Seamen's Club Terneuzen WOENSDAG 19 DECEMBER 2018 De Faam Een thuis ver van huis: Varenscentrum vervult belangrijke functie 'DE MENSEN HIER ZIJN HEEL VRIENDELIJK' Reggie, Neil en Mark uit de Fi li pijnen komen regelmatig in de Seaman's Club in Terneuzen. 'Het is hier gezellig'. Foto Peter Verdur- men van de redactie TERNEUZEN - Bij de bar hangt een bord met de wisselkoer sen. Hier in de Seamen's Club in Terneuzen kun je US dollars en andere valuta omwisselen in euro's. Zeelieden van over heel de wereld. Filippijnen, Chinezen, Russen, Oekraïners, Kaapverdianen. noem maar op vinden hier een meer dan warm welkom. Leontine Verhoef, beheerder van het Varens- centrum aan de Westkolkstraat. zegt het mooi: "Wij proberen als Seamen's Club een thuis ver van huis te zijn." Het zeemanshuis in Terneuzen haalde in september de lande lijke pers. De bulkcarrier Kuz- ma Minin, een 'Rus', lag sinds mei aan de ketting in Terneu zen. De rederij kon niet aan z'n financiële verplichtingen vol doen. De International Trans port Workers' Federation (ITF) stelde een onderzoek in naar de leefomstandigheden aan boord. Het rapport was alar merend. Het gebrek aan vers voedsel en de hygiënische om standigheden, er waren geen schoonmaakmiddelen voor handen, leverde voor de 20 koppen tellende bemanning van het vrachtschip een aan zienlijk gezondheidsrisico op. Berichtje op Facebook Er werd een beroep gedaan op de Seamen's Club in Terneuzen of men wat kon doen. Leonti ne: "We plaatsen een berichtje op Facebook. De reacties wa ren hartverwarmend. Van alle kanten kregen we hulp aange boden. Een mevrouw maakte zelfs spontaan 300 euro over naar ons. Ook de Voedselbank sprong in de bres voor de Rus sische zeelieden." Begin de cember werd het beslag op de Kuzma Minin opgeheven, een lening gaf de reder meer arm slag en kon het schip eindelijk vertrekken. Seamen's Clubs vind je over de hele wereld. Zeelieden, die vaak maanden van huis zijn, kunnen er even ontspannen. Leontine: "De tijd dat een schip dagenlang, soms weken aan de kade lag is al lang voorbij. Nu draait het om tijd. Men ligt hooguit één, twee etmalen in de haven en dan is men weer weg." Even een paar uur weg van het schip is dan ook goud waard. Leontine: "Ze zijn even in een andere omgeving." Contact met familie Het is deze woensdagavond rustig. Drie Filippijnen, Neil, Mark en Reggie, zij varen op een Noors schip dat C02 ver voert naar kunstmestprodu- cent Yara, zitten gezellig bij elkaar te babbelen, de gsm in de aanslag. De pizzadozen staan nog op tafel. "We komen hier vaak", vertelt Neil, vader van drie opgroeiende kinde ren. Het schip ligt om de paar weken aan de kade bij Yara in Sluiskil. Wanneer ze er even tussenuit willen, het moet na tuurlijk wel uitkomen met hun dienstroosteraan boord, bellen ze de Seamen's Club. Een vrij williger haalt hen op met een busje en brengt hen 's avonds ook weer terug naar het schip. Neil, Mark en Reggie hebben jaarlijks een maand of drie, vier achter elkaar vrij. Voor de rest is het werken geblazen. Neil: "Het contact met de familie thuis is voor ons heel belang rijk. Door Skype en FaceTime is dat enorm vergemakke lijkt. Vroeger had je een tele foonkaart nodig om te bellen. Dat was enorm duur." Wandeling lan zit alleen aan een tafeltje. Hij kent het zeemansleven als geen ander. Volgend jaar wil de Noord-Ier, hij is 60, stop pen. Na veertig jaar op zee vindt hij het welletjes, lan is technicus van beroep. Nu ligt de gastanker voor even bij Dow voor anker. "Het is maar kort, hooguit voor 36 uur", zegt hij. Het schip, van een Noor se reder, doet ook regelmatig Vlissingen en Antwerpen aan. De Noord-Ier, hij komt uit een stadje vlakbij Belfast, kent Ter neuzen inmiddels goed. Hij komt er drie tot vier keer per jaar. "De mensen hier zijn heel vriendelijk", vindt hij. Bij mooi weer in de zomer wandelt hij als het uitkomt met zijn dien strooster van de Dow-haven naar de Seamen's Club, genie tend van het uitzicht over de Schelde, lan vindt het jammer dat het schip niet enkele dagen later in Terneuzen aanmeerde. Dan was hij zeker gaan kijken zijn naar de tribute aan de Ier se folkformatie The Dubliners in het Scheldetheater, vlakbij het zeemanshuis. Twee kerstdiners Kerst is een speciale tijd. lan: "Bij ons is het rooster zo in gedeeld dat we het ene jaar moeten werken en het ande re thuis zijn." Indien de werk zaamheden het toelaten wordt het met Kerst wel wat rustiger aan gedaan aan boord, aldus de Noord-Ier. Natuurlijk wordt een lekker kerstdiner bereid in de kombuis, lan: "Op ons schip zelfs twee. Op kerstavond vie ren de Noren Kerst en op eer ste kerstdag de Filippijnen." De Temeuzense Seamen's Club doet met de feestdagen altijd wat extra's voor de zeelieden. Leontine: "Op kerstavond, eer ste en tweede kerstdag serve ren we hier een diner. Dan is het altijd gezellig vol." Overi gens staat de deur van het Va renscentrum ook uitnodigend open voor binnenschippers. "Je bent hier onder elkaar. Dat schept een band", aldus Leontine. 365 dagen Het zeemanshuis aan de West kolkstraat is 365 dagen per jaar geopend. Dat vereist achter de schermen de nodige organi satie. Leontine: "We zijn maar met een klein clubje. Ik word als beheerder geassisteerd door Marian Minnebo en Fem ke Kay, moeder en dochter. Verder de rest draaien we op vrijwilligers. Dat groepje wordt helaas steeds kleiner. We heb ben nog een tiental vrijwilli gers. De meesten hebben een maritieme achtergrond. Dan heb je van nature voeling met dit wereldje." Het Varenscentrum in Ter neuzen draait op subsidie en sponsors. Voor meer informa tie over sponsoring of hoe u op een andere wijze u in kunt zetten voor de Seamen's Club kunt u contact opnemen met beheerder Leontine Verhoef, telefonisch bereikbaar via 0115-695373.

de Faam | 2018 | | pagina 26