen waar minder vuur werk afgestoken wordt. In een dierenpension of bij familie of bekenden. Dat is in princi pe geen verkeerde oplossing, volgens Wolff: "Al hangt het van het type hond en zijn ka rakter af of hij het daar naar de zin heeft, en ook bij katten van hun karakter." Het is dus aan het baasje om te bepalen of zo'n logeerpartijtje een optie is. "Houd je je dier gewoon thuis? Ga dan zelf niet schrikachtig reageren bij harde knallen, dat nemen dieren over. En over drijf ook niet met troosten als je huisdier schrikt, ook dat bevestigt juist hun angst. Een goede sociale band kan wel veel steun geven." Chocolade In december hebben veel mensen chocolade in huis. Die is toch gevaarlijk voor honden? Wolff beaamt dat. Chocolade, de pure vorm het meest, is gif tig voor honden en kan zelfs dodelijke hartritmestoornissen veroorzaken. "Hoe veel choco lade een hond kan verdragen is per type hond verschillend, een klein beestje kan natuurlijk minder hebben dan een grote hond. Soms hoor je datje hem daarna zout in de keel moet geven om een braakreflex op te wekken, maar ook dat is ge vaarlijk gezien het grote risico op zoutvergiftiging. Watje wél moet doen: meteen naar de dierenarts! Daar krijgt het dier een injectie om de chocola uit te braken." Kerst Pas op met restanten van het kerstdiner. "Met name in ge vogelte zitten botjes die kun nen versplinteren en dus inwendige schade kunnen ver oorzaken. Ook kan een botje in de keel blijven steken. Wil je je hond of kat een plezier doen, geef dan liever extra aandacht of maak een extra wande- Nico Wolff: 'Gelukkig zijn er middelen waardoor huisdieren minder angstig worden van vuurwerk."Foto: Roy Visscher ling." Ook de kerstster en de kerstboom zijn potentieel gif tig. "Knabbelt je kat graag aan nieuwe planten, neem dan geen onnodig risico. Ook is het afdekken van de waterbak on der een echte kerstboom ver standig, het water kan giftige stoffen bevatten." Een laatste wintertip: "Spoel de poten van je hond af na een wandeling als met zout gestrooid is, hij kan last krijgen van de pekel." Kosten besparen Maar weinig mensen in Ne derland sluiten een ziektekos tenverzekering af voor hun huisdieren. "De meesten re deneren dat ze de kosten er 'toch niet uithalen'. Maar ope ratiekosten kunnen oplopen tot duizenden euro's. En dat kan niet iedereen zo op tafel leggen." Informatie over deze verzekeringen is te vinden op verzekerjehuisdier.nl, op wolf- fdierenarts.nl is te lezen over het preventieve zorgplan voor dieren, waarmee ze al vanaf de geboorte tegen een aanvaard bare premie zijn verzekerd voor de noodzakelijke preven tieve zorg zoals de inentingen en de parasietenbestrijding.

de Faam | 2018 | | pagina 29